Шпигунський скандал у Болгарії

Високопоставлені та поважні чиновники виявилися російськими шпигунами, які крали документи НАТО з грифом "цілком таємно".

Успішна спецоперація болгарських спецслужб. Кріт був прямо всередині найвищих кабінетів! Резидент росіян намагався втекти і сховатися в російському посольстві, але не встиг.

З вересня 2020 року Державне агентство Національної безпеки тримало під ковпаком групу з шести осіб, одразу декілька з них мали доступ до документів з грифом «цілком таємно».

Спецслужби встановили, що агентська мережа контролювалася Головним управлінням розвідки Росії (ГРУ) через резидентуру посольства Росії в Болгарії.

Усі шість осіб були затримані та заарештовані судом. Один із підозрюваних зізнався та уклав угоду зі слідством.

Хто входив до групи?

Резидент росіян та керівник групи шпигунів Іван Ілієв та його дружина, громадянка Росії та Болгарії, яка виступала зв’язковою і регулярно ходила до посольства під виглядом робочих візитів.

Її чоловік Ілієв - колишній високопоставлений співробітник Служби військової  інформації Болгарії. До 2016 року - один з керівників болгарської військової розвідки. Випускник розвідувальної школи ГРУ СРСР. Потім викладав предмети «оперативного напрямку»   болгарським розвідникам. Дуже шанований член суспільства.

Але, як виявилося, Ілієв створив агентурну мережу в Болгарії і вербував чиновників, що мають доступ до секретної інформації.

Ілієв завербував:

- Петр Петров, заступник начальника управління бюджету та видатків Міністерства оборони Болгарії полковник (доступ до всіх закупівель МО, головні секрети країни).

Під час обшуку в нього знайшли документи з грифом НАТО «цілком таємно». А за даними болгарських ЗМІ, цей топ-чиновник з доступом до секретів був на дуже хорошому рахунку, раніше його  особисто нагороджував міністр оборони і  тиснув йому  руку!

- Любомир Медаров, колишній дипломат і розвідник, дуже шанована людина! Тепер - голова секретного офісу діловодства болгарського парламенту. Через нього проходило багато секретів країни.

- Затримали також діючого розвідника, відповідального за розвиток антигібридних загроз та ризиків, у тому числі і Росії. Тобто, російський кріт виявився людиною, яка ніби то має  протидіяти Росії! Яка несподіванка!

- Також затримано ще одного розвідника, який не  раз долучався до болгарських військових контингентів за кордоном. Досвідчений ветеран, шанована людина!

Рішення про затримання групи прийняли спецслужби, коли російська група могла завдати непоправної шкоди національним інтересам країни, коли стало неможливо безпечно вести їх та стежити за ними.

Затримання проходило у південних околицях Софії та Перниці. Коли один із членів групи намагався втекти, МВС перекрило дороги і запровадило масовий паспортний контроль.

Роль дружини Ілієва цікава. Тобто, ось резидент Росії. І ось його дружина. Чи може дружина не знати, що робить її чоловік? Теоретично так. Але не в цьому випадку. Це сучасна «Радистка Кет», що свідомо грала роль шпигуна-зрадника. Ходила до посольства. Передавала дані. Працювала на Росію. Зрадницею країни виявилася і дружина зрадника! Вау!

Як доказ, влада країни опублікувала прослушку за шпигунами, де вони обговорюють роботу для росіян та грошову винагороду. Чоловік і дружина обговорюють, де і як будуть зберігати хабарі.

При цьому Ілієв навчав своїх підопічних шпигунських навичок, постійно тренував їх правильно викрадати секрети своєї країни.

Міністр оборони Болгарії Красимір Каракачанов заявив, що шпигуни збирали інформацію про проєкти модернізації болгарської армії та передавали інформацію Росії.

Шпигуни також зібрали інформацію про координаційний центр НАТО у Варні (завдання, плани розвитку, фінансування), інформацію про операції НАТО (плани, завдання, фінансування, результати) та рішення, прийняті в різних комітетах НАТО.

Прем’єр-міністр країни пообіцяв найближчим часом вислати російських дипломатів - кураторів викритої мережі.

Просто неймовірно! Така собі група шпигунів у самому центрі країни - в ключових органах влади з доступом до секретів.

Усі вважали їх порядними людьми, ветеранами, викладачами, полковниками, чесними дружинами та чоловіками. Їм вручали нагороди,  тиснули руки. Але виявилося, що це російські шпигуни.

Вітаємо спецслужби Болгарії! Треба мати сміливість шукати шпигунів серед ключових облич. Не ховати голову в пісок, бо це «поважна людина», а робити свою роботу.

Комусь треба вчитись.

Петро Шуклінов

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!