Неправомірна вигода для громади

Правоохоронці знову намагаються відсторонити від посади голову Музиківської об’єднаної територіальної громади Савелія Нолєвича Лейбзона (по паспорту Савелій Нолєвич, але зазвичай місцеві називають його Олександром Арнольдовичем). Це питання розглядатиметься в Апеляційному суді області 12 червня.

Нагадаємо, 10 травня військова прокуратура Південного регіону повідомила, що голову ОТГ викрито на хабарі у 100 тисяч гривень (ч. 3 ст. 368 Кримінального Кодексу України  - карається від п’яти до десяти років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна). Начебто голова сільради вступив у злочинну змову з керівництвом підконтрольної йому громадської організації «Музичани», примусив підприємця перевести 100 тис. грн. на рахунок цієї організації та планував використати кошти у власних інтересах. І що «ціна питання» - виділення земельної ділянки колишньої свиноферми (майже 10 га) під сонячну електростанцію.

Правоохоронці обшукали сільраду, самого голову, його родинний будинок. Вилучили офіційні документи, зокрема: протоколи та рішення сесій про призначення та повноваження сільського голови, детальний план вищезгаданої земельної ділянки, чеки про перерахування «неправомірної вигоди», статутні документи громадської організації та ще деякі папери. А ще  2122 грн., які мав Олександр Арнольдович при собі, мобільний телефон та щоденник з робочими записами.

Голову сільради затримали та доставили до ізолятора тимчасового тримання. А слідчий Головного управління Нацполіції в Херсонській області Віктор Миколайович Андрієць, який розслідує цю справу, підготував до суду одразу декілька клопотань:

- про відсторонення від посади Музиківського сільського голову Білозерського району Херсонської області;

- про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу у розмірі 1 008 525 (один мільйон вісім тисяч п’ятсот двадцять п’ять) гривень;

- і чотири клопотання про арешт вилучених документів, особистих речей Лейбзона та арешт 100 тисяч гривень, сплачених на рахунок ГО «Музичани».  

Ці події шокували всіх, хто знає Лейбзона. Більш ймовірною та реальною видалась би новина, що інопланетяни приземлилися у центрі Херсона, ніж те, що голова Музиківської громади зажадав собі хабара. Навіть колишня його учениця (адже Олександр Арнольдович довгий час викладав у сільській школі), яка тепер живе в Бразилії, та якій вже під 60 років, дізналася про арешт свого вчителя через Фейсбук і написала, що жодному слову звинувачення не вірить та негайно їде його захищати.

Місцеві жителі кажуть, що ніколи не повірять у те, що голова хабар вимагав.

Юристи сільради теж одразу звернулися до суду з позовом щодо незаконного, без ухвали суду, позбавлення волі поважного літнього чоловіка. Місцеві депутати на терміново скликаній 12 травня позачерговій сесії одностайно проголосували клопотати перед судом випустити голову їм на поруки.

Всі ці клопотання 13 травня розглядав  суддя Херсонського міського суду Ярослав Мусулевський. Він ухвалив арешт документів та грошей.

Але до вимог відсторонити сільського голову від посади та тримати його під вартою - поставився скептично. Слідчий не зміг обґрунтувати, яким чином Лейбзон, перебуваючи на посаді,  може перешкоджати розкриттю злочину:  знищити, сховати або спотворити документи, незаконно впливати на свідків. Адже всі необхідні оригінали документів вилучені та і всіх свідків по справі теж вже допитали. 

Крім того, суддя зауважив, що посада сільського голови є виборною, свідчить про значний ступінь поваги та довіри односельців до його особи, про сталість соціальних зв’язків. І що втручання держави, в тому числі правоохоронних органів, у діяльність територіальних громад допускається лише у виняткових випадках.

Також Ярослав Мусулевський врахував, що підозрюваний раніше не судимий та страждає на хронічні захворювання: цукровий діабет, дифузний кардіосклероз, гіпертонічну хворобу 2 ступеня та інші й потребує постійного лікування.

Тому ухвалив лише запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати житло з 21-00 до 06-00 години.

Саме на це рішення військовий прокурор та слідчий подали скаргу. Її розглядатиме колегія Апеляційного суду області:  головуючий суддя Володимир Заіченко й судді Інна Литвиненко, Юрій Гемма.           

Розгляд призначено на  9 годин 12 червня.

А Музиківка чекає інвестора

Редакція «Вгору» теж намагалася розібратися в тому, що ж трапилося. Голова Музиківської ОТГ вибачився, але коментувати події відмовився - з нього взяли підписку про нерозголошення таємниці слідства. Лише зазначив, що правоохоронці, як при обшуку, так і в ізоляторі, поводилися з ним дуже коректно, ввічливо, навіть шанобливо. Однак стрес пережив значний. Бо навіть уявити не міг, що за стільки років роботи «заслужить» звання злочинця.  І що в Музиківці попри все, незважаючи на ситуацію, чекають на того інвестора, який хоче побудувати сонячну електростанцію.  Адже ця ділянка декілька років вже пустує і не приносить громаді ніякої користі, її давно вже хочуть комусь продати.

Ось тут і з’ясувалося, що хто такий цей інвестор - нікому не відомо.  

Дивний інвестор

Музичани згадують, що вів перемовини в інтересах інвестора молодий чоловік, років тридцяти. Говорив, що сам з Херсона, назвався Романовим Олександром Вікторовичем. Чиї інтереси представляє - жодного разу не згадав. Лише розповідав, що з цього приводу спочатку звернувся до райдержадміністрації. Там не заперечували, але пояснили:  треба погодити на громадських слухання в Музиківці зміну цільового призначення ділянки з земель сільськогосподарського призначення на землі під альтернативну енергетику. Тому Олександр Романов і звернувся до сільради. А в сільраді пропозиції дуже зраділи. Адже інші інвестори оглядали  цю територію та відмовлялися: по-перше, для потужної сонячної електростанції треба більше гектарів, щонайменше 25; а по-друге, посилалися на складнощі з обленерго - електромережі надто далеко.

Тож 3 травня на сходці громади погодили зміну цільового призначення землі та одразу передали протокол представнику інвестора.  Після цього Романов від свого імені надіслав на рахунок ГО «Музичани» два благодійних внески - на розвиток громади. Один - 8 травня 30 тис. грн., а другий - 10 травня, ще 70 тис. грн. І не зрозуміло навіщо привіз  чеки про перерахування грошей та вручив їх голові сільради. А одразу за ним - зайшли правоохоронці…

Ми намагалися знайти Романова Олександра Вікторовича, щоб задати йому лише два питання: чиї саме інтереси він представляв, та чи не передумав інвестор будувати в Музиківці електростанцію. Адже громада, попри цю ситуацію, готова й далі співпрацювати.  

Але виявилося, що у відкритих джерелах жодного Романова Олександра Вікторовича в Херсоні немає. Однак вдалося з’ясувати, що схожа людина проживає на Житлоселищі. Біля входу в будинок нам зустрівся молодий чоловік. Ми спитали у нього, де можемо знайти пана Романова. Та розмова вийшла дуже дивною:

- Олександра Вікторовича тут немає, Романов Віктор є. А що ви хотіли?

- Хотіла уточнити у нього два питання. Він в Музиківці представляв інтереси компанії, яка збиралася орендувати свиноферму під ...

- Та ні. Можна не питати. Вам ніхто не допоможе.

- Чому?

- Його, по-перше, напевно, немає вдома. Він то працює добу, то ще... А по-друге, він таким давно не займається. Ви його не шукайте, не знайдете.

- А чим він займається?

- Не знаю. Я рік тут не жив, не знаю.

І молодик одразу втік.

Рівень «заносу»

Тож чим довше ми намагалися з’ясувати цю дивну ситуацію, тим більше підозрювали, що ніякого інвестора насправді не було, а була спланована провокація. Ці підозри ще більше зміцніли після розмови з досвідченим, добре відомим у різних колах (й не тільки херсонських) посередником у вирішенні різного роду тіньових питань. Зі зрозумілих причин він попросив не називати його ім’я.

На питання, хто зацікавлений «позбавитися» Лейбзона, чоловік одразу відповів: «А хіба не зрозуміло? Він же «лютує». У нього жодного клаптика землі задарма не обробиш. Його землеміри кожного дня поля перевіряють, кожен метр рахують, вимагають за все до бюджету платити. І хто саме замовив, теж зрозуміло: зацініть рівень «заносу», тобто кому за це заплатили, хто кримінальною справою займається. А займається далеко не райвідділ.  Чим вище статус - тим дорожче, тим багатші та впливовіші замовники. Навряд чи їм треба засудити Лейбзона.  Важливіше, прибрати його з посади, щоб не заважав працювати, і щоб другим урок був».

Тобто голова Музиківської ОТГ постраждав саме за те, за що його нещодавно ставив у приклад начальник Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області Ігор Клим?

Адже більшість земель на Херсонщині обробляються «по сірому», тобто до бюджетів не сплачуються ні оренда, ні податки, увесь прибуток осідає у приватних кишенях. А в Музиківці вимагають від фермерів та агрохолдингів працювати прозоро, у правовому полі. Тому і бюджет громади, з розрахунку на кількість населення, один з найвищих в країні.

Надходження до бюджетів громад Херсонщини з січня по квітень включно.

А що стосується ГО «Музичани», то організація створена місцевими активістами (вихователі дитсадочків, вчителі, бібліотекарі) ще у 2010 році. Її мета - покращити умови життя в громаді, благоустрій. Переважно активісти пишуть проекти та подають на конкурси, отримують кошти від різних донорів, але збирають й пожертви. І за кожну витрачену копієчку звітують і перед благодійниками, і перед донорами, і в податковій. Але перш за все - перед громадою.

Бо це ж село, всі один одного знають, і якщо один раз обдуриш - про це згадуватимуть потім все життя, та й ще і дітям пригадають.

Отже, чекаємо, що вирішить колегія Апеляційного суду. 

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини