Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти?

Поширити:
22 грудня 2023 14:27
1,408

Після початку повномасштабного вторгнення російської армії кількість зниклих безвісти людей значно зросла. Згідно з даними МВС, які проаналізував Youcontrol, на 23 лютого 2022 року в Україні перебували в розшуку більше ніж 6,5 тисяч осіб, а на 5 вересня 2023 року – кількість зниклих безвісти перевищила 35 тисяч. Бойові дії, окупація, затоплення після підриву ГЕС – кожний злочин російської армії збільшує цю цифру. Тож питання пошуку зниклих осіб наразі особливо актуальні.

Про те, як діяти, коли людина зникла безвісти під час війни, що мають робити близькі, аби ця людина отримала відповідний статус, Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Що мають на увазі під формулюванням «особа, яка зникла безвісти за особливих обставин»?

У 2022 році прийняли спеціальний Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», він визначає розуміння обставин, які зумовили зникнення. 2 травня 2023 року набули чинності зміни в цьому законі. Під «особливими обставинами» мають на увазі наступне:

  • збройний конфлікт;
  • воєнні дії;
  • тимчасова окупація частини території України;
  • надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Якщо зникнення людини пов’язане з цими обставинами або вони є можливими певними причинами, це буде зникнення людини безвісти за особливих обставин.

Які дії мають вчиняти родичі людини, яка зникла? Куди звертатися?

Заявити про зникнення можуть не тільки родичі. Для цього створено спеціальний Реєстр осіб, що зникли безвісти за особливих обставин. Фактично, його держателем є Міністерство внутрішніх справ як профільний орган, що займається розшуком. Закон говорить про те, що близькі, родичі, органи місцевого самоврядування, державні органи, військові (Міністерство оборони, військові частини тощо) або будь-яка інша особа або організація, котрій відомо, про обставини, за яких зникла людина, має право звернутися до будь-якого відділу поліції та повідомити про зникнення такої людини. Так цей реєстр наповнюється інформацією. Тож цей крок, заявити про зникнення, можуть зробити не тільки родичі. І дуже часто до нього вдається не близька людина, а, наприклад, безпосередньо військова частина, де проходить службу зниклий, або інші люди, які, наприклад, були свідками тих чи інших подій. Але, звичайно, чимало звернень про зникнення людей надходить від родичів.

Отже, перший момент – це звернення до відділу поліції з заявою, в якій якнайповніше  треба розкрити інформацію про те, що вам відомо. У відкритому доступі дуже багато зразків таких звернень, але головне – викласти максимум відомої вам інформації, з персональними даними цієї людини (прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, ідентифікаційний код, телефон, адреса проживання, перебування, місце роботи, який  вигляд має особа – все, що знаєте). Звісно, не всі дані можуть бути вам відомі, але повідомити треба про все, що знаєте. Наприклад, що зник Олег Іванович, який жив за такою-то адресою, або сусід Ігор, який працював там-то, автомобіль мав такий-то. Важливо повідомляти про характерні риси людини, наприклад, він високого або маленького зросту. Адже мета такої вичерпної  інформації в тому, щоб людина, яка ніколи не бачила зниклого, змогла його впізнати, якщо його звільнять з полону чи, не дай Боже, знайдуть загиблим. Звичайно, якщо із заявою про зникнення звертаються родичі, бажано додавати і фотокартки, і документи про родинні зв'язки. Останнє важливо, якщо ви хочете  чітко зазначити, хто саме звернувся: донька, дружина чи хтось ще. Це наш перший крок – наповнення Реєстру.

Як можна отримати інформацію з цього Реєстру, що людина зникла безвісти за особливих обставин?

Її видають не кожному – лише близьким людям, родичам, якщо є підтверджуючі документи про родинні відносини. Отримати інформацію з реєстру можуть, наприклад, батьки, діти, опікун, усиновитель, бабуся, дружина та інші особи, їх перелік визначено законом.

Відомості про наявність чи відсутність інформації про особу в Єдиному реєстрі надаються у формі Витягу. Щоб його отримати, потрібно подати до Департаменту інформатизації МВС:

  • запит на отримання витягу (в довільній формі з обов’язковим зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, дати народження особи, стосовно якої робиться запит; ступеню спорідненості з особою; поштову чи електронну адресу, куди необхідно надіслати витяг);
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • копії документів, що підтверджують родинні зв’язки з особою, стосовно якої робиться запит.

Запит з копіями відповідних документів необхідно надіслати:

  • на поштову адресу: Департамент інформатизації МВС, вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601 або
  • на електронну адресу: [email protected].

Бажано, якщо у вас є якісь документи, які раніше не подавали (наприклад, заявником були не ви) або які ви зібрали додатково, додати і їх.

Ця інформація обробляється до 30 днів. І якщо інформація про те, що людина зникла, внесена в Реєстр, якщо ви та особа, яка має право на отримання такого витягу, – він надається. Це документ, що підтверджує статус особи, яка зникла безвісти за особливих обставин.

Як діяти, якщо людина зникла на окупованій території?

Алгоритм дій аналогічний. Але розшук буде ускладнений, бо немає доступу до окупованих територій. Механізм повідомлення такий самий: звертаємося до поліції, даємо максимальну інформацію, якою володіємо, звідки ми це дізналися. Наприклад, побачили на російському телеграм-каналі – значить, додаємо посилання, скриншот. Повідомили сусіди – зазначаємо їх. Єдине питання щодо свідків: якщо вони перебувають в окупації, треба дізнатися в них, чи дають вони згоду, щоб зазначати їхні контакти, бо це може мати для них певні негативні наслідки.

У разі зникнення людини обов'язково треба звертатися та окреслити обставини зникнення. Можливо, окрім того, що людина зникла, там є склад якихось інших правопорушень – скажімо, цьому передувало пограбування, нанесення тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі з подальшим насильницьким зникненням. В будь-якому випадку ми звертаємося до поліції із заявою про відкриття кримінального провадження і викладаємо ці обставини. Поліція вже кваліфікуватиме цю інформацію. Але раджу, якщо немає зв'язку з людиною, просити поліцію внести цю людину до реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, прописати це, зазначити. Наше завдання в цей момент – зібрати максимальну доказову базу, якщо це можливо.

Чи потрібно поповнювати Реєстр новою інформацією, якщо вона з’являється?

Часто, наприклад, родичам вдалося дізнатися, що хтось незаконно утримувався в місцях несвободи разом з тією особою, яка зникла. Якщо отримали таку інформацію, треба її додатково надіслати до органів поліції або іншого правоохоронного органу, якщо там буде склад злочину. Наприклад, попросити допитати людину, яку звільнили з полону і яка володіє інформацією. Або, наприклад, свідок був в окупації й про нього не можна було повідомити, а тепер він виїхав з окупованої території та перебуває в зоні умовного доступу. Навіть якщо він за кордоном, але через скайп або інші засоби зв'язку може надати якусь детальну інформацію. Або, можливо, ви побачили якусь інформацію в публічному просторі, навіть у російському медіа – це також джерело. Тож повідомляти про додаткову інформацію правоохоронні органи треба.

Як довго діє статус людини зниклої безвісти й за яких умов перестає діяти?

Мета Реєстру – об'єднання в одному місці максимальної інформації про всі обставини максимально всіх зниклих людей. Кінцевий результат – знайти людину, бажано, живою, на волі, у неволі, а якщо вона загинула – визначити місце її поховання.

Людину, яка зникла безвісти за особливих обставин, можна визнати померлою або безвісно відсутньою. Такі механізми пов'язані не тільки з війною, вони діяли й у звичайному житті. Цей процес займає певний час, у залежності від тривалості часу відсутності людини, а також обставин її зникнення.

Розшук безвісно відсутньої людини не припиняється. Навіть при визнанні особи померлою, якщо не знайшли місця її поховання, продовжуються дії, спрямовані на розшук. І це є логічно, в результаті ми повинні знайти або людину, або її місце поховання.

Як змінюються права людини, коли вона набуває статусу зниклої безвісти? Чи можуть родичі розпоряджатись її майном? Чи можна розлучитись з нею або звільнити її з роботи?

Законом прописані спеціальні норми, вони забороняють дискримінацію за величезною кількістю різних ознак, в тому числі при внесенні зниклих до Реєстру і розшуку людей. Конституцією для цих людей зберігаються всі права, які визначені законом, але зазначені певні особливості.

Перший момент: в Цивільному кодексі є механізм встановлення опіки – опіки над майном або піклування над малолітніми, неповнолітніми, недієздатними, непрацездатними особами. Отже, якщо у людини є майно і вона внесена до Реєстру, то відповідно Цивільного кодексу можуть вчинятися дії щодо охорони цього майна до того часу, як її знайдуть.

Другий момент стосується дітей. Якщо батьки зникли вдвох або один загинув, а один зник, то застосовується механізм опіки. Це відбувається за будь-яких обставин, якщо дитина позбавлена батьківського піклування. Опіка встановлюється на визначений період часу, але у зв'язку з цими конкретними обставинами.

Стосовно розірвання шлюбу – теоретично можна звернутися до суду за розірванням шлюбу, нічого перешкоджати в тому не буде.

Щодо трудових прав: важливий момент – це збереження за людиною місця роботи з середнім заробітком до моменту, як її визнають померлою.

Чи має громадська приймальня звернення з питань надання статусу «особа, яка зникла безвісти за особливих обставин»?

Ми консультуємо і з цих питань. І такі звернення є. У 2022 році вони були масовими, просто повальними. Тепер вони точкові й більше, стосуються тих випадків, коли вже дуже багато часу немає інформації про ту чи іншу людину.

Відверто кажучи, у нас обмежений механізм і обсяг тієї допомоги, яку ми можемо надати. Внесли в реєстр, повідомили – і фактично все. Існують й інші механізми, у тому числі не дуже ефективні, як от звернення до так званих правоохоронних органів Російської Федерації або до гуманітарних організацій.

Мета всіх цих дій одна – знайти людину. Тому закон дає певні гарантії родинам і близьким родичам, аби вони могли отримати інформацію: що було вчинено? що зроблено для пошуку? які результати? Закон гарантує право на отримання інформації, наприклад, стосовно місця поховання, місця утримання чи перебування. Тож ця робота з внесенням в Реєстр насправді тільки починається як юридична дія, а фактично – це, на жаль, дуже тривалий процес.

Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.

Також читайте матеріали Медіаплатформи «Вгору», до створення яких залучені юристи Фонду милосердя та здоров'я: як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, про зміни у виплатах для ВПО, яких змін зазнали правовідносини сімейної сфери, як за воєнного стану оформити спадок, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:
+38 (066) 790 90 21,
+38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber)
щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів