Підтримати нас

Як зафіксувати матеріальну шкоду від повені через підрив Каховської ГЕС та отримати компенсацію

Автор статті
22 червня 2023 15:00
5,197
Поширити:

Наразі багато жителів Херсонщини, чиї будинки затопило через підрив російськими військами греблі Каховської ГЕС, звертаються до редакції Медіаплатформи “Вгору” з питаннями: чи можуть вони розраховувати на компенсацію матеріальної шкоди, і що для цього треба зробити? Питання надходять і з населених пунктів деокупованого правобережжя, і з лівого берега.

Як пояснює юрист громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов, наразі окремого нормативно-правового акту, порядку чи процедури щодо компенсації матеріальної шкоди, яка сталася через повінь, – немає.

Але.  

Є позиція влади, вона інформує, що пошкодження через підрив Каховської ГЕС підпадають під дію загального Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» №7198.

Тобто юридично немає різниці – чи житло зруйноване під час артобстрілу, чи внаслідок затоплення. Адже причина одна – російська агресія, воєнні злочини РФ. 

Власник пошкодженого/зруйнованого будинку або квартири може самостійно подати заяву через:

  •  “Дію”;
  • Центр надання адміністративних послуг;
  • органи соцзахисту;
  • нотаріуса.

Подати її можна незалежно від місця фактичного перебування. Після того на адресу будинку має приїхати спеціальна комісія, яка складе акт про пошкодження та визначить вартість відновлення майна.

Що ж робити жителям лівобережної Херсонщини, куди комісія виїхати не має можливості?

Олександр Данилов радить обов’язково зафіксувати максимально наслідки повені:

  • зробити фото/відео фіксацію;
  • скласти акт;
  • звернутися до поліції.

Як це зробити в умовах окупації.

Увага: у переважній більшості випадків просто неможливо виконати всі рекомендовані дії. Але це не критично. Головне – зробити максимум із можливого, навіть якщо це лише один пункт із багатьох.

  • Сфотографуйте та зніміть на відео пошкоджене/зруйноване майно з різних ракурсів:
  • загальний фон будинку, господарські споруди з акцентом на пошкоджені місця, можливо, щоби було видно сусідні будинки; 
  • якщо є табличка з адресою на будинку чи хвіртці – обов’язково зафіксуйте;
  • загальні фото (1-2 стіни ззовні);
  • декілька фото/відео кожної кімнати (з акцентом на зруйноване) та з різного ракурсу: загальний, 1-2 стіни й пошкодження;
  • пошкодженої побутової техніки, меблів тощо.

Потім складіть письмовий акт у простій довільній формі. 

Для цього запросіть людей, які засвідчать документ. Рекомендується залучати сусідів, співмешканців, «квартальних», представників ОСББ та/чи органів місцевого самоврядування (якщо вони не виїхали або не стали колаборантами). 

Зазначте в акті: перелік присутніх осіб (ПІБ, адреси, номери телефонів), дату та місце складання акту, фактаж (коротко: коли та за яких обставин сталося пошкодження майна), детальний опис пошкоджень будинку та інших матеріальних цінностей (побутової техніки тощо).

В описі можна зазначити, що обстеження почалося, наприклад, о 14 годині, а коли завершите, зазначте час, коли воно було закінчено, – пояснює юрист громадської приймальні БО ФМЗ. – Опишіть своїми словами, коли та чому сталося пошкодження. Наприклад, 10 червня  внаслідок підтоплення водами річки Конка, Дніпра й так далі (але обов'язково зазначте, що це сталося через підрив Каховської ГЕС). Перелічіть, що саме зіпсовано: стіл, шафа, холодильник, стіни, шпалери, відсутні дах, вікна, двері, стала непридатна до використання підлога, авто в гаражі. Прописуєте все максимально детально. 

Потім присутні особи, які зазначені на початку акту, ставлять під ним свої підписи.

Якщо не маєте можливості зробити це, адже перебуваєте в іншому місці, – попросить знайомих, які залишилися там, або їдуть до того населеного пункту. 

Зверніться до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом пошкодження/руйнування майна. Якщо є можливість, зробіть це дистанційно особисто: 

Якщо такої можливості немає, попросить звернутися із заявою до поліції родичів, друзів, знайомих, які перебувають у безпеці – на території, підконтрольній Україні.

Також читачі “Вгору” питають: що робити, коли документи на будинок теж втрачені?

Для складання  акту про матеріальну шкоду не важливо, чи є у вас “на руках” цей документ,  чи немає, – пояснює правозахисник. – Для звернення до поліції документ на право власності бажано мати, але не обов’язково. Адже звернутися й повідомити правоохоронні органи про те, що через воєнний злочин РФ, через підрив Каховської ГЕС ваш будинок, а також речі, побутова техніка, які в ньому перебували, затопило, – може будь-хто. Поліція додасть цю інформацію в реєстр. Тобто факт, що ви постраждали, уже буде офіційно зафіксовано. Якщо ж говорити взагалі про подальші дії з відновлення втрачених документів, то це вже залежить від того, ким вони надані. Наприклад, якщо ви володієте майном на підставі договору дарування, виданим нотаріусом, то можете звернутися за дублікатом до цього нотаріуса. Звісно, якщо наразі перебуваєте в Олешках, чи Голій Пристані, – у вас нотаріусів наразі нема. Тому розв'язувати це питання треба буде тоді, коли ви вже будете в безпеці й на території, підконтрольній Україні. Але загальні правила відновлення документів дуже прості. Правило перше: звертаємось до того органу, який нам видав первинний документ. Якщо такий орган уже не існує, чи у вас не має можливості отримати в ньому дублікат, тоді – правило друге: судовий захист.

За законодавством, термін подання заяви на компенсацію – рік з моменту пошкодження житла. Це стосується лише підконтрольної Україні території. Проте жителям правобережжя Херсонщини юрист рекомендує робити все максимально оперативно. Оскільки чим швидше це зробити, тим раніше почнеться процес відшкодування. Крім того, можуть виникнути якісь складнощі, або додаткові вимоги до документів, фотографій, чи свідків. І їх простіше вирішувати зараз, аніж через рік. 

Щодо лівобережжя Херсонщини, то це питання постане лише з моменту деокупації.

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021,  +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net  

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ