Підтримати нас

ПР ООН і КП «ХЕСКО» допоможуть місту Гола Пристань реформувати житлове господарство

13 грудня 2018 16:15
673
Поширити:

У місті Гола Пристань – 56 багатоквартирних житлових будинків. З них у складі об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) – тільки 20.

В усіх інших хазяйнують домові комітети, статус яких в українському законодавстві не визначений. Тому вони не можуть бути повноцінними балансоутримувачами будинків. Тобто і будинкам з домкомами треба або створювати свої ОСББ, або входити до складу існуючих. І саме створення у місті ефективно діючого руху ОСББ – шлях і до впорядкування системи відносин у житловому секторі. А також – до отримання допомоги на його розвиток як з бюджетних джерел, так і від донорських організацій.

Це питання міська влада Голої Пристані вирішує і власними силами, і з використанням досвіду інших міст, зокрема – Херсона. На запрошення місцевої влади містовідвідала делегація з обласного центру. У її складі були: Есма Умерова – координатор ПРООН з досягнення Цілей сталого розвитку в Херсонській області і регіональний координатор проекту ЄС\ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень (HOUSES)» ; Лариса Леонова –директор комунального підприємства «Херсонська енергосервісна компанія» (КП «ХЕСКО»); Тетяна Яременко – голова громадської організації (ГО) «Міст єднання» і голова правління ОСББ «Велика сімка»; Євген Трощак – заступник голови ГО «Міст єднання» і голова правління ОСББ «Говардський»; Олена Кучеренко, член ГО «Міст єднання», голова правління ОСББ «Южанка-14».

Гості зустрілися з активними мешканцями міста, керівниками ОСББ, а також з керівниками і членами домових комітетів. У цій зустрічі брали участь і представники міської влади –Голопристанський міський голова Олександр Бабич і Дмитро Буренко – начальник відділу ЖКГ, благоустрою і охорони навколишнього природнього середовища та інфраструктури виконкому Голопристаньської міськради.

Головною метою зустрічі було переконання активних мешканців міста у тому, що створення у Голій Пристані значно більшої кількості ОСББ, ніж є зараз, і залучення цих ОСББ до програм, які фінансуються бюджетними коштами і коштами донорських організацій – єдиний шлях, який може забезпечити для житлового сектору міста сталий розвиток.

До речі, щодо співробітництва з донорськими організаціями. Тут місто Гола Пристань – у лідерах в Херсонській області. Це містоу 2014 році приєдналося до Європейської ініціативи «Угода мерів», і з того часу системно працює у напрямку енергоефективності. Результат – кілька великих проектів з термомодернізації бюджетних закладів, реалізованих за підтримки європейських та інших міжнародних донорських організацій. Навіть обласний центр поки що, на жаль, не може похвалитися такими успіхами. Тобто у Голої Пристані вже є непоганий доробок, який може стати заділом і для розвитку житлового сектору.

Під час зустрічі Есма Умерова розповіла про проект HOUSES.

«Щоб підтримати сталий розвиток міст та громад, - звернулася вона до присутніх, - а також задовольнити потребу людей у якісному житлі, ПР ООН розпочинає впровадження нового проекту, завдання якого – мобілізувати співвласників багатоквартирних будників в Україні та допомогти їм значно покращити енергоефективність будівель через зменшення споживання та вартості енергії. Європейський Союз надає фінансування розміром 4 млн. євро в рамках Програми підтримки енергоефективності в Україні. ПР ООН надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту «Об'єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень», який триватиме два роки. Щонайменше 2 тисячі нових ОСББ буде створено та загалом 4 тис. ОСББ пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами». 

Директор КП «ХЕСКО» Лариса Леонова розповіла про досвід підприємства у впровадженні енергоефективних заходів у житловому господарстві. При цьому вона зазначила, що перший етап таких заходів – це створення ОСББ, бо саме вони можуть акумулювати кошти, отримувати різні види допомоги і від держави, і від місцевої влади, і від міжнародних організацій.

«А у наступному році, - сказала Лариса Леонова, - для ОСББ з’явиться ще одна прекрасна можливість отримати чималі кошти для енергоефективних заходів: почне повноцінно працювати державний Фонд енергоефективності при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ».     

Також Лариса Леонова розповіла про доробки КП «ХЕСКО», які будуть дуже корисними і для мешканців міста Гола Пристань, і для ОСББ, які вже існують чи будуть створені у місті. Зокрема, це – соціальна ініціатива КП «ХЕСКО» «Визнач серію будинку – зроби крок до енергоефективності». Питання про надання цій ініціативі статусу регіональної внесене до порядку денного сесії обласної ради, запланованої на 14 грудня.

«Для того, щоб у ОСББ була можливість претендувати на бюджетні або грантові кошти для проведення енергоефективних заходів, - розповіла Лариса Леонова, - потрібен енергоаудит будівлі або будівель. Це можуть кваліфіковано зробити фахівці КП «ХЕСКО». А участь міста і ваших ОСББ у ініціативі «Визнач серію будинку – зроби крок до енергоефективності» значно здешевить виконання цих робіт, бо значна частина наших багатоквартирних будинків побудовані за типовими проектами. І точна класифікація їх за будівельними серіями допомагає визначити певні моменти, які однакові для великої кількості будинків».

У своєму виступі Лариса Леонова наголошувала на тому, що дійсно хороші результати і зокрема відчутну економію коштів, які витрачаються на оплату енергоресурсів, дають лише комплексні енергоефективні заходи. Тобто коли вони робляться централізовано, для усього будинку, а не для його частини чи окремих квартир. А для цього потрібно створювати ОСББ і системно працювати з владою і донорськими організаціями.

Голопристанський міський голова Олександр Бабич розповів, що зараз у місті діє програма підтримки ОСББ, де передбачено співфінансування з міського бюджету проектів із ремонту і модернізації житла. У планах міської влади – створення револьверного фонду для надання ОСББ позик на пільгових умовах. Назва «револьверний» походить від слова «revolving» — поворотний. Суть цього виду фінансування полягає в наступному. ОСББ користується позиковими коштами, подібно револьверу, в «зворотному» режимі: бере в кредит суму,витрачає кошти за призначенням, потім повертає позику за рахунок грошей, зекономлених завдякиенергоефективним заходам. Через деякий час при необхідності ОСББ знову користується ресурсами револьверного фонду.

Керівники херсонських ОСББ – Тетяна Якименко, Євген Трощак та Олена Кучеренко – розповіли про власний досвід і відповіли на питання присутніх. А питань було чимало. І перш за все – про те, як працювати з пересічними мешканцями будинків.Чимало з них на початковому етапі, м’яко кажучи, не дуже хочуть створення ОСББ. А коли йдеться про необхідність для мешканціввласними коштами брати участь у поліпшенні будинку, то ставлення людей взагалі може бути ворожим.

Від керівників херсонських ОСББ голопристанці почули, що створення ОСББ – нелегкий шлях. Доведеться і шукати союзників серед мешканців будинків, і переконувати скептиків, долати споживацькі настрої. І, що найголовніше, довго і наполегливо працювати, бути прикладом порядності і ставлення до справи. Але проходити цей шлях необхідно. Бо інакше про розвиток не варто і говорити.

Зустріч була змістовною, плідною. І завершилася домовленістю про те, що цей приїзд херсонців до Голої Пристані – далеко не останній.

Підтримати нас можна тут https://base.monobank.ua/
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів