Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як відновити втрачений паспорт під час воєнних дій

Поширити:
29 березня 2024 18:00
1,170
Фото: Державна міграційна служба України

Через війну чимало людей стикаються із втратою або пошкодженням документів. Питання їх відновлення почастішали з моменту повномасштабного вторгнення. Найчастіше ця проблема постає перед переселенцями, але це може трапитися з будь-ким.

Що робити, якщо втратили паспорт громадянина України, ID-картку або книжечку зразка 1994 року – основний документ, який підтверджує громадянство? Ситуація неприємна, але не критична.

Перший крок – звернення до поліції

Якщо паспорт громадянина України загублений або вкрадений, потрібно негайно звернутися до поліції із заявою про втрату документа й отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. З одного боку звернення до поліції дещо збільшить час на відновлення паспорта, але важливіше, що цей крок унеможливить шахрайські дії із використанням вашого документа (оформлення без вашого відома кредитів, цивільноправових угод та інших фінансових махінацій).

З витягом Єдиного реєстру досудових розслідувань, який ви отримали від поліції, для оформлення нового паспорта необхідно звернутися до однієї з трьох установ:

  • підрозділу Державної міграційної служби України;
  • центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • центру обслуговування громадян «Паспортний сервіс».

Оформити новий паспорт можна за місцем звернення особи на підконтрольних Україні територіях, де безпекова ситуація є контрольованою.

Для оформлення нового паспорта у формі ID-картки вам треба подати такі документи:

  1. заяву про втрату або викрадення паспорта;
  2. витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань – у разі викрадення документа на території України;
  3. документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від сплати;
  4. довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності).

Але реально документів може знадобитися набагато більше. Якщо, наприклад, втрачений паспорт був оформлений територіальним підрозділом ДМС або МВС, який зараз не працює, то для подальшої ідентифікації додатково доведеться подавати всі наявні документи включно з тими, що містять ваше фотозображення.

Якщо ідентифікувати вас не вдалось, інформації про вас немає в електронній системі Єдиного демографічного реєстру, проводять процедуру встановлення особи, яка не може перевищувати двомісячний термін.

Якщо і за цей час встановити вашу особу виявилося неможливим, потрібно звертатися до суду. Суд має ухвалити рішення про встановлення факту, що має юридичне значення для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Тож додатково можуть знадобитися й інші документи:

  • копія втраченого паспорта (за наявності);
  • свідоцтво про народження;
  • довідка про реєстрацію місця проживання;
  • довідка про присвоєння номера платника податків. Або повідомлення про відмову від нього – для осіб, які через релігійні переконання відмовилися прийняти цей номер;
  • якщо є неповнолітні діти – свідоцтва про їхнє народження;
  • свідоцтво про шлюб або його розірвання (за наявності);
  • водійське посвідчення (за наявності);
  • дипломи про закінчення школи та університету;
  • закордонний паспорт громадянина України (за наявності);
  • свідоцтво про зміну імені (за наявності);
  • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи – для ВПО;
  • для особи, яка не може пересуватися у зв’язку з тривалим розладом здоров’я – одна фотокартка розміром 10х15 см. Її зісканують і внесуть у систему зацифрований образ обличчя;
  • для бездомних осіб – посвідчення про взяття на облік бездомних осіб;
  • для людей, особу яких не встановлено за результатами відповідної процедури, – рішення суду про встановлення особи.

З повним переліком документів, які можуть знадобитися для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого, можна ознайомитися на офіційному сайті ДМС України.

Терміни отримання нового паспорта

Відновлення внутрішнього паспорта громадянина України у звичайному режимі складає до 20 робочих днів. Терміновий режим передбачає термін не більше ніж 10 робочих днів.

Однак в умовах воєнного стану є певні проблеми з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Зараз реально процедура відновлення паспорта громадянина України займає від 1 до 2 місяців залежно від того, де втрачений паспорт був отриманий: на підконтрольній чи непідконтрольній Україні території. Тож варто добре подумати, перш ніж замовляти термінове оформлення документів.

«Дія» діє

Важливо, що у разі втрати документів, які посвідчують особу, громадяни України можуть використовувати внутрішній е-паспорт та е-паспорт для виїзду за кордон, сформовані засобами мобільного застосунку «Дія».

  • Виплати ВПО після 1 березня: хто також може отримати допомогу та куди подати заяву на її продовження.
  • Хто може отримати житловий сертифікат за зруйноване майно та як ним скористатися.
  • Як пройти ідентифікацію особи пенсіонерам-переселенцям та жителям окупованих територій.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів