Підтримати нас

Житлові сертифікати за зруйноване майно. Питання – відповіді

Автор статті
19 лютого 2024 16:00
3,517
Поширити:
Автор фото Олександр Корняков

Власники квартир та будинків, зруйнованих обстрілами чи повінню після теракту Російської Федерації на Каховській ГЕС, можуть придбати нову нерухомість за так званий житловий сертифікат. Ця державна програма діє з грудня 2023 року.

Хто може отримати житловий сертифікат та як ним скористатися – в запитаннях Медіаплатформи «Вгору» і відповідях керівниці громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юристки Олени Старюк.

Як пояснює Олена Старюк, право на сертифікат мають громадяни України, чиє житло зруйновано після 24 лютого 2022 року внаслідок військової агресії Російської Федерації та не підлягає відновленню. Це можуть бути квартира, приватний будинок, кімната або інше житло. На нежитлові приміщення, пошкодження побутової техніки, авто програма не розповсюджується.

Права на отримання житлового сертифіката позбавлені:

 • засуджені за злочини проти основ національної безпеки України, зокрема – за державну зраду, пособництво державі-агресору, колабораційну діяльність, шпигунство, диверсію, несанкціоноване поширення інформації про рух або розташування ЗСУ (статті 109 – 114/2 Кримінального кодексу України);
 • особи, до яких Україною застосовано санкції.

Навіть нащадки не мають права отримати сертифікати на нерухомість, яка дісталася їм у спадок від зазначених правопорушників.

На кого оформляється житловий сертифікат.

На власника/власницю знищеного об'єкта незалежно від кількості осіб, зареєстрованих за цією адресою. Якщо майно було у співвласності, то документ оформляється на усіх співвласників.

Яка процедура.

Процедура майже така ж як і при оформленні компенсації за пошкоджене майно:  

 1. Повідомити про знищене житло, якщо інформацію раніше не подавали.
  Це можна зробити особисто через застосунок або портал Дія; через ЦНАП (якщо там приймають повідомлення про пошкоджене майно в службі підтримки Дії); або нотаріуса, який має електронний кабінет в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). З переліком таких нотаріусів можна ознайомитися за посиланням. Він оновлюється щоразу після надходження нових заяв. На момент підготовки публікації в Херсонській області працювало шість фахівців – п’ять у Херсоні й один у Великій Олександрівці. Крім того, можна звернутися до будь-якого відповідного ЦНАПу чи нотаріуса в інших громадах/регіоні.
 2. У розділі "єВідновлення" застосунку Дія подати заяву на отримання житлового сертифіката.
 3. Дочекатися спеціальної комісії* при органах місцевого самоврядування, яка оцінить збитки. Впродовж п’яти днів комісія має внести результати обстеження до РПЗМ та розрахувати суму компенсації – “вартість” вашого сертифіката.
 4. Сповіщення про готовність сертифіката надійде або в застосунку Дія, або на електронну адресу – залежно від того, який більш зручний для вас варіант обрали під час оформлення заяви. У документі вказана сума коштів, яку можна витратити на придбання нового житла.

Що робити з цим документом.

Житловий сертифікат діє впродовж п’яти років з моменту отримання. За вказані в ньому кошти можна купити квартиру, приватний будинок, кімнату або інше житлове приміщення на первинному чи вторинному ринку, а також інвестувати цю суму в обʼєкт на етапі будівництва у будь-якому регіоні України, незалежно від адреси зруйнованого житла.

Щоб скористатися цим правом, потрібно:

 • Звернутися до нотаріуса, який має електронний кабінет в РПЗМ, й припинити право власності на зруйнований об’єкт. Адміністративний збір становить 300 гривень. Загальний строк реєстрації – п’ять робочих днів. Право власності (якщо воно є) на земельку ділянку, де було житло, зберігається за вами. 
 • Обрати варіант купівлі/інвестиції. Домовитися з продавцем.
 • Подати заявку в Дії на бронювання коштів за сертифікатом.
 • Дочекатися в Дії підтвердження, що кошти заброньовані.
 • Укласти угоду купівлі в нотаріуса, зазначивши сертифікат як спосіб оплати.
 • Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна. 

Зверніть увагу, кошти бронюються лише на 30 діб. Якщо за цей час ви не встигли оформити угоду, доведеться бронювати кошти повторно.

*Примітка. Комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені й знищені об’єкти нерухомого майна, не виїздять на окуповану територію та у зону бойових дій.

P.S Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.
Також юристи Фонду милосердя та здоров'я активно консультують читачів Медіаплатформи «Вгору» у різних юридичних питаннях: які наслідки може мати несплата за комунальні послуги, що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно, як підтвердити трудовий стаж під час війни, як під час воєнного стану вирішуються сімейні спори або оформити спадок.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:
+38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp)
+38 (095) 805 72 99
щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 095 805 72 99.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ