Підтримати нас

Подробиці справи про депортацію херсонських ув’язнених

24 липня 2023 17:00
1,813
Поширити:

Доля більшості ув’язнених, вивезених окупантами з установ виконання покарання Херсонщини та Снігурівської виправної колонії № 5 (село Центральне, Шевченківської селищної громади Миколаївської області), досі не встановлена. 

Про це йдеться в матеріалах кримінального провадження стосовно Євгена Соболєва, який очолював створений окупаційною владою орган  “Управління федеральної служби виконання покарань Херсонської області” та наказав депортувати ув’язнених на територію Росії.

Євген Соболєв. Фото з відкритих джерел

У березні 2022 року усі установи кримінально-виконавчої системи області опинилися в на окупованій території. На той час там відбували покарання громадяни України: 

 • Північна виправна колонія № 90 - 858 чоловіків; 
 • Дар`ївська ВК № 10 - 242; 
 • Голопристанська ВК № 7 - 737;
 • Херсонський слідчий ізолятор - 321.

Євген Соболєв був начальником Північної виправної колонії №90. 

На початку травня 2022 року окупаційна влада створила “Управління федеральної служби виконання покарань Херсонської області” й призначила керівником Євгена Соболєва.

Як встановило слідство, упродовж липня - вересня 2022 року за наказом Соболєва засуджених, яких утримували в захоплених окупантами Дар`ївській ВК № 10 та Снігурівській ВК № 5 (97 осіб), перевезли до Північної колонії № 90.

Наприкінці жовтня, перед звільненням правобережжя, Соболєв домовився з керівництвом аналогічної служби в Криму та російськими військовими про “евакуацію контингенту”.

З Криму прислали п`ять спеціальних автомобілів для перевезення підозрюваних і обвинувачених з написами “ФСИН России” (Федеральная служба исполнения наказаний России).

Спочатку засуджених з Північної ВК № 90 та Херсонського слідчого ізолятора вивезли до Голопристанської ВК № 7 в селі Стара Збур`ївка. А звідти через Крим усіх депортували до установ на території РФ та тимчасово окупованої території України. 

Загалом з 20.10.2022 по 07.11.2022 вивезли більш ніж 1 тисячу 700 людей. 

Зокрема: 

 • одного чоловіка депортовано до Федеральної казенної лікувально-профілактичної установи “Міжобласна туберкульозна лікарня № 19”, Ростова-на-Дону;
 • вісім - до ВК № 2, с. Двубратське, Усть-Лабинський район, Краснодарського краю; 
 • п’ять - до Лікувально виправної установи № 20, м. Шахти, Ростовської області;
 • шість - до ВК № 19, м. Суровикіно, Волгоградської області;
 • одинадцять - до ВК № 14, м. Краснодар; 
 • три - до ВК № 26, м. Волгоград; 
 • три - до ВК № 5, м. Апшеронськ, Краснодарського краю;
 • чотири  - до ВК № 11,  с. Ахтарське, Приморсько-Ахтарський район, Краснодарського краю; 
 • одного - до ВК № 23, м. Урюпинськ, Волгоградської області; 
 • двох - до Центру тимчасового тримання громадян відділу Міністерства внутрішніх справ Росії,  м. Волгоград; 
 • двох - до ВК № 2, м. Керч.

Місця тримання інших примусово переміщених та депортованих засуджених досудовим розслідуванням поки не встановлені. А Євген Соболєв втік до Генічеська. 

Наразі йому інкримінують порушення законів та звичаїв війни у змові з окупантами (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України), -  від 8 до 12 років позбавлення волі.

Заводський районний суд міста Миколаєва надав дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування, адже фігурант переховується від кримінальної відповідальності.

Ще раніше прокурори Херсонської обласної прокуратури в порядку спеціального досудового розслідування скерували до суду обвинувальний акт стосовно колишнього очільника Північної ВК № 90 Євгена Соболєва за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України - позбавлення волі на строк п’ятнадцять років або довічне позбавлення волі, з конфіскацію майна). Справа призначена до судового розгляду 15. 09. 2023 у Малиновському районному суді м.Одеси.

Також у червні 2022 року невідомі спробували ліквідувати Соболєва. До дерева прив’язали вибуховий пристрій, який здетонував, коли колаборант проїжджав повз на автівці. Він сильно постраждав, але вижив.

Підтримати нас можна тут https://base.monobank.ua/
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ