Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як оформити статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Поширити:
30 листопада 2023 14:00
1,911

Замість щасливого безхмарного дитинства – біль, травми, загибель рідних, втрата дому, життя під обстрілами. Діти стають жертвами насильства та свідками подій, які не кожен дорослий може витримати. Загинули 510 дітей, ще 1148 дістали поранення. Такі наслідки повномасштабної агресії Росії в Україні станом на ранок 24 листопада 2023 року оприлюднив Офіс Генерального прокурора. І це не остаточні цифри. До трійки регіонів, де діти постраждали найбільше, входить і Херсонщина.

З червня 2023 року в законодавстві України сталися певні зміни. І дітям, які неповнолітніми зазнали від окупантів травм, ушкоджень, насильства, можна оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Докладніше про те, як оформити цей статус і навіщо це потрібно робити, Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

У яких випадках можна отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів?

Порядок, статус і умови його набуття регламентуються постановою Кабінету міністрів від 2017 року «Порядок надання статусу дитині, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». У червні 2023-го в документ внесені  зміни, вони  уможливлюють надання цього статусу  дітям, які постраждали з початку повномасштабного вторгнення. Постанова чітко розмежовує різни види насильства (фізичне, сексуальне, психологічне) та визначає перелік випадків, коли дитина, яка ще не досягла 18 років, може отримати такий статус.

Перше – це фізичні ушкодження:  поранення, контузії, каліцтва. Жахливі, суттєві травми.

Друге – фізичне, сексуальне насильство. Щодо фізичного насильства чітко визначається, де воно відбувалося (в зоні бойових дій, збройного конфлікту, воєнних дій) і що відбувалося (тілесні ушкодження, які завдали дитині болю, або спричинили розлад її здоров'я, на відміну від поранень). Також детально розписано, що може бути сексуальним насильством – починаючи від сексуальних дій стосовно дитини, до залучення до проституції, створення порнографічного контенту тощо.

Третє – викрадення дітей або незаконне вивезення за межі України, наприклад, на територію Російської Федерації.

Четверте – залучення їх до участі у бойових діях, у діях незаконно сформованих воєнізованих чи збройних формувань Російської Федерації.

І п’яте – психологічне насильство. Це моральні травми, страждання, завдані  дитині під час перебування в окупації, через незаконне позбавлення волі, через вивезення до Російської Федерації, внаслідок тих страждань, які дитина зазнала під час незаконних дій щодо когось з її батьків або їх загибелі.

Якщо дитина, на жаль, зіткнулася з такими обставинами та відносно неї були вчинені такі дії в зоні воєнних дій, збройних конфліктів, то вона має право отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок бойових дій.

Чи можуть бути підставами для набуття статусу психологічні травми, той стан, в якому перебувають більшість дітей на Херсонщині – зміна звичайного життя, втрата друзів, погіршення сну, підвищення тривожності, перебування в умовах обстрілів, вимушена евакуація?

Думаю, все це підпадає під визначення психологічної травми. Моральні страждання, на жаль, мають місце. Відбуваються вони в умовах воєнних дій, збройних конфліктів, тимчасової окупації. В багатьох з цих випадків це може бути визначене як психологічне насильство.

Хто може звернутися з заявою про надання дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів?

Звернутися до органу опіки та піклування можуть законні представники дітей. Якщо за тих чи інших обставин законних представників, батьків немає – то  можуть бути родичі: бабуся, дідусь, повнолітні брати та сестри, вітчими або мачухи.

Якщо і таких людей немає, існують механізми, коли подібні випадки самостійно виявляються органами опіки та піклування.

Якщо дитина вже досягла 14 років, вона може звернутися і подати документи самостійно.

Який пакет документів необхідний для встановлення статусу?

Подається заява до органу опіки та піклування за місцем реєстрації дитини за місцем проживання або як внутрішньопереміщеної особи, тобто фактичного місця перебування.

До пакета документів входить: свідоцтво про народження дитини, документи що підтверджують особу заявника. В залежності від того, хто звернувся, необхідно підтвердження родинного стану, родинних відносин, документи по окремих уповноваженнях, якщо це опікун. Також потрібні спеціальні документи – це паспортні документи дитини, якщо вони є, довідка про місцеперебування ВПО. Це базовий пакет.

Плюс безпосередньо за кожним видом насилля або пунктом, яким передбачено незаконні дії, потрібні додаткові документи. В залежності від того, від яких незаконних дій постраждала дитина, цей пакет відрізняється – або це медичні документи, або кримінальні провадження, або документи, які підтверджують психологічні травми.

Якщо мова  про поранення, контузії, каліцтва, то додаються медичні документи, консультативні висновки спеціалістів, довідки про перебування у стаціонарі чи обстеження в будь-якій лікарській установі, які підтверджують і встановлюють певні діагнози, з яких можна зробити висновки про те, що дитина дійсно отримала поранення, контузію чи каліцтво. Це потрібно, щоб зі змісту цієї хвороби можна було зрозуміти, що це сталося безпосередньо внаслідок воєнних дій.

В інших випадках додатково надаються документи, що підтверджують порушення кримінального провадження за цим фактом, висновки експертів у рамках кримінального провадження, якими встановлені певні факти насилля. Тобто документи, що будуть підтверджувати, що цей факт дійсно мав місце.

Якщо мова йде про психологічне насильство, додається ще акт оцінки потреби родини, де зазначені обставини, що призвели до психологічної травми. Я раджу, за можливості,  ще звертатись до психолога й отримати певний висновок як обґрунтування психологічної травми. Це не вимога законодавства, а моя особиста порада.

Якщо дитина має психологічну травму, за умови, що є такі можливості, вона повинна спілкуватися з психологом – не для того, щоб отримати статус, а щоб розв'язати проблему психологічної травми або згладити її наслідки. Це дуже і дуже бажано.

Чому я раджу отримати висновок психолога? Наявність тих чи інших висновків потенційно  сприятиме отриманню статусу. У випадках, наприклад, загибелі батьків, все розписано більш чітко, про інші випадки психологічних травм йдеться у більш загальних рисах. Тому, щоб не отримати відмову, а в першу чергу для допомоги дитині,  раджу звертатись до психолога. Дитина отримає необхідну психологічну підтримку, фахівець після спілкування зробить висновок, а ви додасте його до пакета документів.

Як довго може розглядатися заява? І чи трапляються відмови у наданні статусу?

Заява розглядається 30 днів. Пряма відмова може бути, це трапляється, коли випадок не кваліфікується як один із визначених постановою кабміну. Але ця відмова може бути оскаржена в судовому порядку.

Чи зверталися до юридичної приймальні за безоплатною правовою допомогою опікуни або батьки дітей, які так і не змогли для своєї дитини отримати цей статус?

Таких випадків у нас не було. Насправді менше ніж 5 осіб зверталися до нас з цього питання. Два випадки стосувалися поранень, але за наявності медичних документів жодних проблем не було. Були випадки психологічного насильства. Перший стосувався втрати одного з батьків, другий – загальних моментів, без конкретної жахливої історії, але дитина дійсно отримала психологічну травму внаслідок тривалого проживання спочатку на окупованій території, потім на деокупованій під обстрілами, зміна поведінки та всі інші фактори мали місце. Я знаю, що в інших випадках рішення були позитивні, по цьому до нас лише зверталися за консультацією. Ми порадили, як підтвердити психологічну травму. На жаль, зворотного контакту не було, і я не можу сказати про результати.

Що дає статус дитини, яка постраждала внаслідок бойових дій?

Мова йде про підтримку таких діток з боку держави, але на даний час, на жаль, якогось широкого спектра пільг не передбачено. Цей статус буде враховано органами місцевого самоврядування, органами державної влади при певних реалізаціях своїх програм, наприклад, надання пільг на харчування. Ми вважаємо, що в будь-якому випадку з часом держава все більше захищатиме інтереси дітей. Я думаю, людей будуть більше цікавити програми державної підтримки – матеріальної, соціальної й, можливо, у сфері навчання, і впевнений, що з часом все це буде діяти. Тому ми наполягаємо, щоб законні представники дітей, які постраждали, займались отриманням для них такого статусу.

Можу додати, що зараз законодавець працює над тим, щоб забезпечити грошову допомогу на оздоровлення діток дошкільного та шкільного віку. Кабмін вже встановлює надання щорічної грошової допомоги для забезпечення психологічної підтримки. Буде програма сприяння отримання вищої та спеціальної освіти. І це не кінець. Думаю, з часом перелік категорій напрямків, у яких держава  підтримуватиме постраждалих дітей, буде розширюватись.

Додатково, отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, – це фактично фіксація злочинних дій російських військових, і це буде мати вплив під час звернень до міжнародного суду або інших міжнародних інстанцій і трибуналів. Але в першу чергу мова йде про соціальні гарантії дітей, які держава хоче, планує і намагається реалізувати.

Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтесь за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду. Також читайте матеріали Медіаплатформи «Вгору», до створення яких залучені юристи Фонду милосердя та здоров'я: про зміни у виплатах для ВПО, кому доведеться повертати 6500 гривень «єПідтримки», як за воєнного стану оформити спадок, як отримати субсидію, коли є борги за комуналку; як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

 +38 (066) 790 90 21, (Телеграм, Viber)

 +38 (066) 945 65 60

Щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів