Підтримати нас

Очистити радіоефір від російського мовлення вдасться лише після деокупації лівобережжя, – Мовчан

08 грудня 2023 14:00
1,505
Поширити:

Останнім часом херсонці говорять про активне проникнення в ефір російських телеканалів. Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Херсонській області Сергій Мовчан стверджує: за результатами моніторингу, який він проводить, різкого збільшення російського впливу в теле- та радіоефірі не спостерігається. Однак присутність російських каналів фіксується постійно і є ймовірність, що росіяни збільшили потужності своїх передавачів.

Також Сергій Мовчан наголошує, що з точки зору ворога посилювати свою медіаприсутність – логічний шлях тиску на населення:

«Відбувається війна, інформаційна у тому числі. Росіяни масовано «давлять» з лівого берега телерадіо сигналами, усіляко намагаються збільшити свій інформаційний вплив на деокупованих територіях. Така практика в них вже була у 2014 році в Криму, Донецьку, Луганську – це захоплення території, захоплення передавачів, захоплення частот і масований вплив на територію, контрольовану українськими військами, і в цілому Україну».

Говорячи про дії окупантів у сфері мовлення, представник Нацради повідомляє, що зміни їхніх пріоритетів сталися після деокупації частини Херсонщини. Якщо раніше вони були сконцентровані на виготовленні свого медіапродукту в Херсоні, то з втратою територій почали підвищувати потужності мовлення вздовж усього лівого берега, від Херсона до Бериславського району. За цей час вибудовували інфраструктуру, свою мережу, використовуючи, до речі, не тільки власне обладнання, а й вкрадені українські потужності, захоплені передавачі, не гребують, в порушення усіх міжнародних прав, привласнювати українські частоти, і це відбувається ще з 2014 року.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення наводить цифри російських крадіжок:

«Після окупації Автономної Республіки Крим і частини східних областей України у 2014 році Україна втратила контроль за 678 частотними присвоєннями. Внаслідок повномасштабного вторгнення ще 385 частот опинилися на тимчасово окупованих територіях».

Зараз на тимчасово окупованих територіях України незаконно мовлять 20 пропагандистських російських телеканалів, серед яких – окупантська телерадіокомпанія «Таврія», створена на базі розграбованої окупантами херсонської філії «Суспільного», та «ВТВ+» – єдиний із шести херсонських телеканалів, який перейшов на бік ворога.

«Росіян ніхто не контролює, вони роблять, що хочуть, – констатує Сергій Мовчан. – Вони абсолютно не дотримуються таких понять, як радіоелектронна сумісність, а роблять тільки те, що вважають за потрібне. Зараз вважають, що потрібно задавити нас своїм сигналом, своїми обстрілами, можливо, посіяти паніку на деокупованій території».

Нацрада не знає, звідки фактично йде мовлення, оскільки, за інформацією Концерну РРТ, телевежі в Новотроїцькому, у Василівці, Генічеську, Скадовську, Олександрівці та Чаплинці росіянами не залучені, Херсонська зруйнована. А у Нижніх Сірогозах і Лазурному вони працюють.

«Це використання наших веж і, найімовірніше, наших передавачів – впевнений Сергій Мовчан. – Також припускаємо, що росіяни «навісили» свої потужні передавачі. Але це лише ймовірність. Щоб знати напевне, треба туди зайти, подивитися, руками помацати. Але цього, звичайно, ми зараз зробити не можемо, бо території окуповані».

Також представник Нацради має думку, що окупанти використовують досить потужні технологічні пересувні станції мовлення, які ретранслюють сигнали російських теле- і радіопрограм, бо частота сигналу постійно змінюється:

«Сьогодні ми фіксуємо на якійсь хвилі російську станцію, наприклад, «Вєсті», за тиждень там буде білий шум, а програма транслюватиметься вже на іншій частоті. Тобто, вони промацують, де є такі шпарини, де є частоти, не зайняті нашими мовниками, і влазять туди».

І хоча Сергій Мовчан має інформацію, що українські військові нищать російські радіолокаційні та передавальні станції, однак вважає, що повністю очистити теле- і радіоефір від російського мовлення вдасться лише після деокупації лівобережжя.

Щодо рівня російського впливу, більш позитивна картина в районах, віддалених від лінії фронту, а найсильніше від засилля ворожого мовлення потерпає Бериславський район. Росіяни не просто заполонили ефір своїми трансляціями – постійно дають програми, спрямовані на деструктивний вплив на наших воїнів, на людей, які перебувають на правому березі, сіють в них зневіру, агітують здавати українських військових, переходити на їхній бік.

Що саме дивитися і слухати – це вже вибір людини, вважає Сергій Мовчан. Тим більше, що вибір є. У Херсоні на сьогодні працює вже 10 українських радіостанцій (з 16 жовтня почало працювати Громадське радіо). Стосовно телебачення, то в обласному центрі працює провайдер цифрового телебачення Т2 «Зеонбуд» (10 програм), а у Великій Олександрівці розпочав роботу передавач цифрової телемережі МХ-7. Ця мережа має загальнонаціональне покриття, постачальником послуг визначено державне підприємство – Концерн радіомовлення радіозв’язку та телебачення, у ній буде можливість транслювати 12 телеканалів. Наразі, за результатами конкурсу на мовлення, Національна рада визначила 7 переможців для мовлення у цій мережі. 

Ми намагаємося усіма силами дати людям цей вибір, – наголошує представник Нацради. – Це дуже складно, дуже важко, тому що ситуація з безпекою на правому березі надскладна.

Росія має на меті заповнити інформаційний простір окупованої території тільки російською інформацією та не давати іншої альтернативи, вони просувають конкретні наративи, які мають дискредитувати Україну та вплинути на її партнерів у світі.

Підтримайте незалежну журналістику. Долучайтеся до спільноти "Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів