Як незаймане Полісся ось-ось знищать уряди трьох країн

Науковці попереджають про загрозу радіоактивного забруднення через роботи з відновлення водного шляху, що з’єднає Балтійське море з Чорним.

Водний маршрут Е-40 протягнеться від польського  Гданська через південь Білорусі до Херсона і стане найдовшим водним шляхом у Європі, у 25 разів довшим за Панамський канал. За його створення виступають урядові структури та коаліція організацій, пише Guardian.

У зоні відчуження на річці Прип’ять влітку почали поглиблювати дно для судноплавного шляху E-40 завдовжки 2 000 км, що пройде через Польщу, Білорусь та Україну. Такі роботи провели вже щонайменше в семи різних місцях річки, п’ять з яких розташовані менш ніж за 10 км від зруйнованого реактора, повідомляє коаліція «Врятуй Полісся» (Save Polesia). Це суперечить рекомендаціям Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що чорнобильська зона відчуження має лишатися недоторканою через радіоактивне забруднення після аварії на ЧАЕС 1986 року. 

Кілька неурядових організацій, зокрема «Врятуй Полісся», Всесвітній фонд дикої природи (WWF) та BirdLife, попереджають, що уряд порушує закон, не провівши оцінку впливу на довкілля, як того вимагає українське законодавство. На думку природоохоронних організацій, техніко-економічне обґрунтування E-40, проведене у 2015 році Морським інститутом у Гданську, не оцінило належним чином наслідки радіоактивного забруднення, яке може виникнути через роботи з поглиблення дна в зоні відчуження. Адже  на поверхню можуть піднятися радіонукліди, які можуть забруднити питну воду для восьми мільйонів українців, попереджають вчені та екологи.

Guardian пише, що Міністерство інфраструктури України, яке опікується проєктом Е-40, не відповіло на питання видання.

Французька неурядова організація «Асоціація контролю за радіоактивністю на заході» (Acrо), після дослідження, проведеного на замовлення Франкфуртського зоологічного товариства, попередила: "Спорудження Е-40 матиме радіологічний вплив на робітників будівництва та населення, яке залежить від річок. Організація нагадала, що МАГАТЕ рекомендувало залишити забруднений осад у Київському водосховищі у спокої, аби запобігти ураженню населення, що мешкає нижче за течією. 

«У цьому контексті, спорудження Е-40 не є доцільним», - підсумувала Acro.

«Те, що вони хочуть побудувати шлюз і пускати кораблі дуже близько до чорнобильського реактора, - для мене це неймовірно. Це найбільш забруднена частина зони відчуження», - цитує Guardian голову Acro, ядерного фізика Давида Бойлі.

Невеликі судна вже можуть рухатися цим шляхом, але його поглиблять та розширять, аби там могли проходити судна до 80 метрів завдовжки. Зараз у Польщі проводять друге техніко-економічне обґрунтування, щоб визначити найкращий маршрут, повідомляє Guardian. Результати очікують за кілька місяців.

Будівництво Е-40, ймовірно, коштуватиме понад 13 мільярдів євро, більшу частину з яких витратять у Польщі.

Захисники довкілля також непокояться через втрату біорізноманіття. Водний шлях проходитиме через Полісся, яке називають Амазонією Європи завдяки неймовірному розмаїттю дикої природи, що включає 1,5 мільйони перелітних птахів, а також зубрів, вовків, рисей та ведмедів. 

Шістдесят місць дикої природи міжнародного значення на шляху Е-40 зазнають впливу через спорудження водної магістралі, зазначає видання.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також