Підтримати нас

Сальдо й “Труха” пишуть про свавілля на Центральному ринку Херсона. Журналісти “Вгору” розбиралися, чи це так насправді

26 квітня 2024 15:00
883
Поширити:
Центральний ринок у Херсоні 17 грудня 2022 року. Олександр Корняков/"Вгору"

Призначений Росією окупаційний голова Херсонщини Володимир Сальдо 8 квітня поширив повідомлення невідомої людини, яка скаржиться на свавілля адміністрації Центрального ринку Херсона. Нібито там від продавців вимагають повну оренду оплату як до повномасштабної війни. Якщо продавець відмовляється платити, адміністрація блокує торгові точки, забирає ключі від бутиків та не віддає товар, що залишився.

Напередодні Медіаплатформі “Вгору” також надходили схожі повідомлення від анонімів. Але на прохання журналістів розповісти детальніше про ситуацію, вони більше не відповідали. Загалом такі повідомлення поширив Сальдо та телеграм-канал “Труха Херсон”.

Повідомлення, які надходили Медіаплатформі “Вгору”

Медіаплатформа “Вгору” розібралася в ситуації.

Що говорять продавці

Продавці на Центральному ринку відмовляються будь-що коментувати на камеру й неохоче спілкуються з журналістами. Але кореспонденту “Вгору” все ж вдалося опитати шістьох продавців із різних частин ринку. 

Усі вони кажуть, що ціни лишися сталими – платять 50% від довоєнної оплати оренди. Ролети заблокували винятково в тих бутиках, чиї власники виїхали й не працюють. За їх словами, траплялися випадки, коли до крамниць отримували доступ нібито власники, але документів, які б це підтверджували, вони не мали. І тоді адміністрація була вимушена змінити замки на крамницях. Продавці у розмові з кореспондентом “Вгору” допускали, що саме через це почали поширювати такі повідомлення в інтернеті.

Також декілька людей відповіли: якщо скажуть платити більше – підуть торгувати на Дніпровський ринок.

Центральний ринок у Херсоні 28 червня 2021 року. Олександр Корняков/"Вгору"

Однак ми отримали й зовсім іншу відповідь від колишнього підприємця на умовах анонімності. Чоловік, як стверджує, розірвав договір із Центральним ринком десь пів року тому через сварку з адміністрацією. За його словами, він має знайомих з Центрального ринку, з якими й дотепер спілкується. 

Підприємець у телефонній розмові з “Вгору” емоційно висловився, що адміністрація нібито почала підіймати орендну плату. Якщо людина платити відмовляється, то її нібито просять звільнити торгове місце та міняють замки. Оскільки нікого нового на це місце знайти не можуть, то адміністрація, за словами чоловіка, просто “займається рейдерством”. 

"Точка не працює, а з тебе стягують такі великі гроші. Майже всім доводиться платити їх. Я сам платив 50% від орендної плати, коли не працював. А ще на центральному ринку ця плата вдвічі вища, ніж на інших ринках", – розповідає чоловік.

Що говорить адміністрація

В. о. заступника директора Центрального ринку Юрій Онопрієнко в телефонній розмові “Вгору” повідомив, що підприємство працює офіційно і платить податки. Окрім того, що орендна плата залишилася на рівні довоєнного часу, для всіх продавців діє система знижок від 30% до 70% від суми.

Заступник директора також повідомив, що під час окупації виникла заборгованість за електропостачання на сотні тисяч гривень, і цей борг з підприємства не списали. Його довелося виплачувати. За його словами, багато орендарів несвоєчасно оплачують комунальні послуги, що додає труднощів підприємству при розрахунках із постачальниками.

“Тому тут треба розділяти емоції людей і загальну картинку, яка є. Ми працюємо, ми даємо місця людям, у нас всі працівники працевлаштовані. Нас ніхто не звільнив від сплати податків”, – наголосив Юрій Онопрієнко.

В. о. заступника директора розповів, що під час окупації підприємство захопили “люди Сальда”. Тому після звільнення Херсона керівництво ринку почало обдзвонювати людей, встановлювати власників крамниць, перевіряти, що кому належить. До того ж база даних Центрального ринку була вкрадена.

Адміністрація зіштовхнулася з випадками, коли невідомі люди мають доступ до крамниць і беруть звідти речі. На це змушені реагувати й блокувати ролети, аби не було крадіжок:

“У нас сталися таких два випадки. У базі даних написане одне прізвище, приїжджає інший і представляється кумом власника. Ми кажемо: добре, нехай кум нам зателефонує, чи напише по вайберу, що він довіряє вам. Бо потім ми ж несемо відповідальність за це. Але коли приходять справжні власники, і ми бачимо, що їм дійсно належить майно, то надаємо доступ”, – розповідає заступник директора.

За його словами, після перевірки даних з орендарями крамниць укладають договори та надають доступ до приміщення.

Центральний ринок після деокупації 17 грудня 2022 року. Олександр Корняков/"Вгору"

До червня 2022 року підприємство “Центральний ринок” продовжувало працювати за українським законодавством. Однак згодом окупаційна влада призначила нового директора – Олександра Питомця. Він переоформив підприємство за російським законодавством, зареєстрував в окупаційній податковій службі та відкрив рахунки в одному з російських банків.

  • Після звільнення Херсона суд звинуватив у колабораціонізмі й пособництві РФ п’ятьох людей, які працювали на підприємстві під час окупації”: директора Олександра Питомця, заступника директора Олександра Пилипенка, завідувача господарства Рзаєва Рза Магсад огли, головну бухгалтерку Катерину Старінець та контролера Володимира Берсана.  Троє з них переховуються на непідконтрольній території України. А Рзаєв Рза Магсад огли вийшов під заставу 53 тисячі гривень. Володимир Берсан утримувався в Миколаївському слідчому ізоляторі.

  • Після звільнення Херсона російські окупанти почали обстрілювати Центральний ринок. Так, 18 квітня 2023 року поцілили в ряди, де херсонці торгували інструментами. Внаслідок атаки загинув чоловік, його батька було поранено. Ушпиталили загалом дев'ятьох людей.

Підтримати нас можна тут https://base.monobank.ua/
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ