Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Борги за комуналку: які наслідки може мати несплата за послуги?

Поширити:
20 січня 2024 16:00
5,099

Питання оплати комунальних послуг і можливих наслідків за їх несплату резонансними залишаються завжди. Добре, що скасування заборони на припинення надання житлово-комунальних послуг через борги та мораторію на нарахування пені та штрафів за заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг не стосується Херсонщини. Однак питання боргів і їхніх наслідків не перестають турбувати наших читачів.

На питання, які виникають у мешканців Херсонщини щодо боргів за комунальні послуги і не тільки, Медіаплатформі «Вгору» відповідає адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Чи можуть відмовити у відновленні пошкоджених мереж через борги за комунальні послуги?

Юридично, це неможливо. Теоретично допускаю, що таке фактично може бути, оскільки до приймальні і до повномасштабного вторгнення, і під час нього звертаються люди з повідомленнями про потенційно незаконні дії.

Тут важливо визначити місце пошкодження. Якщо це загальна лінія, звертаємося до аварійної служби. Якщо «перебило» безпосередньо у вас, під'єднати конкретно вас відмовляються, а ви перебуваєте в тій зоні, яка зазначена в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, то такий спосіб припинення вам надання послуги є незаконним. У цьому випадку я раджу звернутися до нашої громадської приймальні або написати письмове звернення до цієї організації, телефонувати на урядову гарячу лінію, звертатися до адміністрації вашого населеного пункту, до ЗМІ з повідомленням про такі незаконні дії.

У відповіді вам точно не скажуть, що це через борги, але певні маніпуляції можуть мати місце. Наприклад, до сусідки можна поїхати під'єднати, бо там безпековий момент дозволяє, а через два будинки вже не можна, там небезпека. У нас була схожа ситуація, була відмова підключати послугу через борги, завуальована питанням небезпеки. Після написання звернення та подання скарги все приєднали.

Але є ситуації, коли ремонтні бригади справді не можуть виїхати через безпековий момент. Наприклад, ми документували злочини російських військових в селах, де досі немає електроенергії, і туди взагалі не приїжджають бригади. Тому  важливо зрозуміти, чи це пов'язано виключно з вами – чи взагалі з населеним пунктом? Якщо загально по населеному пункту, найімовірніше, ситуація пов'язана з безпековим моментом. Якщо  тільки з вами, то скарги, звернення, розголос дадуть результати. Якщо потрібна допомога – будь ласка, звертайтесь.

Якщо переселенець із Херсона, який тимчасово живе в іншому місті, не сплачував комуналку, чи будуть цю людину штрафувати?

У цьому випадку ми говоримо про територіальний принцип, що стосується первинної реєстрації. Якщо ви внутрішньо переміщена особа з Херсона, яка, наприклад, проживає в Чернігові або Львові, а майно перебуває в Херсоні, то для вас зі скасуванням заборони на припинення надання житлово-комунальних послуг через борги та мораторію на нарахування пені та штрафів, принципово нічого не змінилося, тому що Херсон фактично перебуває в зоні бойових дій і є у відповідному переліку.

Якщо у вас пошкоджене майно, будь ласка, зафіксуйте цей факт і зверніться до організацій, які надають комунальні послуги. Якщо ви внутрішньопереміщена особа, живете в іншому місті, будь ласка, візьміть довідку ВПО, довідки де ви працюєте або навчаєтесь, і безпосередньо повідомте ті організації про те, що ви вдома не живете і не користуєтесь тими чи іншими комунальними послугами.

Якщо у вас житло ціле, у вас є лічильники, і ви кожного місяця за допомогою, наприклад, електронного кабінету, передаєте актуальну інформацію, що показники не змінюються, то, в принципі, проблеми для вас і не існує.

Частіше виникає питання саме щодо опалення, тобто тих послуг, які нерозривно не пов'язані з вашим фізичним перебуванням. Якщо ваша квартира не автономна, вона функціонує в загальному режимі, скасувати оплату за теплопостачання неможливо. Але вже зроблені певні кроки в цей бік: ініційовано додаткові механізм можливості відключення від централізованого опалення.

Чи правдиві чутки, які ширяться Херсоном, що за борги будуть забирати нерухомість?

Теоретично це можливо, практично – не сьогодні й не завтра, і дуже складно в реалізації. У нас є загальний порядок, є закон про виконавче провадження. Заборгованість стягується в судовому порядку, і безпосередньо виконавча служба займається виконання цих рішень, у тому числі через механізм примусової реалізації. Але існують обмеження стягнення заборгованості за комунальні послуги по об'єктах, які пошкоджені, які перебувають у зоні бойових дій, а також є єдиним житлом.

Постійно комунікуючи з різними підрозділами, відділами державної виконавчої служби, я бачу, що на даний час немає такої практики примусової реалізації майна. Потенційно, якщо буде накопичуватися заборгованість, зміняться обставини, не буде мораторію, будуть рішення суддів про стягнення заборгованості й вони будуть у десять і більше разів перевищувати мінімальну заробітну плату, і у вас не буде іншого майна, коштом якого можна забезпечити стягнення – теоретично, це може призвести до таких наслідків. Але це ніяк не пов'язано з якимись змінами в законодавстві. Таке законодавство існувало до повномасштабного вторгнення, і воно за певних умов дозволяє реалізацію нерухомого майна як останній крок в механізмі примусового виконання рішення суддів.

Тобто це не на часі однозначно. Це крайній крок, тому на даний час такого не буде. Але ми повинні вже зараз думати про захист від таких неприємностей у майбутньому: за можливості сплачувати комунальні послуги або, якщо є підстави для того, щоб вони не нараховувалися, повідомляти відповідні підприємства й уникати формування цієї заборгованості.

Якщо після затоплення лічильники були зіпсовані водою, телефоном про це служби повідомлені були, чи треба зараз до них йти та письмово оформлювати цей факт?

Споживач зобов'язаний повідомити про те, що засіб обліку не функціонує. І якщо впродовж тижня жодних дій після вашого дзвінка не було (до вас не приходили, не виписали акт, не розпломбували, не зняли лічильник на перевірку) однозначно треба звертатися письмово, бо з часом ви не зможете довести той факт (звільниться та людина, втратяться документи, буде пошкоджено той об'єкт, де зберігається інформація). Тому споживачу бажано мати документ, який підтверджує ваше звернення і повідомлення. Я наполегливо раджу це зробити повторно, письмово. І якщо ви це будете робити письмово сьогодні, а перший раз про це повідомляли в липні, то раджу в цьому зверненні зафіксувати й цей момент, що ви в липні за таким-то телефоном, в такий-то спосіб повідомили про те, і вам обіцяли відреагувати, але на даний час комісія не вийшла, представники компанії не відреагували.

Це дуже важливо зробити, бо, якщо у вас є лічильник, який не функціонує, а ви там живете, то як наслідок до вас можуть застосувати загальні нарахування, які дуже часто є набагато вищими, ніж та сума, яку ви сплачували за фактичне користування. Тому однозначно це питання треба вирішувати.

Як варто вчиняти, якщо в порожній квартирі лічильник став показувати ріст показників?

Дуже рідко, але буває, що ви повідомляєте показники лічильників, а вони ігноруються і ставляться інші якісь цифри. Така ж ситуація була і в окупації по правому березі, по Херсону, коли з невідомих причин змінювалися показники, хоча всі електронні лічильники були підключені. Були випадки, коли люди два-три місяці не давали показників, потім надали – і заборгованість зникала. Тому, якщо чітко знаєте, що у тій квартирі ніхто не живе, вона зачинена, будь ласка, щомісячно надавайте показники без змін або з невеличкими змінами, наприклад, 1 кіловат, і тоді, найімовірніше, все буде добре.

Тому, якщо є сусіди або інші люди, які мають доступ до лічильників цієї квартири, можна попросити їх сфотографувати показники лічильника і додати ці фотографії до вашого звернення до постачальника послуг. Це в переважній більшості випадків працює.

Але причина може бути в банальній крадіжці. Був випадок, коли виїхали люди з 4 квартир, мешканці однієї залишились. І в одній з квартир почали змінюватись показники електроенергії. Виявилося, один із сусідів під'єднався до цих сусідів і через їхній лічильник використовував електроенергію.

Чи є гарантія, що відповідні підприємства зберігають відомості про покинуті будинки або квартири в таємниці?

Я думаю, що в кожному підприємстві є певні механізми збереження персональних даних, вони повинні бути. І я впевнений, що в переважній більшості ця інформація буде зберігатися. Але гарантувати на 100%, що вона не вийде назовні, звичайно не можу, оскільки це питання до тих працівників, які мають доступ до цих даних.

Якщо будинок пошкоджений, боятися немає чого. Якщо він цілий, вас немає й у вас є лічильники, то можете не повідомляти про свою відсутність – просто давайте показники лічильників. Якщо вас немає й у вас немає лічильників, тоді варто визначитися, який ризик для вас потенційно небезпечніший: теоретичної передачі інформації третім особам або нарахування заборгованості комунальних послуг.

Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.

Також юристи Фонду милосердя та здоров'я активно долучаються до створення матеріалів Медіаплатформи «Вгору», в яких йдеться про важливі юридичні питання: що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно, як підтвердити трудовий стаж під час війни, як під час воєнного стану вирішуються сімейні спори або оформити спадок.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

+38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber)

+38 (095) 805 72 99 

щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 095 805 72 99.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів