Божевільні серед нас чи ми серед божевільних?

Божевільні серед нас чи ми серед божевільних?

Американський психолог Девід Розенхан зважився на найскандальніше наукове дослідження кінця XX століття. Він відправив до психлікарень США здорових людей, які вдавали душевнохворих і проаналізували роботу медустанов, як кажуть, зсередини.

Та вибратися на волю "несправжнім" божевільним виявилося непросто, а отримані дані шокували всю наукову громадськість. З чим зіткнувся дослідник під час експерименту і чому лікарі не змогли розпізнати симулянтів?

Розенхан разом з одинадцятьма добровольцями, прикинувшись хворими, проникли в 12 психіатричних клінік, пройшли там лікування і спробували вийти на свободу. Вони скаржилися на галюцинації й внутрішні голоси, які нечітко повторювали слова. Ця клінічна картина була схожою на звичайну депресію, однак симулянтів все одно помістили під нагляд.

Діагноз "шизофренія" отримали 11 з них, а одному поставили біполярні розлади. Усім запропонували медикаментозне лікування. Як тільки псевдопацієнти опинялися всередині лікарні, то тут же починали поводитися природно і більше ні на що не скаржилися.

Люди Розенхана пролежали в лікарні від 7 до 52 днів і були виписані з діагнозом "шизофренія в стадії ремісії", що свідчило про повну впевненість медиків у психічних відхиленнях псевдопацієнтів. Експериментатори відчували на собі психологічний тиск і байдужість персоналу. Цікаво, що справжні душевнохворі, які проходили лікування разом з симулянтами, тут же виявляли серед себе засланців.

На другому етапі експерименту Розенхан свідомо домовився з керівництвом клініки, що протягом трьох місяців надішле до них симулянтів. Лікарі знайшли 41 симулянта. Насправді ж Розенхан взагалі нікого не посилав і всі 41 пацієнти були хворими насправді. Таким чином, учений з'ясував, що виявити здорову людини серед психічно хворих сучасна медицина не може.

Спостереження психолога у 1974 році опублікував журналі «Science». Їх зустріли не тільки з жахом від результатів з боку звичайних людей, а й шквалом критики з боку колег дослідника.

Попри наочні докази вад психіатричної діагностики, експеримент Розенхана визнається не до кінця чесним. Психіатрія - найбільш неточна наука з медичних галузей, і лікарі часто помиляються в діагнозах.

Найчастіше психічно хворі люди зовні не відрізняються від здорових: у них осмислений погляд, грамотна мова і кожен переконаний, що він абсолютно здоровий. Тривожні симптоми заховані глибоко всередині людини. Саме такі пацієнти, що зовні ніби в повному порядку, найбільш небезпечні для себе й оточуючих.

Також варто пам'ятати, що з точки зору психіатрії, всі люди так чи інакше божевільні. Кожен з нас робить щось дивне: розмовляє сам з собою, танцює на самоті під уявну музику або слідує дурним забобонам.

Не допоможуть у постановці діагнозу ніякі тести, адже у них немає точних відповідей, і лікар повинен «вгадати» стан пацієнта.

Психіатричні лікарні не можуть зі стовідсотковою гарантією відрізнити хвору людину від здорової, і формально будь-яку людину можна запроторити за глухі стіни. Якщо вже ви привернули до себе увагу психіатра, то краще з ним не жартувати.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі.

За матеріалами zefirka.net

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...