Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Тариф на розмінування, або За що херсонські фермери платять ДП Укроборонсервісу

Поширити:
05 жовтня 2023 14:00
4,125

“Чому фермери змушені платити за розмінування полів, хіба ці роботи не мають бути безплатними?” З таким питанням власник паю з села Новокаїри пан Микола* звернувся до юриста громадської приймальні Херсонської благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”, адвоката Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Данилова.

За словами пана Миколи, він отримав лист від орендаря, той стверджує, що через окупацію району їхня агрофірма вже зазнала значних збитків, а тепер необхідно заплатити не лише податки на землю, а й ще за обстеження та розмінування поля фахівцями держпідприємства Укроборонсервіс. За обстеження – 270 тисяч гривень, за поверхневе очищення – по 5 тис. грн із гектара, а за знищення залишків війни – по 2 тис. грн за кожен предмет. І пропонує сплатити за перевірку та убезпечення ділянки разом. Тобто 50% агрофірма сплатить зі своїх коштів, а 50% – з орендної плати. “Хіба законно вимагати з нас гроші за розмінування?” – обурювався чоловік.

Олександр Данилов пояснив, що представники агрофірми орендаря не мають права вимагати від пана Миколи оплачувати їхнє рішення найняти вибухотехників Укроборонсервісу. Так, Укроборонсервіс має ліцензію на такі роботи й працює за замовленням та 100% передоплатою. Але в області над обстеженням та розмінуванням полів працюють ще й такі структури, як збройні сили, служба з надзвичайних ситуацій, поліція. І вони гроші за свою роботу з людей чи підприємців не беруть. Тобто у власника ділянки є право обирати – дочекатися, поки територію перевірять та убезпечать безоплатно, або – найняти виконавців робіт власним коштом. А орендар, перш за все, мав порадитися з паном Миколою, що саме обирати, а не подавати інформацію як необхідну вимогу.

Крім того, журналісти Медіаплатформи “Вгору” попросили прокоментувати ситуацію з розмінуванням деокупованого правобережжя від начальника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна.

Зі слів очільника ХОВА, на початок жовтня розміновано лише 15% території. Це 100 тисяч гектарів, з них 85 тисяч га – сільськогосподарські угіддя. Знищено 102 тисячі вибухонебезпечних предметів.

Наразі над розмінуванням у нас в області працюють близько 500 осіб. До робіт залучені ЗСУ, Нацгвардія, ДСНС, поліція, ДССТ (Державна спеціальна служба транспорту – спеціалізоване військове формування Міноборони), одне з підприємств Укроборонпрому, HALO Trust – благодійна британо-американська організація, яка проводить гуманітарне розмінування, Demining Solutions – національний оператор із протимінної діяльності України, норвезька кампанія й Укроборонсервіс. 

Платні послуги з обстеження територій на предмет вибухонебезпечних залишків війни та розмінування надає лише Укроборонсервіс.

Фермери самі укладають договори з Укроборонсервісом, але вже звертаються до нас із питанням про повернення витрачених коштів, – пояснює Олександр Прокудін. – І зараз це питання розглядається. Зі свого боку ми намагаємося максимально пришвидшити очищення територій. Після нашого прохання  до міністра оборони вже готується цілий батальйон, який розпочне розмінування Херсонщини в кінці жовтня. Готується ще одна рота ДССТ, має бути в нас раніше, десь у середині жовтня. Навіть працівники нашої рятувальної служби ДСНС теж зараз навчаються, щоб отримати свідоцтва на виконання цих робіт. Крім того, ми вже отримали чотири машини розмінування, до кінця року плануємо отримати ще дві.

За світовим досвідом, як підкреслив очільник ХОВА, у середньому на рік війни випадає 15 років розмінування. У нас війна ще триває. Фахівці змушені не лише знищувати міни й снаряди, які окупанти залишили нам під час та після втечі. Вибухотехніки виїжджають також на кожен новий “приліт”, перевіряють, щоб зона обстрілу була безпечною. Тому, на думку Олександра Прокудіна, у майбутньому має сенс кожній громаді підготувати власних фахівців з розмінування. Адже попереду ще дуже багато такої роботи.

Нагадуємо, громадська приймальня Фонду милосердя та здоров'я надає безоплатну правову або юридичну консультацію. Юристи фонду розповідають багато корисного і для читачів Медіаплатформи «Вгору»: як за воєнного стану оформити спадок, чи варто очікувати херсонцям відключення електрики або інших комунальних послуг, про актуальні зміни в порядку мобілізації; на яку допомогу можуть претендувати люди, які пережили тортури росіян, як отримати субсидію, коли є борги за комуналку; як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

* Ім’я змінено. 

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +380 66 945 6560 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +380 66 945 6560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів