Медпрацівникам окупованих територій: як не стати колаборантом

Окупанти посилюють тиск на фахівців лікарень Херсонщини: вимагають написати заяви про звільнення з українських установ та почати працювати “під дахом” російської влади. 

Натомість обіцяють зарплатню в рублях і постачати свої ліки/продукти. А якщо медики не погодяться, – погрожують не пускати на територію закладу, а на їх робочі місця привезти своїх працівників.

Медики звертаються до юристів громадської приймальні Благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я” (БО ФМЗ) за порадою: що ж їм робити? Звільнятися? Чи залишатися в професії? Але як у цій ситуації не зрадити державу?

Наразі в деяких лікарнях області де-факто є одночасно два головних лікарі. Один законний, призначений ще до війни українською владою (як правило, працює та віддає накази/розпорядження дистанційно, бо перебувати на робочому місці небезпечно для життя). Інший - призначений загарбниками.

Проте, є й такі керівники медичних закладів, які погодилися співпрацювати з окупантами.

Юристи Громадської примальні БО “Фонд милосердя та здоров’я” рекомендують медикам: якщо головний лікар не скорився загарбникам, комунікувати виключно з ним. А вказівки поставленого росіянами «керівника» ігнорувати. Будь-які накази такої особи на кшталт прийняття на роботу, звільнення, актів про прогули тощо – є нікчемними, тобто, не мають ніякої сили з погляду українського законодавства. Хай представник російської влади вважає, що ви працюєте в «його лікарні», це не має жодного юридичного значення, можете продовжувати виходити на роботу та виконувати професійні обов'язки.

Якщо ж головний лікар почав співпрацювати з росіянами, то ситуація складніша. Адже він продовжує значитися законним керівником закладу. Тому будь-яке його управлінське рішення (у тому числі ваше звільнення) має юридичну силу.

Цілком можливо, що на певному етапі загарбники погрозами та шантажем примусять персонал медзакладів або припинити роботу, або одночасно написати заяву на звільнення та прийняття до «нової лікарні».

Які можуть бути наслідки?

Призупинення роботи

Припинити виконувати роботу в закладі можна тимчасово, не звільняючись. Повідомити законного керівника, наприклад, про призупинення трудового договору у зв’язку з військовою агресією проти України.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного часу», дія трудового договору може бути призупинена, якщо працівник через військову агресію не може виконувати покладені на нього обов'язки (частина 1 цієї норми).

І така неможливість є обґрунтованою, бо якщо ви будете виходити на роботу та працювати як «український» лікар, є загроза вашому життю і здоров’ю.

Повідомити керівника закладу про ваше рішення можна в будь-який доступний спосіб (ч. 2 цієї норми). Наприклад, направити скановану (сфотографовану) заяву на електронну пошту, через Вайбер/Телеграм, або в його особисті месенджери.

При цьому надалі ви можете вимагати від країни-агресора відшкодування в повному обсязі заробітної плати та інших втрачених виплат за весь час призупинення трудового договору (ч. 3 цієї норми).

Інший можливий варіант – відпустка без збереження заробітної плати. В умовах воєнного часу вона може надаватися без обмежень строку (ч. 3 ст. 12 вищевказаного Закону України). Але в такому разі ви не зможете розраховувати на заробітну плату й не маєте права вимагати компенсацій.

Працювати далі

Якщо ж ви врешті решт вирішили продовжувати виконувати професійні обов’язки та отримувати зарплатню від окупаційної влади, то чи буде це державною зрадою, посібництвом загарбникам або колабораціонізмом?

Перш ніж відповісти на це питання, коротко нагадаємо, які саме діяння визначено законодавством вищевказаними злочинами:

  • державна зрада – умисні діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності країни (ст. 111 Кримінального кодексу України).
  • колабораційна діяльність – промови та заклики, організація заходів на підтримку держави-агресора, зайняття посад у незаконних органах влади тощо (ст. 111-1 ККУ).
  • пособництво – умисна допомога державі-агресору, у тому числі підготовка та/або передача представникам держави-агресора матеріальних ресурсів чи інших активів (ст. 111-2 ККУ).

Зверніть увагу: займати будь-яку посаду в створених окупантами органах влади - незаконно. Але лікарня не є органом влади.

За законодавством, ваші дії кваліфікуються як злочин у разі умисної, добровільної співпраці з окупантами. Якщо вас примушують виконувати професійні обов’язки під загрозою фізичного чи психологічно насилля, то умисел у такому випадку відсутній. Крім того, для кваліфікації злочину важливими є публічні висловлювання на підтримку загарбників перед багатьма чи кількома особами, розміщення відповідних постів у соціальних мережах тощо.

Тому юристи громадської приймальні БО ФМЗ рекомендують максимально уникати, наприклад, зборів колективу лікарні чи інших заходів, які організовує незаконне керівництво закладу. А якщо це неможливо – намагайтеся бути пасивними, зокрема, не виступайте з промовами чи закликами на підтримку окупаційної влади. А щодо позиції безпосередньо Міністерства охорони здоров'я України до ситуації, яка склалася на окупованих територіях, то міністр Віктор Ляшко в інтерв’ю виданню "Українська правда. Життя" зазначив:

Коли людина проявляє ініціативу, щоб її призначили керівником, співпрацює з окупаційною владою з політичних мотивів, визнає законність окупації, тоді це буде розцінено як зрада України. Якщо вам для лікарні потрібні ліки, бензин, енергія, то це не є співпраця з окупантами, це ваша робота для забезпечення життєдіяльності лікарні, яка повинна рятувати українців. Ми зі своєї сторони продовжуємо всім виплачувати заробітну плату… Може прийти момент, коли не буде доступу до банкомата, буде зупинено обіг українських карток. До цього треба бути готовим. Тому зарплатня від російських окупантів не є співпрацею. Це просто виживання до того часу, поки наші Збройні сили України прийдуть і звільнять територію. Головне, не визнавати окупанта господарем.

Довідково. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини