Підтримати нас

Виплати ВПО після 1 березня: хто продовжуватиме отримувати допомогу

Автор статті
06 лютого 2024 16:00
3,886
Поширити:

Курс на масове скорочення виплат для великої кількості ВПО, про який говорять з липня 2023 року, викликав неабияке занепокоєння переселенців. Втім, періодично з’являлась інформація про наміри продовжити виплати деяким категоріям ВПО. У грудні виплати допомоги продовжили до 1 лютого, а 26 січня Уряд прийняв постанову про автоматичне продовження всіх виплат для всіх внутрішньо переміщених осіб до 1 березня.

Про те, хто з переселенців після 1 березня 2024 року може розраховувати на допомогу від держави, а хто її втратить, Медіаплатформі «Вгору» роз’яснив адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Правник підкреслює, постійні системні зміни в останній момент створюють певні складнощі. До громадської приймальні звертається багато людей щодо нововведень по виплатах ВПО. Олександр Данилов каже: через величезну кількість варіантів і умов багатьом людям, хто спробував прочитати постанову від 26 січня, важко її зрозуміти. Очевидним є одне: кількість осіб, які будуть отримувати допомогу, значно зменшиться.

Чому скорочується матеріальна допомога переселенцям?

Суть стратегії, яку веде уряд з липня 2023 року, полягає в обмеженні кількості отримувачів цієї допомоги, передусім, згідно з критеріями матеріального стану. Не отримуватимуть компенсацію на проживання ті переміщені особи, які не належать до вразливих категорій. Перший крок — застосування  матеріальних фільтрів, починаючи з серпня-вересня.

Нагадую, хто з цього часу не має права на виплати:

  • ВПО, які придбали квартиру, будинок чи ділянку на суму понад 100 тис. грн (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
  • придбали новий транспортний засіб, з року випуску якого минуло менш ніж 5 років (крім авто, що  придбали волонтери та передали на потреби ЗСУ);
  • мають власне житло площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї на територіях, де не ведуться активні (можливі) бойові дії або які не окуповані;
  • придбали іноземну валюту на понад 100 тис. грн (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх  послуг), а також банківські метали;
  • мають на депозитному банківському рахунку кошти на понад 100 тис. грн.

Важливий момент: законодавець бачить, що допомога повинна тривати один рік. Це, на його думку, достатній термін, щоб знайти роботу, і останні зміни — намагання стимулювати ВПО до працевлаштування. Тож допомога надаватиметься родинам із  працездатними особами, що працевлаштувалися, зареєструвались як ФОПи, почали здобувати освіту або шукають роботу в статусі безробітних. Серед тих, кому держава допомагатиме, — і родини з дітьми.

Рік, загальний період підтримки, розбили на два шестимісячних терміни. Один — автоматичний, який продовжили до березня. І другий — за певних умов.

Кому продовжать виплату допомоги? 

З 1 березня ще на 6 місяців автоматично продовжується допомога особам, що  не можуть працювати, це:

  • пенсіонери, у яких на початок року пенсія не перевищує 9 444 грн;
  • особи з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю до 18 років, люди, які мають тяжкохворих дітей;
  • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також ті батьки-вихователі, прийомні батьки, хто їм допомагає.

Також розглядається механізм надання цієї допомоги за заявою індивідуально — за певними категоріями, у певних випадках. Тут вже перевірятимуть матеріальний стан  тих, хто претендує на допомогу.

Хто може подавати документи на продовження отримання виплат ВПО?

Законодавець намагатиметься підтримати людей без достатнього рівня доходу — 9444 гривні на особу (це 4 прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність).
Інша категорія пов'язана з дітьми й тим, що за ними треба доглядати, адже з тих чи інших причин вони не можуть відвідувати заклади освіти й навчання. Це стосується родин ВПО, в яких є діти до 14 років і вони не можуть ходити до садочків і шкіл або відвідують їх гібридно — офлайн-онлайн, і через це хтось із батьків не може працювати, бо намагається наглядати за дитиною.

Також якщо родини ВПО з дітьми до 14 років мешкають у зоні активних бойових дій. Або в умовно безпечних регіонах, але через, наприклад, відсутність укриття діти не можуть відвідувати виховні та освітні заклади (до речі, останнє прописано досить розпливчасто, можуть бути різні прочитання).

Якщо один чи інший член родин доглядає за особою з інвалідністю першої групи, дитиною-інвалідом до 18 років.

Коли тим, хто має право на продовження виплат ще на 6 місяців, треба подавати документи?

У лютому-березні. Так написано в постанові. Я наполегливо рекомендую зробити це максимально оперативно. З 1 лютого вже є можливість подавати таке звернення. Думаю, що буде багато звернень, і якщо ви зробите це швидко, за місяць, якраз до 1 березня приймуть якесь рішення щодо вас.

Чи має право на допомогу внутрішньо переміщена особа, яка переїхала в інший регіон?

Якщо один раз вона перемістилася з одного регіону в інший і стала там внутрішньо переміщеною особою, то це не впливає на той шестимісячний строк і на процедури. Якщо ж повернулася додому, на деокуповані території, то статус ВПО втрачає. Але якщо територія після вашого повернення опинилась у зоні бойових дій, оголошена обов'язкова евакуація — тоді можете претендувати на цю допомогу.

Як можуть змінитися виплати та право на їхнє продовження з урахуванням того, що зараз до уваги береться не окрема людина, а родина?

Можуть бути різні ситуації. Раніше, наприклад, було як: у родині хтось працює, хтось не працює, хтось має право отримувати допомогу — він отримує, хтось не має — він і не отримує. Тепер розглядають родину загалом. Все, що відбувається з кожним членом сім’ї по його статусу, по доходах, автоматично відбивається на статусі родини та можливості отримання допомоги.

Часто було так: батько ФОП і має високі доходи, а мати сидить з дитиною і не працює. У цій родині батько допомогу не отримував — отримували мати й дитина, бо вони розглядалися окремо і не мали достатнього матеріального стану. Якщо враховувати матеріальний стан всієї родини, ситуація з виплатами, очевидно, зміниться.
Але з урахуванням стану родини вже виникають питання. Якщо в шлюбі зареєстровані, а проживають окремо? Якщо частина родини перебуває за кордоном? Якщо мати з дитиною зареєстровані як ВПО, а батько — ні та залишається проживати вдома? Вони ж родина, але він не внутрішньо переміщена особа, і його дохід теж враховується.

Чи обґрунтовані побоювання родин з дітьми, які підлягають евакуації на Херсонщині, що їм відмовлять у виплатах, а їм будуть потрібні гроші на перший період життя після евакуації?

Ні. Якщо людина вперше виїжджає, вона отримує статус ВПО, і цих питань не буде. Якщо навіть вдруге — з регіону, в якому є обов'язкова евакуація, теж питань, найімовірніше, не буде. Але тут варто «озброїтись» — пошукати рішення про обов’язкову евакуацію, якщо ви будете в іншому регіоні України.

У нас був випадок. У певному регіоні звернулася людина, яка виїхала з окупованого лівого берега Херсонщини, документи подала, а виплати їй не нараховують. На питання, чому, їй відповіли: а ви з не окупованого регіону, у нас за роз'ясненнями цей населений пункт значиться не в окупації. Звісно, ми написали звернення, роздрукували Google-карту, ситуацію виправили. Але помилки трапляються. Тому варто знайти рішення про евакуацію, оприлюдненому на ресурсах, мати до нього доступ, щоб його можна було завантажити, надати під час подання документів на допомогу.

Що робити людині, якій відмовили у виплатах, а потім виявилося, що то була помилка. Чи нарахують їй кошти за той час, поки вони не виплачувались?

Це ще одне важливе питання. З осені у нас просто кардинально різна практика по різних регіонах. Якщо людина на певний період  мала право на отримання допомоги й через помилку органу влади її не отримувала, то вона повинна її отримати, і цього ми переважно досягаємо. Але якщо  говоримо про другу категорію, коли люди мають право звернутись, і їхня заява може бути задоволена, а можуть і відмовити, бо є питання про повноту пакета документів. У нас немає переліку документів, які маємо подати. Хтось вважає, що достатньо одного певного документа, хтось вимагає іншого. Наприклад, з працевлаштування — який документ надати? Довідку з підприємства? Довідку певної форми? Трудову книжку? Реєстрацію ФОП? Теоретично, у посадовців може бути різне бачення щодо пакета документів. Тому вони можуть сказати, що ви надали неповний пакет документів і коли принесете, умовно кажучи, довідку №15, ми вам все призначимо. Будемо сподіватися, що таких випадків буде мінімально, але до цього також ми повинні бути готові.

Що робити людям, які мають отримувати виплати, а гроші їм не приходять?

Я б не чекав грошей, а цікавився рішенням про нарахування. Розумію, що це додатковий час, додаткове навантаження, але гроші можуть не надходити з різних причин. Наприклад, можуть бути технічні збої. Ви маєте право на отримання рішення про те, чи достатній пакет документів, чи надана вам допомога або відповіді на звернення щодо цього.

Ви подали документи — поцікавтесь, чи все гаразд. В ідеалі — спитайте, чи можете за тиждень прийти, отримати довідку про те, що виплата погоджена. Але на практиці ми розуміємо: казатимуть, що вам цей папірець не потрібен, йдіть і чекайте грошей. Тут уже кожен для себе прийматиме рішення. Чи бути більш наполегливим, можливо, отримати певну порцію негативу, але добитися свого. Або почекати місяць, подивитися, чи прийдуть гроші. Але не чекайте місяцями! Немає виплат упродовж місяця — ідіть, цікавтесь, чому, вимагайте письмовий документ про те, що рішення нарахувати вам допомогу є. І тоді наступним кроком буде розв'язання технічних питань.

Чи очікуєте ви якихось проблем після прийняття постанови?

На мій погляд, форма, в якій викладена постанова, трошки заплутує. Вона об'ємна, має багато умов, а практика показує, що потрібно чимало часу, щоб наші органи державної влади, органи соціального сервісу відреагували та правильно трактували документ.
У нас досі відбуваються величезні дебати під час нарахування і припинення виплат ВПО — наприклад, по майну, яке перебуває на території поза зоною бойових дій. В одних регіонах закон трактують так, в інших регіонах інакше. Відбувається вільне трактування, скільки квадратних метрів повинно бути на кожного члена родини, кого вважати родиною (часом бабусю з онучкою або мати з донькою розглядають як окремі родини). Ми очікуємо певних, сподіваюся, тимчасового буксування, певних спірних ситуацій трактування цих норм у частині нарахування допомоги по другій категорії, яка отримуватиме її не автоматично, а за заявами.

P.S Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.

Також юристи Фонду милосердя та здоров'я активно консультують читачів Медіаплатформи «Вгору» у різних юридичних питаннях: які наслідки може мати несплата за комунальні послуги, що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно, як підтвердити трудовий стаж під час війни, як під час воєнного стану вирішуються сімейні спори або оформити спадок.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

+38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber)
+38 (095) 805 72 99

щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 095 805 72 99.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ