Уся правда про Нові Санжари

Розбиті вікна автобусів, палаючі барикади з покришок, зіткнення з поліцією і національною гвардією – саме такими побачив світ Нові Санжари 20 лютого 2020 року, коли українців та громадян інших держав доставили сюди на обсервацію з китайського міста Ухань. 

Це, так би мовити, одна сторона медалі, але існує й інша: мешканці Нових Санжар - це справжні патріоти свого містечка, щирі, хазяйновиті люди, що дбають про безпеку і чистоту селища, зберігають навколишню природу і відчувають себе відповідальними за все, що відбувається навкруги.

Ще років 15 тому Нові Санжари були схожими на всі наші містечка — смітники, бруд, бродячі собаки, сміття викидали з двору, а далі — хоч трава не рости, згадує селищна голова Інна Олександрівна Коба. Як було подолати це лихо? Збирали людей, роз’яснювали, переконували, звертались до совісті: «Людоньки добрі, хіба ж можна отак жити? Та вже увесь світ із нас сміється». Прийшлось змінювати людську психологію, іншого виходу просто не було. Зате зараз ви не побачите в нашому селищі навіть опалого листя — згрібаємо його по мірі того, як осипається, і вивозимо.

Чотири роки поспіль розпорядженнями Кабінету Міністрів України селище Нові Санжари визнано переможцем Всеукраїнського конкурсу «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку». Згідно з умовами конкурсу, після чотирьох перемог, селищу назавжди залишили цей перехідний кубок.

Сьогодні, розповідає Інна Олександрівна, чистоту в нашому селищі постійно підтримують 4 велокарети, які протягом дня «прочісують» усю територію, а двічі на рік виходимо всією громадою на толоку і приводимо до ладу парки та вулиці. 

До речі, маємо у Нових Санжарах п’ять парків, найпопулярніший серед мешканців – «Парк матері». Ще попередній селищний голова започаткував традицію: якщо в родині народжується дівчинка – ми даруємо батькам липку, а якщо хлопчик – дубок. Коли приходиш до парку, відразу видно – ось вони підростають, маленькі новосанжарці.

А ще у нас є місток Закоханих, що проліг через яр, гойдалки для любителів гострих відчуттів та місце для поцілунків. Тепер це улюблені місця відпочинку молоді, а зовсім недавно тут було сміттєзвалище. І майже все це ми зробили на громадських засадах, витративши мінімум коштів. Люди об’єднались і спільними зусиллями привели до ладу запущений парк, коли зрозуміли, що все це робиться для них. Знайшлись і скептики, що пророкували: поб’ють, поламають, тільки марно гроші витрачаєте і всіх каламутите.  Однак минув час, кожного дня тут буває багато людей, і скрізь чисто, нічого не зламано, усе в чудовому стані. Навіщо ж нищити, якщо це місце доступне для всіх?

Коли приїздиш до Нових Санжар, то перше враження, що ти потрапив до міста троянд. У селищі висаджено 20 тисяч таких квітів, і мешканці пишаються цим, мовляв це наша «фішка» - кожного року ми висаджуємо одну тисячу троянд: у двадцятому році маємо 20 тисяч, а у двадцять першому буде 21. 

Щорічно у селищі проводиться конкурс на краще подвір’я і кращу вулицю, а переможцям, окрім грошової винагороди, видають кущі троянд, які потім вони висаджують у себе в дворі.

Мешканці Новосанжарської громади роблять усе для того, щоб селище було безпечним і комфортним для життя. А яка роль у цьому поліцейських офіцерів, розповіла селищна голова.

  –  Ми постійно контактуємо з місцевим відділенням поліції, адже вони дбають про нашу безпеку. Допомагаємо ресурсами коли до нас звертаються, під час епідемії організовували спільне патрулювання. Працівники нашого центру надання соціальних послуг тісно співпрацюють з дільничними офіцерами та ювенальною поліцією. Спільними зусиллями намагаємось протидіяти сімейному насиллю і захистити дітей з неблагополучних родин. Один із останніх випадків: жінку з двома дітьми направили до «Притулку для жінок, що потерпають від насилля», який знаходиться у Полтаві. Відносно її співмешканця підготовлені необхідні матеріали і подані до суду, зараз чекаємо засідання. Зі свого боку, ми готові оплатити послуги проживання цієї жінки у притулку за рахунок бюджету громади, у нас прийнята відповідна програма і гроші на це заплановані.

А взагалі, у нас є традиція на День національної поліції нагороджувати преміями найкращих – таким чином мотивуємо їх краще працювати.

Ось так живе сьогодні Новосанжарська громада, своїм прикладом підтверджуючи, що  людям, які готові об’єднуватися і діяти задля  створення спільного безпечного середовища,  не страшні ні кримінальні, ні екологічні, ні інші загрози.

Безпека громади – це не лише наявність поліції та освітлені вулиці, це також бажання брати на себе відповідальність за комфорт, добробут та благоустрій у своєму селищі. І відповідальність ця однаковою мірою лежить як на керівниках місцевого самоврядування та поліцейських, так і на жителях громади, місцевих бізнесменах, закладах освіти та інших інституціях. Філософія безпеки в громаді передбачає злагоджену взаємодію всіх зацікавлених сторін.

Довідка:

У 2017 році внаслідок об’єднання із територіальною громадою села Зачепилівка утворено Новосанжарську ОТГ.

Площа — 3216,5 га, на території ОТГ 3600 дворів та 51 багатоквартирний будинок.

Населення — 9252 особи, серед яких, згідно з Всеукраїнським переписом населення, представники 17 національностей: українці, росіяни, білоруси, вірмени, поляки, німці, татари, азербайджанці, болгари, осетини, молдавани, греки, естонці та ін.

На території ОТГ діють 5 оздоровчих таборів та пансіонатів.

Чистоту у селищі підтримують 22 працівника комунальної сфери.

Щорічно громада витрачає на благоустрій понад 1.5 млн. грн.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоровя” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також