Чому древні римляни та греки їли саме навлежачи?

Серед рекомендацій сучасних лікарів та дієтологів часто можна зустріти пораду не їсти стоячи і лежачи. На думку фахівців, прийоми їжі в цих положеннях здатні завдати організму шкоди. Але ми добре знаємо, що в античному світі було заведено бенкетувати саме лежачи. Звідки взявся такий звичай, і чому люди від нього відмовилися?

Стародавні римляни та греки не сиділи за столами під час трапез, а лежали. Щобільше, вони воліли займатися лежачи й багатьма іншими справами. Наприклад, у горизонтальному положенні читали листи, спілкувалися з друзями  та навіть проводили серйозні офіційні наради. 

Причина, чому інтелектуальні завдання вирішувалися лежачи, була дуже простою. Стародавні небезпідставно вважали, що у стані спокою тіло менше відволікає мозок сигналами, і той краще працює. Але для роботи та прийому їжі використовувалися не ліжка та дивани, а спеціальні лежаки – апоклінтри. На них було зручно розташовуватися напівлежачи, спираючись на лівий лікоть. Ця поза, на думку древніх, добре підходила для прийому їжі. Шлунок, що розташовувався ліворуч, спирався на м'яку поверхню. Це давало можливість набивати живіт повністю, не відчуваючи при цьому дискомфорту. Майстерні майстри примудрялися виготовити апоклінтр так, що його господар міг годинами лежати на ньому, не змінюючи пози. 

Місця, на яких лежали гості, під час бенкетів розташовувалися навколо великого столу. Це дозволяло самостійно брати їжу та напої та відмовитися від великої кількості прислуги. Їсти було прийнято дуже багато, адже так гості висловлювали свою шану господареві. У положенні напівлежачи у шлунок "влізало" більше їжі і можна було скуштувати всі страви, яких іноді було кілька десятків. Але навіть найненажерливіші патриції не завжди могли вмістити в себе всі. Тому в самий розпал бенкету багато хто виходив з приміщення і спорожняв шлунок, викликаючи блювоту. Після цього як ні в чому не бувало гості поверталися на свої зручні кушетки і продовжували споживати страви та вина.

Що говорять про їжу лежачи лікарі

Те, що здавалося прекрасним кілька тисяч років тому, у наші дні вже тішить не так сильно. Обід навлежачки  відкладає появу почуття ситості і змушує людину їсти більше. Тому дотримання традицій стародавніх римлян чи греків — правильний спосіб отримати ожиріння. Крім цього, лікарі взагалі не рекомендують зайвий раз вкладатися, оскільки сучасна людина і так мало рухається. У положенні лежачи підвищується ризик розвитку гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). При цьому неприємному стані вміст шлунка через ослаблення сфінктера закидається назад у стравохід. Через це виникає хронічна печія і навіть може розвинутись рак. Щоб виключити розвиток ГЕРХ, краще утриматися від лежання на дві години після їди. 

Але невже древні були настільки безглузді, що століттями їли лежачи назло своєму здоров'ю? Зрозуміло, що ні. Вчені встановили: якщо після ситної їжі лягти на лівий бік, то можна позбутися відчуття важкості у шлунку. Це тому, що їжа перестає тиснути на нижній відділ шлунка. Ще коли ми лежимо, вуглеводи розщеплюються і засвоюються повільніше, ніж коли ми стоїмо чи сидимо. Тому прийом їжі лежачи допомагає запобігти різкому підвищенню рівня глюкози в крові та пов'язаних з ним стрибків інсуліну. Загалом, «римський» спосіб має як позитивні, так і негативні сторони.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!