В Україні проаналізували гендерну чутливість регіональних медіа

Індекс гендерної чутливості регіональних медіа у квітні 2019 року – 32%. Така ж ситуація і з балансом присутності жінок і чоловіків у журналістських матеріалах та фемінітивами: лише в 1/3 жінки є експертками та героїнями, а фемінітиви складають 39%.

Такими є дані моніторингу гендерної чутливості регіональних медіа у 24 областях України, проведеного 11-17 квітня 2019 року Волинським прес-клубом, Гендерним центром і Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні» (Internews).

У кожній області аналізу підлягає по 5 друкованих і 5 інтернет-виданнь (240 медіа), які пишуть на суспільно-політичні та соціальні теми. В Херсонській області це: «Вгору», «Гривна», «Новий день», «Днепровский проспект», «Наддніпрянська правда»ІА «Херсонці», «Херсонщина за день», «0552 сайт Херсона», «Херсон онлайн», «ПІК». Загалом за моніторинговий тиждень було проаналізовано 26 229 матеріалів, із яких 4533 – у друкованих ЗМІ і 21 696 – в інтернет-виданнях.

Найбільш гендерночутливими у вказаний моніторинговий період виявилися медіа Запорізької та Вінницької областей (43% і 42% відповідно). На другому місці - друковані та інтернет-видання Івано-Франківської (39%), Харківської, Миколаївської, Кіровоградської областей (по 36%). Найнижчий рівень гендерної чутливості в проаналізованих медіа Київської (25%), Одеської (26%), Чернігівської і Донецької (по 27%) областей.

І героїнями, й експертками жінки найчастіше виступали в матеріалах на медичну, освітню та культурну тематику, тоді як чоловіки найчастіше фігурували в публікаціях про політику, бізнес/економіку, війну і спорт.

Найчастіше залучали жінок до коментування тих чи інших тем журналіст/к/и харківських і кіровоградських медіа (по 40%), трохи менше – хмельницьких (39%), дніпропетровських (38%) і запорізьких (37%) медіа. Найменше за коментарем до жінок зверталися медіа Київської (23%), Рівненської (24%), Закарпатської (25%) областей. Героїнями журналістських матеріалів жінки найчастіше були в медіа Херсонщини (39%) та Миколаївщини (38%), трохи менше - Харківської та Сумської областей (по 36%), найменше - Київщини (18%).

За кількістю фемінітивів у журналістських матеріалах за квітень першість належить вінничанам (71%), трохи нижчі показники - у запорізьких (66%) та івано-франківських (64%) медіа, а волинські та кіровоградські видання опинилися на третьому місці (51% і 50% відповідно).

Нагадаємо, що мета моніторингу полягає в тому, щоб виявити, наскільки регіональні медіа дотримуються гендерного балансу в журналістських матеріалах, чи наявні гендерні стереотипи та сексистський контент, а також чи вживають фемінітиви на позначення посад, професій, видів діяльності, зайнятості жінок.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також