Підтримати нас

Громадяни можуть отримати можливість подавати конституційні скарги

12 лютого 2017 16:57
216
Поширити:

Законопроект передбачає двопалатний Конституційний суд івведення інституту конституційної скарги громадян України.

Верховна Рада України на засіданні в четвер, 9 лютого, в першому читанні прийняла проект закону №5336-1 про Конституційний суд України. "За" проголосували 239 народних депутатів з 226 мінімально необхідних на пленарному засіданні українського парламенту. Про це пише "Сьогодні".

Як відзначала адміністрація президента, після внесення групою депутатів законодавчої ініціативи, даний законопроект імплементує зміни до Конституції в частині правосуддя, які вступили в дію 30 вересня 2016 року, щодо порядку організації та діяльності КС, статусу суддів Конституційного суду, встановлює норми щодо підстав та порядку звернення до суд, процедури розгляду ним справ та виконання судових рішень.

Один з авторів законопроекту, народний депутат Сергій Алексєєв (фракція "Блок Петра Порошенка", комітет з питань правової політики і правосуддя) пояснив, що пропонується розширити повноваження Конституційного суду, зокрема він буде розглядати конституційні скарги, давати висновки щодо відповідності Конституції України питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативи.

"У той же час з повноважень Конституційного суду вилучені невластиві йому функції – це тлумачення законів. Закони тлумачить судова практика", – сказав співавтор проекту закону.

Разом з тим він додав, що змінена організаційна структура КСУ – в складі суду будуть діяти Велика палата – всі 18 суддів, два сенати – по дев'ять суддів в кожному і шість колегій – по три судді в кожній.

"Велика палата Конституційного суду України розглядає питання по суті в межах повноважень Конституційного суду, визначених Конституцією. Сенат КСУ розглядає питання відповідності Конституції і законам України щодо конституційної скарги особи. Колегія Конституційного суду – вирішення питань щодо відкриття конституційних проваджень у справах за конституційним поданням, конституційним зверненням, конституційну скаргу", – роз'яснив Алексєєв.

Народний депутат зазначив, що законопроект визначить статус суддів КС, а також дозволить забезпечити ефективне функціонування інституту конституційної скарги громадян.

Алексєєв додав, що законопроект передбачає конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді КС.

"Кожен з трьох суб'єктів призначення – президент, Верховна Рада і з'їзд суддів – будуть формувати конкурсні комісії для добору суддів", додав народний депутат.

Він підкреслив, що прописана в проекті закону процедура відбору дозволить призначити нових, професійних, незалежних суддів і якісно оновити склад КС України.

За словами співавтора законопроекту, розгляд конституційних скарг КСУ дозволить скоротити потік скарг громадян України до Європейського суду з прав людини і, відповідно, знизить рівень виплат компенсацій за його рішення з державного бюджету України.

Згідно з текстом законопроекту, до повноважень КС належить вирішення питань про відповідність Основному закону України (конституційності) законів України щодо конституційної скарги особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції України.

Згідно з текстом законопроекту, суддею КСУ може бути громадянин України, який володіє українською мовою, який на день призначення досяг 40 років, має вищу юридичну освіту і стаж профдіяльності не менше 15 років. Суддів призначатимуть на дев'ять років без права бути призначеними повторно.

Законопроект в першому читанні народні депутати ухвалили з поправкою, яку озвучили Алексєєв і глава профільного комітету з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич: прив'язати посадовий оклад судді КСУ не до мінімальної заробітної плати, як це було в початковій редакції, а до прожиткового мінімуму.

Таким чином, посадовий оклад буде встановлено в розмірі 75 прожиткових мінімумів.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів