Районні у місті ради: для чого потрібні та чи потрібні вони взагалі

В Україні 24 міста поділені на райони. Але на місцевих виборах 2020 року депутатів до районних у містах рад обирали лише в Херсоні, Кривому Розі, Кропивницькому та в Полтаві.

Що у законодавстві?

Райони у містах та ради в них  створили ще за Радянського Союзу. Оскільки великими містами було важко керувати, тож усі з них, що мали  населення понад 200 тис.осіб,  ділили на райони. Цей поділ дозволяв зменшити розмір об'єктів управління та створити систему, яка могла б контролювати абсолютно всі сфери життя.

У сучасній Україні функціонування районних у місті рад не є обов’язковим. Згідно зі Статтею 133 Конституції України, райони в містах є елементом адміністративно-територіального устрою держави, але у Статті 140 Конституції України зазначено: «питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад». 

Теж саме вказано і у Статті 41 Закону України “Про місцеве самоврядування”. Згідно з 3 пунктом цієї ж Статті, “обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами...”.

Згідно з законодавством, міська рада може ліквідувати, точніше не приймати рішення про обрання нового складу ради на чергових місцевих виборах. 

Першим містом, де міська рада прийняла таке рішення, був Львів. Замість рад тут створили районні адміністрації, які безпосередньо підпорядковані міськвиконкому. Місцева влада аргументувала це тим, що місто - цілісний організм, яким потрібно керувати з одного центру, а не з 6, як це було раніше. Голови районних адміністрацій увійшли до складу міськвиконкому, їх повноваження та обов'язки затверджує сесія міської ради. Багато міст України пішли подібним шляхом.

Ще одним аргументом для ліквідації рад є скорочення кількості чиновницького апарату. 

Що у Херсоні?

У Херсоні три райони: Корабельний, Суворовський та Дніпровський. У 2020 році у місті відбулися вибори, де обрали депутатів до районних у місті рад. Дотації бюджетам цих трьох рад з бюджету Херсонської міської територіальної громади (яка утворилася у процесі децентралізації) складає 83,1 млн грн. Частина цих коштів іде на утримання апарату рад та їх виконавчих органів, а інша - на виконання районних програм. 

Обсяги і межі повноваження рад визначенні Рішенням міської ради від 17.10.2016 № 383 "Про визначення обсягу і меж повноважень районних у місті Херсоні рад та їхніх виконавчих органів". 

Згідно з документом, ради можуть розглядати і вирішувати питання: 

  • У галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв’язку, а також соціально-економічного і культурного розвитку, планування та обліку. 

Наприклад, організація благоустрою району (озеленення, ремонт тротуарів та доріг, вуличне освітлення, обрізка дерев і тд.); запобігання виникненню та ліквідація стихійних сміттєзвалищ; проведення роботи стосовно створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і т.д.

  • У галузі будівництва. 

Наприклад, розгляд і внесення до виконавчих органів міської ради пропозицій до планів і програм будівництва та реконструкції об’єктів на території району; контроль за дотриманням вимог законодавства під час будівництва у секторі приватної забудови району.

  • Найбільший пласт роботи районні у місті ради мають у сфері соціального захисту населення. 

Районні Управління праці та соціального захисту населення займаються підготовкою і поданням програм зайнятості та заходів щодо захищеності різних груп населення від безробіття; забезпеченням здійснення заходів щодо поліпшення матеріально-побутових умов життя інвалідів війни та праці, військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома і влаштування в будинки інвалідів, інвалідів похилого віку, які мають потребу в цьому, дітей, котрі залишилися без батьківського піклування і знаходяться на вихованні сімей громадян; вирішенням питань про надання пільг і допомоги, пов’язаних з охороною материнства та дитинства; організацією діяльності служби у справах дітей та спрямування її діяльності відповідно до чинного законодавства і тд.

  • Повноваження щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, а також з питань цивільного захисту, мобілізації та оборонної роботи. 

А також вирішення фінансових питань району. 

Наступні п'ять років обрані до районних у містах рад депутати будуть виконувати свої повноваження, та чи будуть існувати районні ради у містах через 5 років, залежить від рішення міської ради.

Фото Олександра Корнякова

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини