Підтримати нас

Незабаром платіжок за газ стане три. За що платитимемо?

13 грудня 2023 16:02
1,415
Поширити:

З 2024 року, сплачуючи за газ, ми будемо платити окремою платіжкою за утримання внутрішньобудинкових мереж. Цю частину оплати виключили з платіжки за доставку блакитного палива.

Від січня 2020-го року українці замість однієї почали отримувати 2 платіжки за газ – одну за сам природний газ як товар, а іншу – за його доставку. Попри те, що така схема працює у всіх цивілізованих країнах, зміни викликали чимало дорікань від споживачів. Не менше питань зараз викликає і введення третьої платіжки.

Фактично, її введенням споживачів зобов'язують укласти договір із компанією, яка і проводитиме техобслуговування мережі. Це може бути як місцевий облгаз (наприклад, АТ Херсонгаз), так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи. Типовий договір на технічне обслуговування мереж Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила 5 грудня. Відповідні зміни внесено й до Кодексу газорозподільних систем.

До 5 січня 2024 оператори газорозподільних систем мають опублікувати дані про кошторисну вартість техобслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання кожного багатоквартирного будинку, що перебуває на території його ліцензійної діяльності, забезпечити чинні договори на технічне обслуговування відповідно до нових норм Типового договору та проінформували співвласників багатоквартирних будинків про підписання договору. Відповідна інформація має бути розміщена в рахунках на оплату послуг розподілу природного газу в місяці, в якому було укладено договір.

Типовий договір не передбачає підпис обома сторонами. Факт його підписання – це надання самої послуги розподілу газу. Тобто, якщо ви офіційно не відключилися від газопостачання, то такий типовий договір буде розповсюджуватися і на вас.

Тепер відповідальність за експлуатацію мереж ляже на власників квартир та приватних будинків. Як стверджує Консультаційний центр для населення ГазПравда, додаткова платіжка має не додати людині надмірного клопоту, а спонукатиме уважніше ставитися до роботи газовиків, а тим доведеться працювати більш відповідально:

«Таким чином, власник розуміє, за що саме він буде сплачувати кошти та контролює дотримання виконання договірних зобов'язань виконавця ТО. Адже належна робота газових комунікацій є запорукою безпеки життєдіяльності усіх мешканців домогосподарства. У випадках виявлення порушень – власник може скаржитись на недобросовісне підприємство у відповідні інстанції».

Докладний список робіт технічного обслуговування і їх періодичність публікує ГазПравда.

Очевидно, що майже 4-річна практика оплати за газ двома платіжками на Херсонщині пробуксовує, про що свідчить заклик Херсонгазу до споживачів від 29 листопада 2023 року сплачувати послуги за розподіл природного газу. До речі, станом на 13 грудня 2023 року про введення «третьої платіжки» на сайті АТ Херсонгаз ще немає жодного слова.

Нагадуємо, у населених пунктах, які визнані зоною бойових дій, до яких належить і Херсонщина, діє заборона на зупинення надання комунальних послуг незалежно від того, оплачується послуга чи не оплачується.

Підтримайте незалежну журналістику. Долучайтеся до спільноти "Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів