Як Олена з Каховки оформлювала українське свідоцтво про народження дитини, щоби виїхати з окупації

До громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» звернулася пані Олена (усі імена в цьому матеріалі змінені з міркувань безпеки), яка живе в окупованій на сьогодні Каховці Херсонської області. Влітку 2022 року в неї народилася донька Наталія. Жінка отримала медичне свідоцтво про народження дитини, але зареєструвати малу та отримати свідоцтво про народження не встигли. Російські військові заборонили діяльність РАЦСів. 

Торішнього листопада  пані Олена побачила інформацію, що дитину можна зареєструвати онлайн (наказ Міністерства юстиції України від 3 вересня 2022 року № 3734/5). Звернулася до нашої приймальні та за допомогою юристів склала заяву про реєстрацію народження дитини, додала копії паспортних документів батьків, копію медичного свідоцтва й надіслала на електронну пошту Міністерства юстиції України. Через кілька днів на її електронку прийшла сканована копія свідоцтва про народження дочки. 

У кінці листопада в місті посилився тиск на місцевих із боку російських військових. Олена вирішила їхати з окупованої Каховки у  Грузію чи Польщу. Але тут виникла проблема: у неї не було оригіналу свідоцтва про народження дитини, який потрібен для перетину кордону. Отримати свідоцтво можна було тільки в РАЦСі на підконтрольній території  особисто та ще й за умови пред’явлення оригіналу медичного свідоцтва. Замкнуте коло.   

Ситуація змінилась у грудні 2022-го, коли Мін'юст вніс зміни та дозволив отримувати свідоцтво про народження батькам дитини (одному з них), бабі, діду, повнолітнім братам та сестрам, тіткам, дядькам, мачусі, вітчиму або їх представнику з нотаріально посвідченою довіреністю.

До одного з РАЦСів у місті Дніпрі за свідоцтвом про народження звернувся дядько дівчинки – Олексій. Але працівники РАЦСу не дали йому документ. Вони підтвердили, що чоловік має на це право, але має пред'явити оригінал медичного свідоцтва про народження. А цей документ зберігався в пані Олени в окупованій Каховці.

Тож, щоби виїхати на підконтрольну Україні територію через інші країни, жінці потрібне було свідоцтво про народження дитини. А щоб отримати його – мала звернутися до РАЦСу на підконтрольній неокупованій території.

Однак проблему пані Олени було вирішено. 

Знайомим із Каховки вдалося виїхати спочатку до Грузії, а потім до Польщі. Вони вивезли із собою оригінал медичного свідоцтва про народження маленької Наталки. З Польщі переслали документ "Новою поштою" дядькові Олексію в Дніпро. А потім правдами й неправдами це свідоцтво повернулося назад до Олени в Каховку. Вона змогла виїхати з окупованої території й тепер живе у Вінниці. 

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram).

Особистий прийом у місті Херсоні – тільки за попереднім записом +38 (066) 945 65 60. 

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також