Підтримати нас

Лариса Денисенко: Праволюдяність

Автор статті
11 грудня 2015 08:43
179
Поширити:

"За кілька років правозахисний рух в Україні наростив не тільки фізичні та інтелектуальні м'язи, він став впливовим та визначальним", - Лариса Денисенко, спеціально для DW.

Праволюдяність. Цього слова не існує в жодному словникові, крім мого, персонального. Вперше я про це подумала, коли побачила гасло "Права людини понад усе" в руках активіста правозахисного руху Зоряна Кіся під час Євромайдану. "Ми міняємося, в нас з'явилася праволюдяність", - подумалося мені.

Правозахист та правозахисників в Україні частіше за все сприймали або скептично, або вузькопрофільно, або означали як серпневих мух-набридух, що псували ідеалістичну картину урядових звітів та промов. За кілька років рух наростив не тільки фізичні та інтелектуальні м'язи, він став впливовим та визначальним.

Діяльність волонтерів

Варто згадати Євромайдан SOS, стихійно утворену волонтерську організацію, яка спромоглася чітким координуванням, об'єднанням зусиль експертів, адвокатів, правозахисників забезпечити захист та правову допомогу затриманим майданівцям, побитим та загиблим, родичам загиблих під час подій на Майдані 2014 року. І продовжує моніторити ці процеси, не залишає на самоті людей, котрим, на жаль, вже вимкнула світло держава.

Організація вийшла на новий якісний рівень. Саме зусиллями Євромайдан SOS готувалися змістовні звіти, доказова база злочинам української влади проти людяності, які булипередані до Міжнародного кримінального суду. Саме правозахисники спонукали вітчизняне слідство, прокуратуру працювати швидше, готувати необхідні доповнення від уряду до вже підготовленої доповіді.

Боротьба проти дискримінації

В майданному зв'язку не можу не згадати Крим SOS, Кримську польову місію прав людини, що всіма силами захищають права мешканців анексованого півострову від зловживань як української, так і російської влади.

Завдяки зусиллям адвокатів Криму, зокрема, групи, котру очолюють Роман Мартиновський та Сергій Заєць, була оскаржена в судовому порядку дискримінаційна постанова Національного банку України, через яку кримчани не могли відкрити банківський рахунок, здійснювати операції чи обмінювати валюту.

Постанова визнана незаконною, дискримінацію щодо вихідців із Криму було знешкоджено. Хоча комерційні банки продовжують чекати офіційного розтлумачення від Національного банку України. В нашій країні, на жаль, судового рішення або ухвали виявляється замало для позитивних змін.

Українська Гельсінська спілка з прав людини підготувала універсальну заяву проти Російської Федерації та України для подання до Європейського суду з прав людини для тих громадян тимчасово окупованих територій України, майно яких зазнало непоправного знищення, життя знаходилося під загрозою, і можна констатувати порушення державами їхніх прав або неналежне розслідування чи нехтування позитивними зобов'язаннями щодо прав людини, гарантованих Європейською конвенції з прав людини та протоколами до неї.

Українська фундація правової допомоги акумулює досвід всіх громадських організацій, щоб забезпечити ефективний правовий, соціальний захист бійців та бійчинь АТО.

Національний превентивних механізм, рух українських моніторів у співпраці з уповноваженою з прав людини систематично перевіряє та реагує на порушення прав людини і свобод в місцях позбавлення волі. Членом руху моніторів може бути кожний/кожна небайдужий/небайдужа. Якщо держава не годна змінити правила перебування дітей в інтернатах, хворих у хоспісах та психоневрологічних диспансерах, літніх людей в пансіонах, правозахисники всіма силами міняють ситуацію на краще.

Чутливість до правозахисної тематики

Теми правозахисту виходять з-під парасольки маргінесу під відкрите небо всієї громади. Люди стали чутливішими до різних тем, які раніше були табуйовані або викликали інтерес лишень в професійному середовищі. Цьому, безумовно, сприяє робота Центру інформації про права людини, сучасні, візуально-привабливі кампанії, як, наприклад, "Дискримінація обмежує. Протидій!"

Вперше народні депутати відкрито висловили підтримку Київському прайду та підтримали ЛГБТ-рух України. В парламенті була проголосована поправка, яка забороняє дискримінацію, зокрема, за ознакою сексуальної орієнтації. Це надзвичайно важливий крок, як суспільний, так і законодавчий, це сигнал толерантності для громадськості і посилення правової визначеності щодо дискримінації під час можливих судових розглядів таких питань.

Вперше не тільки в Київський консерваторії та Львівській обласній філармонії, Житомирському драматичному театрі, але і в стінах парламенту була зіграна силами політиків та громадських діячів культова п'єса "Сім" про права жінок, проти насильства.

Вперше теми гендерної політики так широко дискутуються в суспільстві, в медіа, стають дійсно модними. Вперше в Україні підтримано міжнародну акцію проти насильства щодо жінок Red My Lips.

Марафон написання листів Amnesty International в Україні підтримає все більше і більше лідерів та лідерок суспільної думки.

Не можу на наголосити на активній залученості "Громадського радіо", "Громадського телебачення", "Першої студії" Першого національного, тижневика "Новое время" до медійної підтримки правозахисних ініціатив.

Правозахисники почали використовувати іронію та гумор. "Будяк року", "Зірка канцеляриту", "Стоп цензурі!" виявляють процеси та посадових осіб, які впроваджують цензуру, дискримінацію, обмежують право людини на інформацію.

Очевидний позитив

Я в міру цинічна людина і усвідомлюю, що всі ці зусилля були б менш помітними без потужної підтримки західних партнерів та міжнародних правозахисних організацій.

І не можна не констатувати, що менш помітною в медіа є робота групи Конституційної комісії, що займається правами людини і свободами, у порівнянні з конституційними реформами щодо децентралізації та правосуддя, відтак на цих питаннях суспільство більше акцентується. Але позитивні зрушення очевидні, бо вони дійсно стосуються кожного, і це стає все очевиднішим для громадян України.

І якщо волонтери, як лікарі-остеопати, підтримують хребет держави, то правозахисники - кардіологи, що стежать за пульсом серця, її праволюдяністю.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ