На Херсонщині найбільше злочинів росіян пов’язано зі знищенням і пошкодженням майна українців. Про це Медіаплатформі «Вгору» розповів юрист громадської приймальні Херсонської Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» й адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.
Тисячі й тисячі житлових будинків, об'єктів підприємницької діяльності, автотранспорту були знищені або пошкоджені внаслідок дій російських військових. Спосіб руйнації не має значення: це може бути авіаудар, артилерійський обстріл, обстріл зі стрілкової зброї; це може бути наїзд транспортним засобом (танком завалили хату); це може бути наслідком підтоплення через підрив Каховської ГЕС, який вчинили саме російські окупанти.
Усі ці воєнні злочини важливо фіксувати, у тому числі й для того, щоб отримати матеріальну компенсацію.
Але не всі люди фіксують пошкодження та звертаються за компенсацією. Олександр Данилов розповідає: містяни, херсонці переважно намагаються все оформити, щоб отримати грошове відшкодування, а от в селах ситуація дуже різна:
«Є села, які вже фактично відновлені волонтерами, і тому люди не звертаються за компенсацією. Є давно деокуповані населені пункти, там просто не вірять, що хтось їм відшкодує втрачене. Дехто усвідомлює, що через свій вік може не встигнути відбудуватися. Але є населені пункти, де працює «сарафанне радіо»: один звернувся, сказав сусіду, сказав родичу, інформація пішла далі, і переважна більшість звернулася за допомогою».
Адвокат констатує, що попри величезну кількість ресурсів безоплатної правової допомоги відсоток правової необізнаності населення значний, але поступово культура звернень усе ж розвивається.
Різного роду проблеми, наприклад, відсутність нормального транспортного сполучення з населеним пунктом або безгрошів’я гальмують дії людей, і вони кажуть, що поїхати в ЦНАП не можуть. Коли юрист пропонує їм використати інший механізм, Дію, виявляється, що в переважної більшості цей портал державних послуг встановлений, і все вдається зробити.
Часто відмахуються від пропозиції звернутися до поліції та зафіксувати втрачене, кажуть, що викликали, а вони не приїздять. Тоді адвокат пропонує звернутися за допомогою електронної пошти, і за винятком стареньких бабусь, в яких немає ні смартфону, ні інтернету, ні електронної пошти, цей метод також спрацьовує.
Але є випадки, коли люди розуміють, що через проблеми з документами компенсацію вони не отримають.
Ці випадки більше стосуються мешканців невеликих сіл. Олександр Данилов розповідає про нещодавню поїздку до Наталиного Кочубеївської громади, де дізнався, що в переважної більшості немає документів на нерухомість.
«Чому немає? Тому що будинок коштував 10 тисяч гривень, а переоформлення — ще 10 тисяч гривень, — пояснює юрист. — Тобто, замість переоформлення можна було ще одну хату купити. І тому люди так і живуть там без документів уже 20, 30 років, поколіннями навіть. Одні кажуть, що просто заплатили та в'їхали; інші — що в сільраді записано, що вони там прописані, і так далі. І ця культура неоформлення позбавляє можливості отримати відшкодування».
Насправді аналогічні точкові випадки є і в Херсоні (неоформлені службові приміщення, неприватизоване житло), але ця проблема все ж більше характерна для сільської місцевості.
Іншу категорію складають проблеми, коли документи втрачено, але є логічна правова підстава для їх відновлення.
Третя категорія пов'язана зі спадщиною, коли люди через брак часу або, імовірніше, грошей, не оформлюють спадщину, і це теж є велика проблема.
І останнє — коли один будинок має декількох співвласників. У ЦНАПі кажуть, що документи треба подавати від будинку і визначити одну людину, яка й отримає гроші на всіх, а співвласники не можуть дійти згоди, хто має бути головним. Місяць тому почали з'являтися нові випадки, коли власник, наприклад, третини будинку не знає що робити, бо один співвласник евакуювався на лівий берег із росіянами, а третій помер, і родичів у нього немає.
«Є певні напрямки проблем, — підсумовує правник. — У кожному з цих напрямків є нюанси, точкові проблеми, механізм вирішення яких не врегульований або мало врегульований. І якщо інших позасудових механізмів немає або вони неефективні, то треба звертатися до суду».
Крім проблем із документами, правовою необізнаністю та невірою в можливість компенсації, деякі люди просто не хочуть напружуватися. Якщо раніше не зверталися за допомогою до держави, бо розраховувати тільки на себе, то зараз, за спостереженням адвоката, у більшості превалюють настрої відчуття себе постраждалим, який сам нічого не хоче робити, але очікує від всіх максимальної безплатної допомоги в усіх напрямках. Якщо швидко вийшло — добре, якщо не вийшло і треба напружуватися — то вже ні.
А напружуватися доведеться, бо постраждалих величезна кількість, правоохоронна система перевантажена, чиновники ЦНАПів не встигають, утворюються величезні черги.
«Можливо, конкретна людина в конкретному випадку на конкретний момент часу не відчула, що держава щось зробила — а може, держава дійсно ще нічого не зробила? А чи робить? Мабуть, усе ж таки робить, бо є механізми, є процеси. Можливо, вони не адаптовані до цих реалій або замало адаптовані. Але це складний час, війна. Я не кажу, що всі недоліки треба списати на війну, але це треба враховувати».
Юрист впевнений, що поступово все потрібне робиться, хоча, можливо, не так швидко, як хотілося б.
«Тому, звичайно, напружуватися треба — наголошує Олександр Данилов. — Якщо ви будете сидіти й нічого не робити, то, імовірно, нічого з вами не відбудеться або відбудеться, але ви будете довше чекати, ніж якби ви якісь активні дії вчиняли зараз».
Тим, хто не потурбувався про себе, буде важче, механізм відшкодування для них буде довшим, вони відчують допомогу держави пізніше.
У разі пошкодження або знищення житла від обстрілів або внаслідок затоплення через підрив Каховської ГЕС, найперше, треба зафіксувати пошкодження всіма можливими способами — сфотографувати, зняти на відео.
Треба повідомити про злочин і відкрити кримінальне провадження — або піти в поліцію особисто, або подати заяву електронною поштою, або звернутися через сайт Генеральної прокуратури. Важливо отримати витяг або постанову про те, що ви дійсно постраждали.
«Тобто, перший момент — звернутися до правоохоронних органів для відкриття кримінальної справи та отримати витяг із вашими даними або постанову, що вас визнано потерпілим. Якщо не отримали результат, вам не відповіли — продублюйте, повідомте ще раз, стукайте, вам дадуть відповідь».
Другий момент — це звернення безпосередньо через ЦНАПи або Дію. Бажано мати фотографії вашого пошкодженого майна за можливості, зареєструвати їх у Дії.
«Якщо немає можливості, щоби комісія виїхала до вас безпосередньо, або ви перебуваєте на окупованій території — складаєте акт у довільній формі за присутності представників органів місцевого самоврядування, або ЖЕКу, або сусідів. Наприклад, що внаслідок підриву Каховської ГЕС сталося підтоплення або руйнація вашого будинку, а саме: стелі, даху; що прийшла в несправність така-то й така-то побутова техніка; дата, підпис — це все. Це найпростіше, що можна зробити».
Зрозуміло, для виплат наступним кроком буде безпосереднє обстеження цих приміщень, встановлення вартості, об'ємів пошкоджень. Але коротко алгоритм дій має бути таким: зафіксувати, повідомити, отримати відповідь. І стукати, якщо відповіді немає. Чим більше спроб, тим більше ймовірність достукатися.
Якщо людина, і перш за все похилого віку, не розуміє, що треба робити, щоб отримати компенсацію за втрачене або пошкоджене житло, які документи та куди подавати, то найпростіше, що можна зробити — звернутися за безоплатною правовою допомогою, яку гарантує держава. Олександр Данилов стверджує: зараз надається величезна кількість безоплатної правової допомоги, щонайменше, на стадії консультації. І відсотків 70 проблем можна закрити виключно консультацією. У режимі консультації вам підкажуть, як в Дії подати заявку, які документи треба зібрати, де їх можна зібрати.
«Звичайно, зараз хтось скаже, в мене бабуся, у неї або взагалі немає інтернету або гаджет не підтримує Дію. Звичайно, є випадки, коли загальні рекомендації не працюють. Але це не більше 10% випадків, з ними, звичайно, треба працювати окремо. Але в переважній більшості це працює».
Можливо, із цих 10 відсотків буде 5%, яким не зможуть допомогти. На жаль, такі випадки будуть, але їх буде небагато.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
Нагадуємо, що Медіаплатформа «Вгору» опублікувала докладний алгоритм дій для того, щоби зафіксувати матеріальну шкоду та отримати компенсацію за втрачене або пошкоджене житло.