Жінки на Херсонщині активно йдуть у місцеву політику

Олена Микитась вважає, що жінки вже готові до активної роботи в політиці, але стереотипізоване суспільство не дає їм розкрити свій потенціал.
 

Олена Микитась, голова Херсонського обласного центру «Успішна жінка», розповідає "Громадському радіо" про виклики, які стоять перед жінкою, що хоче працювати у політиці.

Сергій Стуканов: Які завдання ставить перед собою ваш центр «Успішна жінка»?

Олена Микитась: У нас декілька напрямків. Але на даний момент головною метою для нас є, щоб жінки були не лише успішними, а й могли впливати на прийняття рішень. Якраз вчора на Форумі ми говорили про те, що суспільство вже готове сприймати жінку у владі.

Ольга Веснянка: Як це відчувається на Херсонщині? Які настрої з цього приводу у вашому регіоні, які особливості у місцевій політиці щодо гендерного питання?

Олена Микитась:  В списках партії на Херсонщині на місцевих виборах кількість жінок в середньому складала 32% в обласному центрі і 33% в містах. У нас були партії, у яких було 50%, вони дуже старались дотриматися балансу.

Ольга Веснянка: Це були популярні партії?

Олена Микитась: Це, наприклад, «Громадянська позиція», «Опозиційний блок». На Херсонщині є прецедент, коли в Скадовську не зареєстрували дві партії саме через недотримання квотного принципу. Жінка, яка очолювала територіальну комісію не пропустила їх.

Сергій Стуканов: І в підсумку який відсоток жінок є у вас в обласній раді?

Олена Микитась: У нас в обласній раді 10 жінок, що становить 13,3% від загальної кількості депутатів, при тому що в середньому по Україні показник 15%. В міській раді з 54 осіб 12 жінок, що становить 22%, а в середньому по Україні — 30%. Чим вище рівень влади, тим менше представників жінок.

Ольга Веснянка: Які ще є особливості вашого краю в гендерному вимірі?

Олена Микитась:  Нам не вдалося уникнути сексизму в передвиборчій рекламі та агітації. Наприклад, у нас одна жінка, юристка, одинока мати, яка по краплинці збирала кошти на вибори, на які вона йшла разом з партією. В результаті, ця жінка залишилась винною партії 1 500 грн. Коли ми проаналізували з нею ситуацію, то виявилось, що практично всі її кошти пішли на білборди для лідера партії. Досить цікаво, що жінка мусила сплатити гроші за створення реклами майбутнього мера, який позиціював себе як справжній чоловік.

Жінкам дуже важко сплачувати ці кошти, хоча інколи це було 5-6 тисяч, начебто невеликі гроші. Деякі жінки зголошувались відпрацьовувати їх у штабі. Але враховуючи короткостроковість передвиборчої кампанії, вони практично протягом всього її періоду працювали на лідера партії, а коли залишився час для їх особистої роботи і просування, вони просто не встигли.

Наше суспільство дуже складно сприймає жінку-депутатку. Жінка має бути дуже впевненою, щоб відстоювати свої інтереси. Часто вони переживають, що чогось не знають, що треба постійно щось вчити. Від чоловіків я ніколи нічого подібного не чула, вони вважають, що все вміють.

Всі ці проблеми призводять до того, що ми дуже хочемо навчати жінок, майбутніх депутаток. Мені подобається, що у нашому проекті є суто жіночі політичні клуби. Це важливо для того, щоб у комфортній розслабленій атмосфері вони могли розмовляти на різні теми.

Сергій Стуканов: А хто буде слухачем цих навчань?

Олена Микитась:  Звичайно, буде відбір. Я проводжу вже не першу школу лідерства для жінок і такої активності, як за останні два роки, не спостерігала з 2000 року. Попередній наш курс був присвячений реформам України та місцю жінки в цих процесах. І ми отримали 38 анкет на 20 місць.

Ольга Веснянка: В яких сферах бізнесу більше задіяні жінки Херсонщини?

Олена Микитась: Дуже багато жінок мають свої курортні котеджі, займаються туристичним бізнесом. Багато серед жінок вимушених переселенок з Криму і Донбасу, які теж вносять важливий вклад у розвиток регіону.

Ольга Веснянка: А чи є хтось серед вимушених переселенців з кримських татар? Чи з’явились у вас нові зв’язки з ними?

Олена Микитась: На круглому столі, де ми презентували новий проект, серед нас була представниця Меджлісу. Вона член партії «Народний рух України». Ми з ними також працюємо і допомагаємо.

Сергій Стуканов: Чи спотерігається, що молодь по-іншому ставиться до жінки-лідера?

Олена Микитась: Так, молоді хлопці вже більш гендерно виважені і мають сучасні погляди на такі речі.

Сергій Стуканов: Ви багато спілкуєтесь з молодими жінками, що їм заважає активно займатися політикою?

Олена Микитась: На жаль, реклама, ЗМІ, фільми стереотипізують жінок ще більше. І все це в купі заважає їм рухатись вперед, хоча вони вже готові і хочуть активно працювати у цій сфері.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також