Чому саме гарбуз? Звідки пішло святкувати Геловін

Щороку в ніч із 31 жовтня на 1 листопада у світі відзначають День Усіх Святих, більш відомий як Геловін. Це свято поширене в багатьох країнах світу. Зазвичай люди обирають собі певний образ, роблять жахливий макіяж та пику з гарбуза. 

Звідки ж пішло це повір’я? 

За легендою, понад 2 тисячі років тому саме у ніч із 31 жовтня на 1 листопада племена кельтів в Англії, Шотландії, Північній Франції, Ірландії, Уельсі вшановували Бога Смерті. Вони вважали, що в цю ніч він збирає душі померлих та переміщає їх у тварин – така плата за вчинені за життя гріхи. 

А вже 1 листопада кельти поклонялися Богу Сонця, щоб він не позбавляв їх життя та давав гарний врожай. Чому така дата? Тоді племена святкували початок Нового Року. 

У Середньовіччя цей день визначили як День Всіх Святих, коли шанувалася пам’ять про померлих. Так християнська церква намагалася “переробити” язичницький ритуал. 

Чому ж гарбуз символ Геловіну?

За ірландською легендою, вирізання обличчя на гарбузі пов’язане з таким п’яницею як Скупий Джек. За своє життя він обурив Бога та Диявола так, що після смерті його не пускали ні до раю, ні до пекла. Тому душа Скупого Джека була змушена вічно блукати землею. Для освітлення шляху Диявол дав йому лише вуглинку, яку поклав у різьблену ріпу. Чому ріпа? За часів кельтів не було гарбузів. Вони стали “ноу-хау” вже в інших країнах. Хоча в деяких переказах цієї легенди вказують все-таки на випатраний гарбуз із вирізаним обличчям. 

Тому зараз у деяких країнах заведено робити страшну пику з гарбуза та залишати її на порозі або підвіконні. Мовби так підсвічують дорогу Скупому Джеку.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!