Підтримати нас

Україну чекає газова криза

16 вересня 2021 07:31
2,289
Поширити:

Ціна на газ в Європі перевищила $830 за 1000 м3. Експерти вважають, що зростання ціни триватиме, бо причин для іншого немає - Європі бракує газу в сховищах.

Сенатор-республіканець Тед Круз написав:

Дуже схоже, що протизаконний дарунок Байденом трубопроводу "Північний потік-2" Путіну – та прискорення енергетичної залежності Європи від Росії – було дуже поганою ідеєю.

Британський економіст Тімоті Еш припускає, що Росія "маніпулює цінами на газ у Європі, щоб переконатись, що німецький регулятор схвалить сертифікацію "Північного потоку-2".

Деякі експерти вже нагадали про любов Кремля призупиняти поставки газу десь у січні. Щоб шантажем отримати бажані поступки в політиці чи економіці. І дійсно не факт, що цього не запланували і на зиму 2021/22. Для Європи передусім, не для України.

А щодо України все значно сумніше навіть без кремлівського шантажу. Тому й випустили з цією темою Дениса Шмигаля - для того, щоб скинути саме на нього весь негатив, щойно громадяни на собі відчують наслідки подорожчання. Адже це прем'єр Шмигаль публічно переконує, що ціна для населення не зросте - хоча це абсурд.

Хто покриватиме різницю між названими Шмигалем 7960 гривень - і ральними 25,5-27 тисячами? Адже до ціни на європейських біржах варто додати ціну транспортування - це, за оцінками фахівців, десь +$190 за 1000 м3 на нашому кордоні. Тобто загальна вартість становитиме, можливо, і понад $1000 за 1000 м3. І цю різницю так чи інакше доведеться компенсувати. Не з роздрібних покупців - так з держбюджету. Тобто з тих же платників податків.

Окремі телеграм-канали вже обраховують очікуване зростання цін: мінімум +20% на все ще до кінця року. Зростання тарифів на гарячу воду й опалення на 20-40%, залежно від регіону. Зростання вартості електроенергії.

Цілком імовірно, що це не чутки, а реальні обрахунки. Бо для чого інакше Шмигалю вже тепер, заздалегідь, починати перекидати провину за підняття тарифів на мерів?

Якщо хтось з міських голів готовий брати на себе відповідальність і підвищувати тарифи в цей важкий час перед людьми, я думаю, по-перше, люди дадуть оцінку таким головам міст одразу ж. По-друге, зі сторони уряду зроблені всі необхідні дії для того, щоб це не відбулось. Якщо хтось із мерів буде це робити, ми будемо сідати і вести діалог. Поки що мери міст, де працюють теплокомуненерго, які хочуть підвищувати тарифи... ми поки що з такими мерами не спілкувались.

Крім того, геть не обнадійливі дані щодо реального заповнення наших газосховищ (і доступного до викачування обсягу газу в них - без врахування технічного, "страхового", приватного...), а не тільки європейських. Докуповувати газ в сезон нам таки доведеться. Що ми робитимемо, якщо газу забракне? Влада, як завжди, повідомить про це вже постфактум. Підуть відключення, перемерзання і пошкодження інфраструктури... Так, це крайній сценарій - але цілком можливий, варто визнати чесно за наявних сьогодні вхідних даних.

І на цьому тлі ще й поширюються чутки, що мерам і міським та облрадам не рекомендували надміру голосно критикувати центральну владу. Їм вже натякнули з Офісу президента на можливе негайне підняття в такому випадку старих претензій і компромату та відкриття кримінальних проваджень. Можливо, одразу з посадками та блокуванням рахунків "на час ведення слідчих дій". Але якщо мери не послухаються? Відмовляться приймати на себе весь негатив від наслідків дій Зеленського і Зе-команди? Що тоді?

З зими 2013-14 минуло 8 років…

Алексей Голобуцкий

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів