Міська військова адміністрація планує запустити опалення в усіх без винятку районах Херсона. Вже вийшло розпорядження її начальника про початок опалювального сезону 21 листопада. Тепло збираються подавати в усі райони міста крім Корабела (Острів), де поки ще тривають ремонтні роботи. Цей район дуже постраждав від затоплення, а зараз чи не найбільше за інші потерпає від обстрілів російської армії.
Чимало мешканців Острова виїхали ще влітку після затоплення, коли пошкоджені оселі без водо- й електропостачання стали непридатними для життя. Виїжджали й через посилення обстрілів. Наразі багатоквартирні будинки спорожніли. Чимало житла пошкоджено. Але фіксувати шкоду та ліквідовувати руйнівні наслідки часто-густо немає можливості: адже власники квартир деінде й повертатися найближчим часом не збираються.
Тим часом підготовка до опалювального сезону триває.
У міськраді звітують про створення мобільних бригад, які в багатоквартирних будинках “зашивають” ОСБ-плитами вибиті внаслідок ворожих обстрілів вікна, двері й балкони. А голів ОСББ або їх представників просять узгоджувати з власниками порожніх квартир доступ до житла спеціальних комісій для проведення ремонтів, якщо там пошкоджені труби чи батареї.
Зокрема, міськрада запропонувала головам ОСББ чи іншими відповідальним особам по будинках зв'язатися з відсутніми власниками квартир і домовитися з ними про передачу ключів Новою Поштою й запросити дозволи для доступу у квартири. Але Нова пошта, скажімо, в країнах Євросоюзу є далеко не в кожному місті. Наприклад, у Румунії, яка прихистила багато херсонців, вона працює тільки в столиці. Та й чи захоче хтось, отримавши ключі, взяти на себе відповідальність за чуже майно…
будинок на Острові. Фото зі сторінки Міськради та Романа Мрочка
Проти централізованого теплопостачання на Острові висловився колишній голова правління ОСББ 78 Микола Скрипніченко. Він експлуатував будинок упродовж 25 років і знає, як працюють всі системи.
За його словами, будинок простояв півтора року без води в трубах опалення, а їм вже понад сорок років. Ці труби – звичайні зварні, мають товщину стінки 2.2 мм. У місцях приєднання до батареї товщину стінки труби зменшує різьба. У разі подачі гарячої води під тиском до 4 атмосфер із великою ймовірністю станеться порив, і гаряча вода затопить квартиру. А за відсутності її господарів може дійти й до підвалу.
Якщо порив станеться в однокімнатній або двокімнатній квартирі, а на стику цих квартир розташовані електричні щити, це призведе до виходу з ладу електропостачання, і будинок залишиться без світла. В результаті не буде ані тепла, ані світла, – наголошує колишній голова правління.
Журналістам “Вгору” вдалося поговорити й з теперішньою головою того ж ОСББ 78 Ксенією Костик, яка нині перебуває за кордоном, але розв’язує нагальні питання звідти, підтримуючи зв’язок з активними мешканцями. За її словами, у будинку вже другий рік немає сантехніка. Раніше він обслуговував будинок упродовж усього року, виконував поточні ремонтні роботи. Тепер цим займатися нікому.
Той сантехнік, який залишився на мікрорайоні, максимум, що зробив, прийшов закрити холодну воду, бо у когось потік кран, чи просто перекрити на якийсь період. Або почистити каналізацію. Це максимум.
Коли після підриву ГЕС у будинку виникли складнощі з каналізацією, Ксенія зверталася по допомогу до ремонтників з іншого району, але під обстріли їхати ніхто не захотів.
Є бригада в місті, яка нам завжди робила ремонти. І я їх хотіла найняти, щоб вони привели до ладу каналізацію, але вони відмовляються їхати на Острів, – згадує голова правління.
За її підрахунками, зараз у будинку з двохсот п'ятнадцяти квартир не порожні тільки двадцять. Багато людей виїхало після двох влучань ворожої артилерії по будинку. Ще двоє мешканців залишили свої квартири, коли прилетіло втретє, хоч і влучив снаряд не в будівлю, а поруч із нею. Є й люди, які планують на зиму переїжджати. І хоча, за словами Ксенії, у районі є будинки, де більша кількість людей, вона звертає увагу, що справа навіть не в кількості мешканців, а в тому, що будинок другий рік не обслуговується.
Вони (мешканці – ред.) думають, що це просто – відкрутив кран, і вода побігла, і всі задоволені. Але ж це не так. Я на себе таку відповідальність брати не буду. І наразі в мене в будинку немає людини, яка б взяла на себе цю відповідальність, – наголошує голова ОСББ
Зустріч уповноважених осіб від ОСББ із владою та постачальником тепла. Фото зі сторінки Романа Мрочка
Більш оптимістичний погляд на підготовку опалювального сезону на Острові має голова Корабельної районної військової адміністрації Наталія Чорненька. За її словами, практично всі котельні району готові до подання тепла. У котельні, розташованій на Острові, завершуються останні роботи. І хоча багато квартир у районі порожні, Наталія вважає, що люди, які залишилися, мають право отримувати тепло.
Людина кожна має право на послугу. Скільки б людей не було, ми зобов'язані подумати про тих, які там живуть, – каже Наталія.
Вона не приховує, що деякі голови ОСББ відмовляються від централізованого опалення в будинках через відсутність частини мешканців чи з інших причин. Але є чимало звернень мешканців тих будинків з проханням дати тепло. Це й не дивно, усі хочуть тепла, але перейматися станом будинку доведеться саме головам ОСББ.
На запитання, чи є у районі сантехніки або ремонтники, які контролюватимуть процес запуску системи, Наталя відповідає:
За розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації на базі комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» будуть створені аварійні бригади, щоб одразу реагувати на можливі пориви і зовнішніх, і внутрішньобудинкових мереж.
За її словами, аварійники працюватимуть у всіх районах міста. Але, тут виникає питання, як будуть укомплектовувати такі бригади, адже у всьому Херсоні залишилося дуже мало фахівців.
Наразі ж, за словами Наталії, у місті працюють бригади, створені комунальним підприємством “Парки Херсона”, закривають плитами ОСБ вікна квартир, чиї власники відсутні, із зовнішньої сторони будинку до п'ятого поверху. Виконувати роботи з 6 по 9 поверх буде інше, не місцеве підприємство. Для збереження тепла закриватимуть і вікна, які розташовані між під'їздами.
Утім, треба розуміти, що плити ОСБ не мають теплоізоляційних властивостей і не дуже щільно закривають отвори. Тож при похолоданні тепло з осель все одно грітиме атмосферу…
В інших випадках, за словами Наталії, буде працювати аварійна бригада.
Там, де буде порив, буде аварійна бригада приймати технічне рішення. Відкривати квартири не маємо законного права, будемо відключати, якщо буде порив, не дай Боже, щоб затоплювало інші квартири.
Представники влади та постачальника тепла на зустрічі з головами правління та активними мешканцями. Фото зі сторінки Романа Мрочка
Доволі скептично ставиться до планів опалювати Острів голова одного з ОСББ Таврійського району Лариса Оленковська.
Я не підтримую намір за будь-яку ціну дати тепло в мікрорайон, який постійно обстрілюють і де небезпечно людям, – впевнена Лариса.
Вона згадує, коли під час затоплення всіх просили виїжджати з Острова, там залишилося чимало людей. І через це загинуло декілька волонтерів, які намагалися забезпечити їх найнеобхіднішим.
За всієї моєї поваги й любові до нас, херсонців, я думаю, що ми маємо бути гнучкішими. Якщо цей район настільки небезпечний, і людей там залишилося зовсім мало, принаймні так стверджують, то, можливо, краще було б реалізувати якусь програму переміщення.
Лариса наводить за приклад портал «Прихисток», де власники квартир розміщують оголошення про надання квартир у користування без орендної плати, а держава відшкодовує їм вартість житлово-комунальних послуг.
На думку Лариси Оленковської, в багатьох випадках це було б виходом і для мешканців небезпечних районів, і для власників квартир, і навіть для комунальних підприємств, бо в них не накопичувалися б борги.
Вартість опалення в будинку, яким опікується Лариса, за її словами, – щонайменше півмільйона гривень на рік. А з 200 квартир – 120 порожні. Хтось розуміє ситуацію й платить, хоч і проживає в іншому місці. Однак є такі, хто вважає, якщо виїхав і нічим не користуюся, то й платити не повинен. Тож борги у будинку є. Однак, за словами Лариси, Таврійський район до запуску опалення готовий, тут більша кількість людей, і головам ОСББ вдається підтримувати свої будинки в нормальному стані. На Острові ж геть інша ситуація.
Відремонтувати ТЕЦ і запустити її – це мільйони. Це дуже дорого. Дешевше, вибачте, організувати якесь автономне опалення в тих 100 квартирах, які залишилися. Але це теж проєкт, на який хтось мав би зважитися.
Лариса зауважує, що дуже поважає право людей жити там, де вони вважають за потрібне. Але, на її думку, в цьому випадку, людина має погодитися, що це її вибір, і вона опалюватиме своє житло в той спосіб, який для неї буде доступним. Наприклад, електроприладами.
Чи доцільно подавати тепло в район, де більшість мешканців відсутні, доступу до квартир немає, належно протестувати запуск системи немає можливості, а на вікнах замість склопакетів – фанерні плити... Питання відкрите.
Сподіватися на те, що аварій вдасться уникнути, щонайменше, наївно, адже вся система, за якою гаряча вода централізовано подається до житлових будинків, застаріла. Навіть у мирні часи, певно, не було такого року, коли опалювальний сезон не б починався з низки аварійних ситуацій (див фото).
Фото з архіву “Вгору”
З головами ОСББ та членами ініціативних груп 16 листопада розмовляли представники міської влади та постачальника тепла. Вони намагалися переконати їх не відмовлятися від подачі тепла. Головний аргумент, що будинки, які постраждали від підтоплення, необхідно опалювати, щоб не почалось руйнування.
Розмова була непроста, але конструктивна. Влада усіляко сприятиме, щоб в опалювальний сезон кожен будинок увійшов без аварійних ситуацій, – повідомив Роман Мрочко.
Як влада виконуватиме свої обіцянки, і як переживе район цьогорічний опалювальний сезон, покаже час.
Про відновлення пошкоджених обстрілами будинків читайте в матеріалі.