Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Чи завадить втрата трудової книжки отримати пенсію? Підтвердження трудового стажу під час війни

Поширити:
10 січня 2024 14:00
1,682

Чим ближче насувається пенсійний вік, тим частіше в людей виникають думки про оформлення пенсії. Справа ця для декого була вкрай клопітною і в мирні часи, а зараз і поготів – особливо якщо після окупації, спішного виїзду або постійних обстрілів важливі документи втрачені. Чи можна підтвердити стаж, якщо трудова книжка загубилася або знищена? Що робити, якщо в ній є критичні помилки й вони не дають можливості зарахувати стаж? Чи існують механізми, що дають змогу його підтвердити навіть в умовах війни?

Про те, як людина може підтвердити свій трудовий стаж, Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Чому виникає необхідність підтвердити свій трудовий стаж?

Переважно проблеми людей, що до нас звертаються, пов'язані з підготовкою до оформлення пенсії. Особливо коли виявляється, що вони не можуть підтвердити свій стаж. Ситуації різні. Наприклад, трудова книжка втрачена. Або в ній є помилки, які не вдається виправити відповідно до наявних процедур. Або не підтверджується певний період часу роботи, бо є проблеми з певним підприємством. Або, якщо йдеться про період після 2004 року, в реєстрі немає інформації про сплату внесків. Тобто, тут може бути або загальна проблема, або проблема певного періоду.

Чи можливо взагалі підтвердити трудовий стаж, коли трудова книжка втрачена?

Від трудової книжки ми поступово відходимо, але до 2004 року, коли ще не був створений реєстр застрахованих, базовим документом залишається трудова книжка. Якщо йдеться про її втрату, то Постанова Кабінету Міністрів «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року регламентує підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів.

Якщо немає трудової книжки взагалі або немає підтвердження певного періоду стажу, до уваги береться будь-який допустимий документ від роботодавця за цей час. Це можуть бути довідки про отримання зарплати, атестація трудового місця, якісь накази тощо. Ці документи мають містити ідентифікаційні дані, хто його видав, має чітко вбачатися зв’язок з особою, яка хоче оформити пенсію, а також мати підпис, печатку того чи іншого підприємства. Це перше, базове, з чого треба починати.

Найпростіше, якщо це підприємство функціонує і має інформацію про ваше працевлаштування. Тоді ви можете звернутися до нього й отримати довідку, яка підтвердить, – ви в такий-то період часу працювали на такій-то посаді. Це буде належним документом підтвердження стажу. Правда, є певні особливості щодо військовослужбовців, але це окреме питання. Загалом, перший крок – звернутися до того підприємства, де працювали, і отримати довідку.

Чи є можливість підтвердити трудовий стаж, якщо підприємство ліквідоване або на окупованій території?

Так, це проблема, коли підприємства немає, воно перебуває на окупованій території або існує, але втратило архіви. І не завжди може надати довідку, що ви там працювали.

Якщо підприємство ліквідоване, у пригоді можуть стати архіви. Теоретично, архіви різних рівнів можуть допомогти й у випадках, якщо підприємство працює і зараз.

Якщо мова йде про окупацію, то можна спробувати комунікацію з роботодавцем або керівником. Можливо, хтось виїхав на неокуповану територію, а хтось залишився, і вони підтримують зв’язок. Теоретично, це може бути, але об'єктивно малоймовірно. Але якщо людина має способи комунікації, щоб допомогти отримати довідку, це було б ідеально.

Отже, якщо немає підприємства – йдемо в архів. Немає архіву – шукаємо якісь накази або документи, що підтверджують: ви певний період часу працювали на підприємстві. Якщо знайшли – гарно, якщо не знайшли, то законодавцем передбачений цікавий механізм: певний період стажу може бути підтверджений на підставі показів свідків – осіб, які одночасно з вами працювали на тому ж підприємстві.

Як працює механізм підтвердження трудового стажу за допомогою свідків?

Для цього потрібні дві людини, їхні свідчення та документи, які підтверджують, що вони працювали одночасно з вами на тому ж підприємстві (наприклад, в них з трудовою книжкою все в порядку). Це достатньо для підтвердження трудового стажу для отримання пенсії.

Але цей механізм має нюанси. Якщо у цих двох людей є певні розбіжності щодо строків роботи (наприклад, один працював з вами тільки два роки, а інший – три роки), то береться до уваги той період часу, який у них збігається. Тобто, до вашого трудового стажу буде зарахований менший час – два роки.

Якщо шансів на отримання документів немає, свідків знайти неможливо – справа з підтвердженням трудового стажу безнадійна?

Коли неможливо довести, що людина працювала на підприємстві, залишається останній шлях – судовий захист. Буває, люди знайшли свідків, але органи пенсійного фонду кажуть, вони не підходять. Або немає якихось документів взагалі, немає архівів. Тоді ми говоримо про звернення до суду. Існують різні механізми: і встановлення факту належності трудової книжки людині (наприклад, в разі помилки в прізвищі в трудових книжках), і підтвердження певного періоду трудового стажу.

Але потрібно розуміти, щоб звернутися до суду, має бути хоч щось із документів: можливо, хоча б якісь ксерокопії довідок. Буває, що є копії якихось документів, оригінал яких вже неможливо встановити. Для пенсійного фонду це недостатні документи. Але в суді можна надати їх, пояснити, що копії збереглися, а оригіналів немає, або ж запросити не двох, а одного свідка, з яким разом працювали на певному етапі.

Скільки часу минає від моменту звернення до суду до отримання рішення?

Терміни можуть суттєво відрізнятися в залежності від того, чи це буде суд у Києві, Львові, чи Херсоні. Переважна більшість тих, хто до нас звертається, – це мешканці Херсонщини, зареєстровані в Херсоні або Херсонській області. Тому є можливість звертатися до суду саме в Херсоні. Виходячи з моєї практики, в Херсоні це питання можна вирішити за пів року. Судді ґрунтовно підходять до таких справ. У залежності від навантаження кожного судді та нюансів справи (чи треба витребовувати якісь документи через суд, чи ви вже зібрали все і суду треба тільки це розглянути, чи є у вас свідки й треба їх допитати), пів року – це об'єктивний термін. Може бути й швидше, в певних випадках трошки довше, але це все одно буде об'єктивно швидше, ніж чекати деокупації, щоб, наприклад, дістатися до архівів на окупованих територіях.

Чи можна відновити трудову книжку?

Є механізми внесення інформації, виправлення помилок роботодавцям і навіть відновлення трудової книжки роботодавцем. Тобто, вам може бути виданий дублікат трудової книжки. Останній роботодавець внесе до неї свою інформацію, а от стосовно відновлення попередньої інформації, знову доведеться збирати довідки, підтверджуючі документи. І тоді роботодавець на підставі них може внести безпосередньо цю інформацію у трудову книжку.

Чи приймаєте ви звернення з окупованих територій?

Я не можу сказати, що звідти є якісь масові системні звернення з цього питання, людям з окупованих територій важко якось комунікувати. Хоча такі звернення є. В окупації існує небагато механізмів для оформлення української пенсії. Якщо людина має електронний ключ, то може увійти в кабінет пенсійного фонду і подати заявку. Але для цього треба відсканувати документи – трудову, довідки, які є. Насправді не у багатьох така можливість є. Дуже багато людей не можуть звернутися за оформленням пенсії й відкладають це або до того, як вони зможуть виїхати, або до деокупації.

У чому основна проблема людей, які до вас звертаються?

Найбільш розповсюджені звернення до нашої приймальні стосуються саме втрати трудових книжок на підприємствах під час окупації. Люди шукають свідків, ми готуємо (якщо вони самостійно не можуть) запити до підприємців, до архівів і намагаємося розв'язати питання в позасудовому порядку. Якщо не вдається – тоді йдемо в суд.

Також є випадки помилок у прізвищах (наприклад, написання Е чи Є), порушення порядку ведення трудових книжок. Наприклад, виправлення дівочого прізвища на прізвище після одруження не засвідчено у передбаченому законом порядку або при оформленні трудової книжки прийняли роботу, забули звільнити, і прийняли знову. Переважна більшість неточностей стосується періоду до 2004 року – 1960-90-х, підприємств радянської епохи. Маю сказати, що ХБК дає довідки, там залишились люди які досі комунікують, але деякі підприємства тих часів вже ліквідовані або реорганізовані, і це проблема.

Чи виникають проблеми з підтвердженням стажу у період після 2004 року?

З 2004-го існує база, яка відстежує сплату страхових внесків, відповідно до яких можна побачити, де ви працювали, навіть якщо у вас немає ніякої довідки, але у вас є відрахування страхових внесків – щомісячних сплат за працівника, який проводить роботодавець. Сам факт сплати такого внеску підтверджує те що людина працювала в цей період часу.

Але буває така ситуація, коли виявляється, що роботодавець не платив внески за працівника. Тоді може бути проблема, але це буває дуже-дуже рідко.

Перевірити стан справ після 2004 року просто: будь-яка людина може звернутися до пенсійного фонду і взяти стосовно себе довідку про те, за які періоди були сплачені страхові внески.

Звісно, кожний випадок потребує окремої консультації, і варто звернутися за допомогою до фахівців. Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.

Також читайте матеріали Медіаплатформи «Вгору», до створення яких залучені юристи Фонду милосердя та здоров'я: що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, про зміни у виплатах для ВПО, яких змін зазнали правовідносини сімейної сфери, як за воєнного стану оформити спадок, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

 +38 (066) 790 90 21,

 +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber)

 щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів