Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

«Кінець світла» скасовується, або Відключення електроенергії херсонцям не загрожує

Поширити:
21 вересня 2023 14:00
3,527

На початку вересня до херсонців стали надходити «листи щастя» від ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» (ХОЕК). В цих листах йшла мова про заборгованість споживачів на суму більше ніж 2 млн грн, про потенційне банкрутство компанії, називалася орієнтовна дата припинення господарської діяльності – 19 листопада 2023 року та зазначалося, що «Товариство додатково повідомить про точну дату, з якої електропостачальник вже остаточно припинить здійснювати постачання електричної енергії споживачам».

Цей лист сприймався херсонцями як попередження про відключення їх від електроенергії приблизно 19 листопада. Але ж комунальники зараз не мають права припинити надавати мешканцям Херсонщини свої  послуги, незважаючи на те, оплачені послуги, чи ні. І така заборона (а також заборона нараховувати пеню та стягувати заборгованість) діятиме впродовж того часу, поки населені пункти Херсонщини будуть входити до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії.

Розібратися з цим питанням Медіаплатформі «Вгору» допоміг адвокат громадської приймальні фонду Милосердя та здоров'я й адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Чи варто очікувати херсонцям тотального відключення світла?

Ні. Ми чітко знаємо, що на даний час є відповідна правова база, а саме Постанова Кабінету Міністрів від 5 березня 2022 року, де зазначено: в населених пунктах, що входять до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії, не може бути нараховано пені, штрафи, проценти, і найголовніше – не може бути призупинено надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Таким чином, право відключити споживачів від електроенергії у ХОЕК в принципі відсутнє.

Також зверну увагу на сам документ. Якщо  уважно прочитаєте їх повідомлення, то там написано, що 19 листопада – це орієнтовна дата припинення господарської діяльності, і ця дата може змінюватися в ході розгляду справи. При цьому на сайті ХОЕК згодом вийшло роз’яснення, яке зацитую:

Ми робимо все можливе, щоб банкрутства можна було уникнути. При цьому нам потрібна допомога споживачів у погашенні накопиченої заборгованості. Головне, що хочу підкреслити: Херсонщина буде забезпечена електроенергією за будь-яких умов. Ми намагаємося стабілізувати ситуацію, щоб і надалі ТОВ «ХОЕК» продовжило надавати послуги з енергопостачання мешканцям Херсонщини. В іншому разі, державою буде призначено іншого постачальника, який буде надавати послуги споживачам. На сьогодні наша компанія працює у штатному режимі. <...> Тож просимо громадськість довіряти та користуватися виключно офіційними інформаційними ресурсами та не поширювати неперевірену інформацію серед друзів та знайомих. А також вчасно сплачувати за спожиту електроенергію.

Чи можна ці листи назвати шантажем населення, мовляв, якщо не буде оплати, не буде й електрики?

Я б не назвав це шантажем. Вони роз’яснили теоретично можливий варіант, сказали, що, можливо, припинять господарську діяльність. Люди вже самі додумали, що після цього не буде світла. Чи спрацювало таке попередження? Навряд чи. Ми ж розуміємо: хто може, той платить, хто не може, якщо не має можливості, то не платитиме.

Враховуючи ситуацію, я б припустив, що це повідомлення, найімовірніше, є елементом тиску на комітет кредиторів з метою, щоб вони погодилися на той план санації, відновлення, який пропонує ХОЕК. Тобто, це інформаційна кампанія, покликана спонукати людей платити за комунальні послуги та вчинити певний тиск на комітет кредиторів.

Чи дійсно, зважаючи на численні скарги херсонців щодо відсутніх боргів, цифра заборгованості, яку озвучує ХОЕК, реальна?

Там, де мова йде про борги населення, мені здається, компанія трошки зманіпулювала. Так, певні борги є. Я не знаю їхню структуру та законність, але бачив багато коментарів стосовно того, що треба перевірити структуру боргу, наскільки цей борг є не роздутим і реальним. У 2022 році до нас у приймальню масово зверталися люди, які не проживають в Херсоні, у яких стоять сучасні «розумні» лічильники, які самостійно знімають і передають показники. При тому, що споживання було нульовим, ХОЕК виставляла їм тисячні й тисячні рахунки. Я можу навести багато прикладів, коли під час окупації людям постійно надходили рахунки за електроенергію, і тільки коли вони поверталися до деокупованого міста і подавали показники, їм автоматично скасували борг. Але одні подали компанії показники лічильника, а інші не подали. Чи можемо говорити про те, що цифри боргів роздуті, виходячи з численних скарг людей? Потенційно так. Така недобросовісність постачальника послуг кидає певну тінь на розмір боргу. З 2 052,3 млн грн загального боргу на побутових споживачів припадає 582,8 млн грн, і ці цифри можуть бути завищеними.

Чи справді ситуація з оплатою у 2023 році гірша, ніж у 2022-му? Я думаю, що ні. Після деокупації з’явилася можливість перевірити лічильники, встановити відсутність заборгованості, провести певні ревізійні заходи. І можливість людей проводити оплату, на мою думку, збільшилася.

До того ж ми знаємо, що ХОЕК ще в березні 2022 року призупинила трудові договори з величезною кількістю людей, і ці люди теж звертаються до нас за консультацією. Тобто, компанія значно зменшила свій штат і не виплачує заробітну оплату працівникам, які фактично не виконують трудові обов'язки. І це теж певна економія.

Що зараз мають робити херсонці?

Ми на цей процес ніяк впливати не можемо. Оплата рахунків за електроенергію буде певним внеском на підтримку ХОЕК і нашої енергетичної безпеки. Я думаю, що ХОЕК залишиться. Але якщо навіть не залишиться, то ситуації, за якої буде відсутнє постачання електроенергії, навіть не уявляю. І компанія офіційно також підтверджує, що не буде припинення електропостачання, просто буде або ХОЕК, або інший постачальник, але масового відключення не буде.

Нагадуємо, що громадська приймальня Фонду милосердя та здоров'я надає безоплатну правову або юридичну консультацію. Також юристи фонду розповідають багато корисного і для читачів Медіаплатформи «Вгору»: про актуальні зміни у порядку мобілізації; на яку допомогу можуть претендувати люди, які пережили тортури росіян, як отримати субсидію, коли є борги за комуналку; як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів