Підтримати нас

На Острові тестують систему опалення – хто відповідатиме за наслідки

14 грудня 2023 15:14
2,070
Поширити:

Песимістичні прогнози щодо запуску опалення в херсонському мікрорайоні Корабел почали справджуватися ще на етапі тестування. 

В одному з п’ятиповерхових будинків під час перевірки системи опалення сталася аварія. Як наслідок, затоплено кілька квартир із четвертого по перший поверх. Що кажуть мешканці будинку та як коментують ситуацію співробітники керуючої компанії та представники влади, дізнавалася Ганна Щидловська.

Як перевіряли систему опалення

У п’ятиповерховому будинку по вулиці Дорофеєва, на Острові комунальники проводили технічну перевірку мереж теплоносіїв для запуску опалення в будинки. Про аварію, яка сталася в результаті цієї перевірки, журналістам Вгору повідомив син власниці однієї з затоплених квартир.

Оголошення про проведення так званої опресовки мереж 8 грудня з 10:00 комунальники розмістили 6 грудня на дверях одного з під’їздів. В оголошенні був вказаний номер сантехніка Вадима. Варто зазначити, що Вадим давно не працює в Жилсервісі, але він дійсно погодився на прохання директора компанії за потреби перекрити кран подачі води, бо добре знає будинок і системи.

О десятій, як і було обіцяно, у систему опалення подали звичайну холодну воду. Однак чи то стався порив, чи система була пошкоджена, але вода почала заливати квартири. Зважаючи на те, що мешканців у будинку майже не лишилося, а деякі з тих, хто тут живе, ще й ходять на роботу, аварію виявили не одразу. На момент, коли хтось з пожильців повідомив про неї, була вже шістнадцята година. Весь цей час вода стікала з четвертого на перший поверх і наробила багато шкоди.

Сантехнік Вадим розповів: на прохання керівника керуючої компанії, підготував все технічно й показав де вмикати, а де перекривати воду. А ввечері той йому зателефонував і сказав, що сталась аварія, попросив перекрити кран.

Я пішов, перекрив там стояк, який він вказав. Потім він передзвонив, каже, зливай будинок там, десь ще тече. Я все відкрив, злив, – каже Вадим.

Стільки води було в одній з квартир на другий день після аварії. Фото надали постраждалі

Зателефонувавши до керуючої компанії Жилсервис +380505102802, яке обслуговує будинок, із проханням прокоментувати ситуацію, від чоловіка, що не захотів представитися, почули у відповідь: 

Була перевірка будинку й порвалися стояки. Мешканців у квартирах немає, тому тепло туди пускати не можна. 

На питання, як же вийшло так, що вода дійшла з четвертого поверху на перший, представник Жилсервісу відповів: течу води помітили не одразу, бо в будинку зараз проживає лише кілька сімей. І наголосив, що керуюча компанія відповідає лише за підвали та горища, а за стояки у квартирах відповідають мешканці – власники житла. 

Представник керуючої компанії надав нам номер  директора.  Ми зателефонували. Чоловік, який  представився директором, назвався Олександром, але прізвище називати не схотів. Сказав, що він - людина не публічна.

Олександр пояснив, що такі внутрішньобудинкові перевірки завжди проводяться перед опалювальним сезоном. Після них складають акти, що будинок готовий до приймання тепла. На питання, чому перевірку проводили зимою в грудні, керівник відповів, що так склалася ситуація, мовляв, у компанії не один будинок і всі перевіряють по черзі. Він підтвердив, що Вадим лише підстраховував їх на випадок аварій, а свого сантехніка в них немає.

Ми поспілкувалися з Тетяною Михайлівною – власницею однієї з затоплених квартир другого поверху. Тетяна на момент аварії проживала в іншому місті та приїхала одразу після того, як син розповів їй про аварію. Син Тетяни Денис мешкає в іншому місці, а за маминою квартирою просто приглядав. Ось таку картину вони з мамою побачили наступного дня після аварії. 

Вода вийшла в спільний коридор. Сусіди вичерпували воду.  Весь коридор був залитий, вода сягала людям ледь не по щиколотки. Коли відчинили квартиру, ми за голову схопилися. Квартира повністю затоплена, стеля обвалилася, все наскрізь промокло. 

Постраждала й побутова техніка, яка була у квартирі.

Наслідки затоплення в квартирі Тетяни Михайлівни

Відповідальних за аварію не знайшлося

До кого звернутися за відшкодуванням збитків чи хоча б по допомогу, люди не знають. Денис телефонував на урядову гарячу лінію, там його переадресували до військової адміністрації. По одному з телефонів ХМВА відповіли, що нічого не знають, порадили зателефонувати диспетчеру керуючої компанії.  Відповідь диспетчера була такою: ми не знаємо, ми тільки підводимо тепло. 

Як збиралися подавати тепло в будинок, де перебиті всі труби під’єднання до тепломереж, Денис не зрозумів.

У цій ситуації його найбільше зачіпає те, що відповідальних за аварію немає. А його мати не розуміє, як влада  взагалі зважилася давати тепло на Острів. Каже: раніше, хоч електрикою можна було грітися. А тепер невідомо, чи не постраждала електропроводка. Та і як висушити повністю промоклу після аварії оселю?

Ви подивіться, що в нас на Острові, – всі труби голі стоять без обмотки, посічені обстрілами. Вікна розбиті. Де є можливість, забили фанерою. Де немає – побите скло. Що вони хочуть опалювати? Вони що хочуть повітря холодне опалювати, – обурюється Тетяна Михайлівна.

У міській військовій адміністрації на прохання наших журналістів прокоментувати ситуацію відповіли: до проведення робіт по Дорофеєва, комунальне підприємство Теплоенерго стосунку не має, адже будинок не під’єднаний до теплової магістралі. А відповідальність за проведені роботи несе компанія Жилсервіс. 

Однак, керівництво Жилсервісу наполягає, що хоч будинок поки й не приєднаний до мережі, вони мали виконати свою роботу, а за аварію відповідальні в цьому випадку самі мешканці. 

Людей попередили завчасно і мешканці будинку мали ключі від квартир на верхньому поверсі, але не стежили за ситуацією, – говорить директор керуючої компанії.

На питання, чим Жилсервіс може допомогти постраждалим, відповів так: постраждали вони зі своєї ж провини. 

А як стежити, як жильців немає? – запитує мешканка будинку Олена Петрівна. 

Вона запевняє: ключів від квартир верхніх поверхів ні в кого не було,  були тільки від однієї квартири з третього поверху. За словами Олени Петрівни, жінка, яка мала ці ключі, у той день працювала, а коли прибігла з роботи, вода вже заливала квартири поверхом нижче. А порив, за словами Олени Петрівни, стався на четвертому поверсі. 

Точну кількість затоплених квартир вона назвати не може, адже більшість із них порожні. 

Але крім чотирьох квартир, мешканці яких забили на сполох,  ймовірно, є й інші затоплені квартири, адже, за свідченнями Дениса, сина власниці квартири з другого поверху, вода витікала в коридор і з сусідніх з їхньою квартир. 

Не дочекавшись відповіді на питання, хто відповідатиме за аварію, власники чотирьох затоплених квартир склали спільну заяву до поліції зі скаргою на дії чи то бездіяльність Жилсервісу.  Сподіваються хоча б так добитися справедливості. 

Коридор другого поверху після тестування системи. Фото надали постраждалі

Порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих

Тим часом аварійну ситуацію по Дорофеєва прокоментував голова одного з ОСББ Корабельного району Віктор Тоцький. Він стверджує, що 6 років працює у сфері ЖКГ і самостійно кожного року забезпечував роботу системи опалення в будинках на Береговому проїзді. За словами Віктора, він ще в жовтні-листопаді особисто спілкувався з директором Жилсервісу й радив не подавати воду в систему, бо немає і людей у квартирах, і можливості перевірити герметичність системи. Віктор уточнює, що Олександр лише з 1 вересня на посаді директора й ще не стикався з запуском системи опалення.

Звертався Віктор з офіційним листом і до голови військової адміністрації Романа Мрочка з проханням не подавати тепло в підпорядковані йому будинки, а у випадку подачі теплоносія пропонував владі взяти відповідальність за можливі аварії. 

Віктор переконаний: запускати тепло в будинки, де відсутні 80% мешканців не можна, адже в порожніх квартирах є високий ризик розгерметизації системи, а під час опресування системи опалення може статися затоплення. Від численних обстрілів були пошкоджені радіатори у квартирах, до яких немає доступу, оскільки переважна більшість мешканців виїхали з Херсона за рекомендаціями пані Верещук у більш безпечні місця перебування. І сантехніків, які зазвичай обслуговують внутрішні системи, немає. Віктор припускає, що подібна ситуація склалася й по всьому мікрорайону Корабел (Острів).

Він написав у своєму зверненні до влади, що, наполягаючи на подачі теплоносія в будинки, керівництво міста мало б взяти відповідальність на себе за затоплені житлові приміщення з подальшим виконанням ремонтів в затоплених квартирах коштом міського бюджету. 

Відповів на звернення Віктора директор Департаменту міського господарства Херсонської міської ради Сергій Манжос. Сергій послався на закон про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, стверджуючи, що управитель ОСББ є суб’єктом підприємницької діяльності й самостійно має здійснювати господарську діяльність із належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, зокрема, й у разі необхідності виконувати капітальний і поточний ремонт.

Також пан Манжос в окремому пункті уточнив, що рішення приймати, чи не приймати теплоносій в будинок можна ухвалити лише загальними зборами ОСББ, тому тепло в будинки по Береговому проїзді буде подано. Але за відсутності більшості мешканців теплопостачання здійснюватиметься на рівні технологічного мінімуму. 

На сьогодні, коли 80% співвласників немає, відповідно немає жодної можливості навіть провести такі збори, бо легітимним вважається рішення, за яке проголосували 50+ відсотків співвласників. На сьогодні це здійснити неможливо. Тому в них і немає жодної "офіційної" відмови від голів ОСББ, – пояснює Віктор Тоцький.

Сергій Манжос у відповіді Віктору  аргументує, що без опалення в будинках може вийти з ладу водогін, каналізація й внутрішньобудинкові мережі теплопостачання, це може призвести до масових аварійних ситуацій і до руйнування конструкцій. Однак, відповідальність за аварії під час запуску чи тестування системи опалення брати на себе ніхто не хоче. 

Будинок, в якому проводили тестування. Труби опалення зруйновані.

Чимало мешканців Острова хочуть, щоб в їхніх домівках було тепло. І це зрозуміло. Та чи усвідомлюють люди, що у випадку аварій, їм доведеться самотужки розбиратися з наслідками, як це сталося з мешканцями багатоповерхівки по Дорофеєва.

Як повідомили в одному з чатів мешканці Острова, "У деяких будинках перевіряли системи й була теча. Тому сточили воду і заблокували систему." Отже, така аварійна ситуація не є поодиноким випадком і ніхто не може бути впевнений, що його це не торкнеться. 

Про готовність міста до опалювального сезону та ймовірні ризики подачі тепла на Острів читайте в матеріалі.

Підтримайте незалежну журналістику. Долучайтеся до спільноти "Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів