Підтримати нас

Новий закон про мобілізацію: що він змінює і коли набуде чинності

18 квітня 2024 14:23
1,300
Поширити:
Фото Олександра Корнякова за 27 серпня 2022 року

Верховна Рада 11 квітня ухвалила закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби, виключивши з документа норму про демобілізацію. Президент підписав Закон 16 квітня, 17 квітня в офіційному парламентському виданні «Голос України» опублікували його текст. Закон набирає чинності з 18 травня 2024 року.

Новий закон передбачає певне посилення мобілізації в Україні (вік чоловіків, які підлягають мобілізації, знижено з 27 до 25 років) та більш прискіпливий військовий облік. Головне – за 60 днів, починаючи з 18 травня, абсолютно всі військовозобов'язані чоловіки (18-60 років) мають оновити й уточнити свої дані в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника, інакше автоматично вважатимуться ухилянтами.

Але це далеко не всі нововведення нового закону про мобілізацію. Тож розглянемо зміни детальніше.

Право на відстрочку

Знову сісти на студентську лаву виключно заради відстрочки стане справою марною. Студенти, які отримують другу чи третю освіту, право на відстрочку втрачають.

Один із подружжя, що мають на утриманні батьків-інвалідів І і ІІ груп, може бути мобілізований, якщо другий невійськовозобов'язаний – за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати. Тобто, переважна більшість таких чоловіків втрачають відстрочку, бо зазвичай жінки є невійськовозобов'язаними.

Тим, кого раніше визнали «обмежено придатним», доведеться впродовж 9 місяців повторно пройти ВЛК. Однак спочатку Кабмін має затвердити новий список діагнозів для регулювання цього питання.

Ті, хто має ІІ-ІІІ групу інвалідності, які отримали вже після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), також мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби.

Відстрочку втрачають і працівники підприємств, установ та організацій Міністерства оборони.

На відстрочку від мобілізації за новим законом мають право:

 • інваліди всіх груп і ті, хто не проходить за здоров'ям; термін відстрочки від 6 до 12 місяців, але потім їм знову треба буде пройти лікарсько-консультативну комісію; лікарсько-консультативна комісія;
 • батьки, на утриманні яких троє і більше дітей віком до 18 років – за умови, що немає заборгованості зі сплати аліментів;
 • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі;
 • ті, у кого дитина до 18 років, а один з батьків вже проходить службу;
  жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують важко хвору дитину, або дитину з інвалідністю або на утриманні в яких перебуває повнолітня дитина, яка має інвалідність І чи II групи;
  усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина, яка до моменту усиновлення була дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років;
 • громадяни, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьками або за батьком чи матір’ю дружини/чоловіка, якщо останній помер або не може доглядати за батьками через стан здоров’я;
  опікун особи, визнаної судом недієздатною;
  громадяни, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ групи або з
 • інвалідністю ІІІ групи, встановленої через онкологію, відсутності кінцівки тощо;
  студенти денної або дуальної форми навчання, які здобувають освіту вищого рівня, ніж попередня, тобто першу освіту,     докторанти та зараховані до інтернатури;
 • військовозобов’язані віком до 25 років, які пройдуть новий вид служби – базову військову службу;
 • члени сімей (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народові, виявлені під час Революції Гідності;
 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра)     загинули або пропали безвісти під час АТО, ООС, широкомасштабного вторгнення;
 • заброньовані працівники (але всі вони мають бути на спеціальному обліку);
  наукові та педагогічні працівники навчальних закладів, якщо вони працюють хоча б на 0,75 ставки;
 • певна частина держслужбовців та силовиків.

Також під мобілізацію не підпадають люди з інвалідністю, звільнені з полону та чоловіки віком до 25 років. Вони можуть призватися лише за власним бажанням.

Для жінок новий закон нічого не змінює. Як і раніше, жінки, придатні до військової служби за станом здоров’я та віком і які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, зобов’язані стати на військовий облік. Питання мобілізації жінок не розглядається, це можливо тільки за їхнім бажанням.

А от транспорт «мобілізувати» (вилучати) можуть. Якщо це єдиний автомобіль, хвилюватися не варто: його забирати не будуть.

Документи та повістки

Чоловіки віком від 18 до 60 років мають постійно носити із собою військово-обліковий документ і пред'явити його на вимогу представника ТЦК або поліціянта. Своєю чергою, уповноважений представник ТЦК або поліціянт під час перевірки документів має здійснювати фото- та відеофіксацію.

Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста створюватися буде, він має запрацювати влітку. Але реєстрація в ньому передбачена лише в добровільному порядку. Отже, покарання за нереєстрацію не буде.

Електронних повісток не надсилатимуть – як і раніше, їх будуть вручати особисто, і тільки в паперовому вигляді. Після цього людина має з'явитися в ТЦК у визначений повісткою термін.

Поважними причинами для неявки у ТЦК після отримання повістки є:

 • стихійні лиха;
 • хвороба;
 • дії країни-агресора;
 • смерть близького родича (дружини/чоловіка).

Про причини свого неприбуття військовозобов'язаний має повідомити ТЦК протягом трьох днів.

Початком військової служби вважається момент відправлення людини до військової частини. Однак мобілізованого не можна одразу направити на фронт, перед цим він має пройти обов'язкову базову військову підготовку впродовж 2-3 місяців.

Базова військова підготовка замість строкової

Для громадян вводиться «базова військова підготовка» замість строкової служби. Її можна буде пройти під час навчання у виші або в тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка почнеться з 1 вересня 2025 року. Під час воєнного стану вона триватиме до трьох місяців, у мирний час – до п’яти.

Працювати на державній службі, в прокуратурі або поліції особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть. Правда, є виняток: військовозобовʼязаних, визнаних непридатними до служби, це не стосується.

Батіг для ухилянтів

Порушників закону чекають підвищені штрафи та кримінальна відповідальність. Також новий закон про мобілізацію передбачає нові санкції.

Ухилянтів від військової служби можуть обмежити в праві користування власним транспортним засобом. Таке обмеження накладатиме суд за позовом ТЦК (рішення про відкриття провадження прийматимуть протягом 5 днів з дня надходження позову, розгляд позову – впродовж 30 днів).

Відмова у задоволенні позову можлива:

 • якщо таке обмеження позбавить людину ключового джерела засобів для існування;
 • якщо громадянин використовує автомобіль у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи, дитини з інвалідністю;
 • якщо не буде доведена обґрунтованість позову (зокрема, факт ігнорування повістки).

За кордоном можуть обмежити консульські послуги для чоловіків віком від 18 до 60 років без військово-облікових документів – вони надаватимуться лише після уточнення облікових даних. На це дається 60 днів, і зробити це можна буде дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.

Пряник для свідомих

У разі укладення першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним кредитом у межах програми «єОселя», 100 000 грн після першого року служби та ще 100 000 грн – після другого.

Також у разі укладення контракту військові протягом трьох місяців можуть отримати сертифікат на придбання транспортного засобу в розмірі 150 000 грн.

Проценти за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями військовослужбовцям та їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуться. Винятком є лише кредити на автомобілі та нерухомість.

Оборонний комітет додав грошову винагороду для військових. За знищену ворожу техніку вони можуть отримати від 12 112 до 908 400 грн, а також додаткову відпустку – не більш як 15 календарних днів на рік.

Родини полеглих воїнів, як і раніше, мають отримати не менш ніж 15 млн грн.

В очікуванні закону про демобілізацію

Найбільш резонансним стало питання виключення з тексту закону пунктів, що стосуються демобілізації військових. Уряд має напрацювати окремий законопроєкт про демобілізацію у термін до 8 місяців. Розробкою займатимуться Міноборони та Генштаб.

 • За даними ОВА, дві третини жителів Херсонщини, які отримали повістки, уникають ВЛК.
 • Колаборант Сальдо бреше про те, що чоловікам заборонено виїжджати з Херсонської області
 • Як відновити втрачений паспорт під час воєнних дій.
Підтримати нас можна тут https://base.monobank.ua/
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ