Припинити поліцейське насильство в Білорусі! Заява УГСПЛ та ХПГ

9 серпня 2020 в Білорусі відбулись президентські вибори, які проходили в умовах особливих обмежень, пов’язаних з COVID-19 та майже ритуальними в Білорусі обмеженнями на виявлення незгоди з позицією чинного президента. Обмеження, накладені подоланням загрози COVID-19, спрямовані на убезпечення життя та здоров’я людини. Усі інші обмеження лише тоді можуть бути виправдані, коли вони спрямовані на убезпечення здорового і життєздатного суспільства.

Попередні президентські вибори в Білорусі в 2001, 2006, 2010 та 2015 роках не були визнані демократичними, оскільки не відповідали стандартам чесності, справедливості, відкритості, рівності шансів для кандидатів. Не став винятком і перебіг останньої виборчої кампанії 2020 року, коли про рівність доступу до ЗМІ, агітації, контактам з виборцями, відсутність тиску на альтернативних кандидатів і відсутність маніпуляцій не видається говорити. Усе це було, залишилось і присутнє. І все це стало однією з причин несприйняття проголошеного офіційного результату виборів практично безальтернативного кандидата на президентську посаду.

У зв’язку з цим УГСПЛ зазначає, що вибори є інструментом демократії, який легітимізує народне волевиявлення і одночасно закріплює законні повноваження обраних в результаті такого волевиявлення. Однак вибори практично не мають змісту, коли вони проводяться під дулами автоматів окупантів, як, наприклад, у Криму 2014 року чи в Північній Кореї в 2019 році.

Якщо ми називаємо процес, який відбувся в Білорусі 9 серпня 2020 року, виборами, то маємо оцінювати його за стандартами, властивими виборам. Це передовсім свобода волевиявлення, а також дотичні свободи вираження поглядів та дотримання права на мирні зібрання. На жаль, від вечора 9 серпня офіційна влада Білорусі вдалась із непропорційним застосуванням сили та спеціальних засобів до припинення та фактично придушення будь-яких волевиявлень, що стосувалися результатів процесу голосування. Наслідками стали заподіяння тяжких каліцтв протестуючим; масові затримання тисяч людей за дві доби після закінчення виборів; відкриття десятків політично мотивованих кримінальних справ; утримування політичних в’язнів. Ми вимагаємо негайно припинити масове поліцейське насильство і повернутися до конституційного дотримання прав людини і основоположних свобод у Білорусі.

Ми звертаємось із закликом дотримуватися принципу верховенства права, прав людини та плюралістичної демократії, які є фундаментом, на якому збудована сучасна вільна та демократична Європа, до якої має рухатись і приєднатися колись і вільна та демократична Білорусь.

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays ua

Підписати заяву можна за посилання: https://cutt.ly/gd0NxdN

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також