Депутати без зарплати і обмеження повноважень: про деякі “білі плями” в законодавстві

Повноваження органів місцевого самоврядування - тема, яка на перший погляд здається вузькоспеціалізованою і цікавить лише коло фахівців: законодавців, чиновників, журналістів. Однак насправді слід розуміти: повноваження місцевої влади повинні мати безпосереднє відношення до кожного члена тієї чи іншої територіальної громади, адже саме за такими "правилами" живуть люди у відповідних селах, селищах, містах, районах і областях.

Виборців треба навчати

Проте пересічний обиватель, як правило, не готовий детально розбиратися в тонкощах роботи органів місцевого самоврядування. Найчастіше громадяни не розуміють навіть елементарних речей: наприклад, більшість українців вважає, що зарплату отримують не тільки депутати Верховної Ради, а й народні обранці обласних, міських і навіть сільських рад. Більш того: така помилка властива навіть деяким кандидатам у депутати місцевих рад (автор особисто знайомий із кількома такими херсонцями - колишніми кандидатами, які, дізнавшись, що доведеться працювати на громадських засадах, були щиро здивовані і навіть розчаровані цією "новиною").

Втім, є і багато інших особливостей діяльності органів місцевого самоврядування, які для виборців є "терра інкогніта".

Отже, абсолютно очевидно припустити: українцям життєво необхідний своєрідний лікнеп хоча б щодо основних положень законодавства, що регулює роботу місцевих рад.

Хто у громаді головний

Ще один приклад правового лікнепу: Якщо запитати мешканців об'єднаної громади, хто в громаді головний, то отримаємо різні відповіді. Одні скажуть, что головним є голова, інші - що рада, а треті наголошуватимуть, що депутати місцевої ради. І, що найцікавіше, у кожного буде своя правда!

Ті, хто вважають, що головним є голова, повідають, що назва посади походить від слова «головний» - і цим усе сказано. Хто вбачає головною раду, обов’язково повідомить, що вона є органом влади, і на її приміщенні присутній державний прапор. А ті, хто визнає головними депутатів, зауважать, що їх багато і вони обрані народом.

Між тим, у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження органів місцевого самоврядування закріплено згідно з принципом розподілу владних функцій, а саме: окремо визначається компетенція самих органів – сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих органів, окремо посадових осіб місцевого самоврядування – сільського, селищного, міського голови.

Тож на що має право депутат місцевої ради, якщо не брати до уваги, що, якщо він не є секретарем ради,  грошей за свою роботу він (принаймні, офіційно і законним шляхом) не отримує? 

Повноваження депутата - це не лише можливість здійснювати законний тиск на відповідних суб’єктів владних повноважень для ухвалення ними того чи іншого рішення. Для представлення інтересів виборців народний обранець у своєму арсеналі має такий обсяг повноважень, реалізація яких дозволяє йому не тільки привертати увагу громадськості на важливість тих чи інших питань, а, перш за все, знаходити оптимальні шляхи подолання проблем та приймати необхідні рішення.

Але діяльність депутата місцевої ради має певні обмеження. Так, як вже було сказано, депутати здійснюють свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю, тобто не щоденно і не на постійній основі;

значна частина повноважень здійснюються депутатами здебільшого напередодні чи упродовж сесії (чергової чи позачергової);

жоден депутат не може одноосібно приймати юридично оформлені розпорядчі рішення, виконання яких вирішували б певні питання життєдіяльності територіальної громади (наприклад, видати обов’язкові до виконання накази чи розпорядження). 

Тобто, депутати є суб’єктами не одноосібної, а колегіальної влади в громаді.

Натомість основний зміст належних раді повноважень полягає у тому, що вони можуть вирішуватися виключно на пленарних засіданнях ради. Це означає, що повноваження ради є обмеженими в часі, незалежно від їх кількості та кількості самих сфер (галузей) суспільного життя, на які вони поширюються. Іншими словами, рада не кожного дня і навіть не кожного тижня здійснює повноваження, віднесені законом до її відання.

Іншою особливістю повноважень ради є те, що ухвалені нею рішення не можуть втілюватися в життя без участі інших спеціально створених органів місцевого самоврядування, якими є виконавчі органи ради.

Таким чином, рада хоча і наділена низкою вагомих повноважень для забезпечення важливих сфер життєдіяльності територіальної громади, вплив її на ці процеси теж досить обмежений.

Нарешті, якщо мова йде про голову ради, то можна зробити висновок, що постійна (щоденна) влада реально зосереджена саме в його (її) руках.  

Якщо поруч із цим ще й враховувати право голови зупиняти рішення ради та виконкому, то, швидше за все, голову можна вважати досить вагомим претендентом на титул головного в громаді.

Крім того, маємо ще й виконком відповідної ради. Цікаво, що, згідно з законодавством, обсяг повноважень виконкому є значно більшим, аніж сукупність повноважень ради та голови разом узятих. Але в реальному житті виконком теж має певні обмеження у своїй діяльності. Отже, рада, її виконком і голова мають власні так звані “гілки” в органах самоврядування, які діють у своєрідній системі стримування і противаг.

Це  лише декілька прикладів, які стосуються повноважень органів місцевого самоврядування, що багатьом громадянам невідомі і незрозумілі. Надалі ми сподіваємося надавати більше інформації з “правового лікбезу”, відповідаючи на питання, як саме за законом мають діяти депутати, ради, виконкоми, виконавчі органи і голови - тобто, всі “гвинтики” досить розгалуженого і непростого механізму місцевої влади.

Долучайтесь!

Оперативні та актуальні новини в нашому Телеграм-каналі. Підписуйтесь на сторінку у Facebook і будьте завжди в курсі подій. Найкращі фото Херсона та області у нашому Instagram. Відеорепортажі, експлейнери, тревел-шоу та просто круті відео на YouTube Вгору.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини