Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

На херсонців скасування мораторію на відключення комунальних послуг за борги не вплине

Поширити:
19 січня 2024 16:00
4,307

З початку березня 2022 року на території всієї України діяла заборона на відключення споживачів від комунальних послуг через борги. Це не давало права комунальникам позбавляти людей послуг, а також нараховувати пеню та звертатися до суду щодо стягнення заборгованості, яка виникла після 24 лютого 2024 року.

Постановою Кабміну від 29 грудня 2023 заборона на припинення надання житлово-комунальних послуг через борги та мораторій на нарахування пені та штрафів за заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг скасовані. Очікувалося, що це збільшить напругу у взаємовідносинах між комунальниками та споживачами. Однак виявилося: для мешканців Херсонщини мало що змінюється. Навіть є певні позитивні моменти.

Про те, які зміни несе ця Постанова і на що нам як споживачам комунальних послуг варто звернути особливу увагу, Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Що взагалі змінилося зі скасуванням мораторію?

Основні моменти фактично не зазнали змін – змінився лише територіальний принцип дії. Якщо раніше ми говорили про заборону на відключення від послуг за борги, нарахування пені та стягнення заборгованості, яка виникла після 24 лютого 2022 року, на всій території України, то зараз захист перемістився туди, де ведуться бойові дії, де є окупація. Існує Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Цей Перелік періодично оновлюється, і якщо та чи інша громада у ньому зазначена, заборона на відключення від комунальних послуг через борги її не стосується. Там також не можна нараховувати пеню та звертатися до суду за стягненням заборгованості, яка виникла після 24 лютого 2024 року. За фактом, до того моменту, поки Херсонщина перебуває частково в зоні бойових дій, частково в окупації, то ця ситуація з нарахуванням для нас не змінюється.

У цій постанові також зазначено, що скасування мораторію не стосується пошкодженого майна. Це дуже важливий момент. Колеги з інших областей говорили про те, що мали проблеми із застосуванням постанови відносно пошкодженого житла десь в центрі, на заході або на півночі – у населених пунктах, які перебувають поза зоною бойових дій. Зараз чітко зазначено: або ви територіально перебуваєте в зоні бойових дій, або якщо ваше нерухоме майно було пошкоджено внаслідок бойових дій, обстрілів.

Які важливі зміни стосуються Херсонщини?

Постановою Кабміну від 29 грудня внесені зміни до березневої постанови 2022-го року, на які я хотів би звернути увагу. Тепер ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ НАРАХУВАННЯ ПЛАТИ ЗА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ З ДАТИ ПОЧАТКУ ТА ПО ДАТУ ЗАВЕРШЕННЯ ТИМЧАСОВОЇ ОКУПАЦІЇ. Тобто, це заборона про нарахування плати за житлово-комунальні послуги для територій, які перебувають в окупації, на весь період окупації. І це дуже важлива новина. Ця норма є для бюджету важкою, звичайно, а для людей – є революційною і позитивною.

Чи потрібно людям на території Херсонщини, стежити за Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, щоб зрозуміти, чи можуть на них подати до суду?

Скажу відверто. Навіть в період дії заборони по всій території України до нас  зверталися внутрішньопереміщені особи зі східних областей, щодо яких, попри цю наявну заборону, надавачі комунальні послуги зверталися до суду про стягнення заборгованості – і отримували позитивні рішення.

На якій підставі? Наприклад, якщо частина заборгованості була до 24 лютого 2022 року, то її закон не забороняє стягувати. Реально, люди платять у наступному місяці за результатами рахунків попереднього. Тобто, коли 24 лютого почалася повномасштабна війна, рахунків за лютий ще не було. І якщо рахунок за лютий, який міг надійти у березні, залишився неоплаченим, формально це дозволяло використовувати спрощений порядок судового наказу – фактично, без виклику споживача в суд. Чомусь ці позови про стягнення боргу переважно розглянули позитивно. Дуже багато таких звернень було і до нашої приймальні, але після оскарження судових рішень вони так же просто і скасовувалися.

Чи варто і зараз повідомляти комунальникам про те, що не користуєтесь їхніми послугами, якщо тимчасово виїхали зі свого помешкання?

Постанова від 29 грудня 2023 року вносить певні зміни, в тому числі до березневої постанови 2022 року та ряду інших нормативно-правових актів у цій сфері.

У Законі про житлово-комунальні послуги є стаття 8, в якій йде мова про те, що якщо з тих чи інших причин споживач не користується послугою, то він має право повідомити про ці причини безпосередньо організації, яка надає ці послуги, і, відповідно, має право на перерахунок, на те, щоб не було нараховано заборгованість за цей період. Це загальна норма, яка функціонувала і до повномасштабного вторгнення, існує і зараз.

Певні зміни та певні деталізації були внесені в тому числі й на виконання цієї норми, а саме більш детально регламентовано, який документ необхідно надати на підтвердження факту. Це довідки внутрішньопереміщених осіб, документи про проходження служби, документи, що підтверджують надання певного правового статусу за кордоном (закордонні паспорти з відміткою про виїзд у сукупності з документами, що підтверджують перебування за кордоном) документи про ваше працевлаштування, договір оренди в іншому місті на території України, документ, що підтверджує навчання у виші. Тобто, це будь-який документ, зі змісту якого вбачається, що ви проживаєте не вдома, а в іншому місті чи в іншій країні. Ви повинні звернутися до постачальника комунальних послуг і надати ці документи.

Закон передбачає, що це може бути зроблено як в паперовій формі, так і в електронній, ця норма використовувалась і раніше. Якщо є можливість, можна звернутися особисто, можна направити документи через Укрпошту або електронними засобами зв'язку. Якщо ви повідомляєте про свою відсутність через електронні засоби зв'язку, то було б ідеально, якби ви підписали такі звернення електронним цифровим підписом – за умови, що він у вас є (наприклад, в Дії). Якщо немає, то це можуть бути ваші відскановані звернення, які ви за допомогою електронної пошти надсилаєте на відповідні електронні пошти підприємств, що надають комунальні послуги.

Чи варто повідомляти комунальним підприємствам про пошкодження або руйнацію житла через обстріли?

Обов’язково. Організації, у переважній  більшості, не відстежують, які будинки пошкоджені, які не пошкоджені. Або умисно не роблять цього, навіть коли мають таку інформацію, і продовжують нараховувати заборгованість, покладаючи відповідальність у відсутності інформації про пошкодження майна на його власника. Тому ваше звернення як власника, як споживача є важливим.

Отже, якщо у вас пошкоджено майно, ви звертаєтеся в поліцію й отримуєте витяг про пошкодження майна. Будь ласка, коротко повідомте відповідні підприємства про те, що у вас пошкоджено майно внаслідок таких-то дій, ви є власником, і прикладіть цей витяг з поліції. Можна додати одне-два фото. Якщо ви зареєстрували пошкоджене майно через Дію чи через ЦНАП – додайте і це. Такі дії важливі як у випадку вашого виїзду і неперебування за місцем проживання, так і у випадку, якщо майно пошкоджене.

Які дії, якщо будинок був затоплений після підриву Каховської ГЕС?

Кожен випадок варто розглядати індивідуально. Наприклад, треба знати, чи проживаєте ви в ньому, де він  – на окупованій чи на неокупованій території.

Починаємо з того, що треба звернутися в поліцію та отримати витяг. Якщо перебуваєте на окупованій території та не маєте можливості зробити це особисто, це можуть зробити ваші рідні, близькі на неокупованій території. Нагадую, щодо відкриття кримінального провадження по факту пошкодженого майна або будь-якого злочину може звернутися будь-яка людина, не обов'язково власник. Тому отримуємо витяг і звертаємось до тих організацій, які надають вам комунальні послуги. Дивимося, чи збереглися лічильники, чи функціонують вони, чи не функціонують. Це теж важливий момент.

Якщо будинок пошкоджений, ви в ньому не живете, ви звертаєтесь у відповідні установи, пишете заяви, прикладаєте витяг із реєстру, можете додати фото. Це базове, що треба зробити: зафіксувати та повідомити.

Але ви повинні розуміти, що якщо будинок пошкоджений, але ви продовжуєте жити на його території, то ви будете оплачувати комунальні послуги. З такими випадками ми стикаємося, коли виїжджаємо на моніторинг: наприклад, будинок пошкоджений, а люди живуть в літній кухні, ремонтують будинок і продовжують користуватися комунальними послугами. Якщо ви не отримуєте ці послуги, наприклад, сталася аварія, немає газопостачання, пошкоджена електромережа – вам також треба повідомити про цей факт тій організації, яка займається наданням цієї послуги.

Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я. Адвокати громадської приймальні надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує.

Також юристи Фонду милосердя та здоров'я активно долучаються до створення матеріалів Медіаплатформи «Вгору», в яких йдеться про важливі юридичні питання: що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно, як підтвердити трудовий стаж під час війни, як під час воєнного стану вирішуються сімейні спори або оформити спадок.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

+38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber)

+38 (095) 805 72 99 

щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 095 805 72 99.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів