Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Допомога не для всіх, або Що змінилося у виплатах для ВПО

Поширити:
21 листопада 2023 14:00
1,708

В Україні після 24 лютого 2022 року офіційно зареєстровано 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб, із них 3,6 млн отримали статус переселенців. Усі вони можуть отримувати від держави щомісячну грошову допомогу: 3 тисячі гривень для дітей і осіб з інвалідністю й 2 тисячі гривень для всіх інших. У липні 2023 року Кабінет Міністрів  вніс зміни до порядку призначення цих виплат. Вони впроваджувалися у два етапи. Перший набрав чинності з 1 серпня й отримав чіткий перелік підстав для відмови у призначенні допомоги, а з 1 листопада змінилися правила оформлення для тих, хто звертається вперше за призначенням допомоги від держави.

Про те, кого стосуватимуться нововведення, Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Допомога оформлюється не на кожну людину окремо, а на родину

Якщо раніше допомога оформлювалася на кожного окремо, то з 1 листопада держава змінила підхід, і всі питання щодо допомоги вирішуються через уповноважену особу від родини. Оскільки на даний час системних звернень до приймальні з цього питання немає, то і вважати, що ця зміна спричинила якусь кричущу проблему, не можна.

Але звернення стосуються іншого: кого вважати родиною? Якщо сім’я складається з чоловіка, дружини та дітей – тут все зрозуміло. А якщо приїхали з бабусею, дідусем, братом і живуть разом? А якщо дві сестри зі своїми дітьми оселилися в одній квартирі? Як подавати документи? Оформлювати допомогу на одну сім’ю, бо всі живуть разом, чи окремими родинами, відповідно до того, як жили до повномасштабного вторгнення? Такі питання виникають.

Ми радимо виходити із загальних понять родини. Якщо ви живете такою великою родиною, то родиною і подавайте документи. Про якісь наслідки можна буде говорити згодом, коли ми побачимо, які складнощі виникатимуть.

Але варто враховувати таке. Є пункт щодо припинення або відмови в оформленні виплат, якщо переселенці мають якесь житло, яке перебуває не в зоні бойових дій і не в окупації. Якщо є такі підстави, то це треба враховувати. Якщо ви проживаєте великою родиною, де є декілька поколінь, в одному житлі, то є сенс при подачі документів враховувати кількість людей, які проживають в цьому будинку, і кількість квадратних метрів, що припадає на кожного із родини.

Що робити, якщо людина, яка була уповноваженою, за різних обставин припиняє проживати разом з усією родиною?

Тоді потрібні додаткові звернення для переоформлення виплат. Ми бачимо певні складнощі, які можуть виникнути, але поки масових скарг з цього питання немає.

Що стосується дітей (дитина проживала з батьком, а тепер з мамою), тут простіше. Діти все одно були прив'язані до одного з батьків, вони отримували грошову допомогу через маму або тата.

Чи потрібно людям, які оформлювали допомогу до 1 листопада, займатися переоформленням свого статусу?

Ні. Все залишається без змін: до вас застосовуються загальні правила, які діяли на той момент, і ви отримуєте допомогу індивідуально. Якщо подали документи після 1 листопада, до вас застосовується нова норма, і ви будете отримувати допомогу на родину, а не окремо на кожного.

Кому припиняють виплачувати грошову допомогу?

Важливо розуміти підстави для припинення або відмови виплати ВПО. Зараз держава починає аналізувати внутрішньо переміщених осіб і залежно від їхнього матеріального становища відсікає тих, хто, на думку держави, не потребує допомоги. Тож були застосовані матеріальні маркери, які враховуються за три останні місяці. Мова про:

  • придбання транспортних засобів, яким менше ніж 5 років;
  • придбання нерухомості, більше, ніж на 100 тисяч гривень;
  • наявність депозиту, понад 100 тисяч гривень;
  • придбання облігацій внутрішньої державної позики (ОДВП) більше ніж на 100 тисяч гривень;
  • операції з обміну валют на суму більше ніж 100 тисяч гривень;
  • купівля банківських металів на суму більшу за 100 тисяч гривень.

    Також припиняються виплати тим, хто:
  • повернувся на місце проживання;
  • перебував за кордоном одночасно понад 30 днів, або більше ніж 60 днів сукупно за пів року;
  • перебуває на повному утриманні від держави – люди, що перебувають в місцях позбавлення волі, в школах-інтернатах тощо.

Важливий момент – наявність права власності на нерухоме майно в населених пунктах, яких немає в переліку окупованих територій або територій, на яких ведуться бойові дії. Однак не варто хвилюватися, якщо площа цього житла не перевищує 13,65 квадратних метрів на одну людину.

Тому, перш ніж звертатися за допомогою до держави, варто проаналізувати, чи не купували ви автівки, нерухомість, облігації, чи маєте депозит більший за 100 тисяч гривень.

Припинення виплат відбувається автоматично чи треба звернутися до держави та повідомити про матеріальний стан?

Якщо людина звертається за оформленням виплати зараз, то буде перевірка. І якщо виявлять фактори, які не дозволяють отримувати допомогу, держава у виплатах  відмовить. Але навіть якщо під час перевірки чогось не помітять, не варто розраховувати, що ніхто нічого не дізнається. Через пів року буде встановлено, що ви, наприклад, маєте житло на неокупованій території. Тоді визнають, що ви повідомили неправдиву інформацію, і може бути рішення щодо повернення отриманих коштів.

Стосовно тих, хто вже отримує допомогу. Щодо них з 15 липня проводяться перевірки й приймаються рішення про припинення надання допомоги. Це трапляється тоді, коли виявляють обставини, які унеможливлюють продовження виплат. Тому або ви повинні зробити так, щоб таких обставин не було, або звертаєтесь і самостійно припиняєте виплати, бо згодом вам все одно доведеться її повертати. І такі випадки, коли держава наполягає на повернення коштів, вже маємо.

Якщо держава має якісь підстави сумніватися в тому, що хтось потребує допомоги, вона може перевіряти внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, чи дійсно вони проживають у тому місці, де зареєстровані, а не виїхали за кордон. Якщо підпадаєте під таку перевірку, маєте 10 днів для реагування, потрібно вийти на зв’язок. Це перше. І друге, найважливіше, за 2 дні мають повідомити про таку перевірку – скажімо, телефоном. Такий дводенний строк не завадить людини підготуватися, якщо вона  проживає в цьому місті, і ускладнює прибуття з іншого міста. Повідомлення про перевірку важливе. Воно виключає ситуацію: комісія прийшла, постукала у двері, ніхто не відгукнувся – і зробили висновок, що тут ніхто не живе, виплати зняли. А насправді людина пішла на роботу або повела дитину в садочок.

Чи зверталися до приймальні люди, які перестали отримувати допомогу?

З вересня з цього питання звертається дуже багато людей. Основна маса проблем пов'язана з нерухомістю. Батьківське або бабусине житло, розвалена хатка в якомусь селі або частинка однокімнатної квартири. Це не будинки чи квартири, а частинки якоїсь спадщини. Ідентифікуючи наявність нерухомості, держава часом автоматично припиняє виплати, не аналізуючи квадратні метри й кількість людей у родині. А виявляється, тієї нерухомості – лише 20 квадратів, на яких жінка із трьома дітьми. І добре, що припинили виплати тільки мамі, а дітям залишили.

У таких випадках рекомендуємо зібрати документи на право власності, технічну документацію і звертатися до того органу, де оформлювався статус ВПО – управління соцзахисту населення, ЦНАПу тощо. Показати, квадратуру житла, склад родини, документи ВПО і так далі.

Зверталися до нас і люди, які продали в селі будинок за дуже невеликі гроші й не оформлювали угоду, бо оформлення коштує стільки ж, а покупець зараз воює, приїхати не може. Зверталися за консультацією люди, що виїздили за кордон – тут поставало питання, з якого періоду такі поїздки обліковуються. Було одне звернення щодо депозиту, але депозит відкритий до затвердження нової норми, і припинити його достроково не можна. Ті ж, хто придбав нерухомість або нові автівки, до нас не зверталися.

Щоб отримати відповіді на конкретні питання про зміни порядку виплат для ВПО або проконсультуватися щодо інших ситуацій, які потребують допомоги юриста, звертайтеся до громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я, яка надає безоплатну правову або юридичну консультацію. Також читайте матеріали Медіаплатформи «Вгору», до створення яких залучені юристи фонду: кому доведеться повертати 6500 гривень «єПідтримки», як за воєнного стану оформити спадок, як отримати субсидію, коли є борги за комуналку; як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів