Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Мобілізація по-новому. Нові зміни у законодавстві

Поширити:
16 вересня 2023 15:00
93,635

Нові зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» діють вже понад місяць. Вони стосуються певних нюансів виплат військовослужбовцям, змін у врученнях повісток, відстрочки й звільнення. Зміни спрямовані на скорочення кількості осіб, які можуть отримати відстрочку від мобілізації, і стосуватимуться осіб, у яких є родичі з інвалідністю. Докладніше про ці зміни й про пов’язані з ними справи Медіаплатформі «Вгору» розповів юрист громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» та адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Зміни для строковиків

Суть змін у тому, що законодавчо дозволили строковикам переводитися на військову службу за призовом під час мобілізації. Строковиків, на відміну від контрактників та мобілізованих, не відправляють на передову, але вони не отримують і премій, які передбачені за перебування на передових позиціях. Переведення до складу мобілізованих або укладання контракту передбачає інший порядок оплати. Однак у Законі йдеться лише про тих призовників, строк служби яких вже закінчився, але його продовжили понад встановлені строки, або які під час дії воєнного стану відслужили більше ніж 6 місяців. Варто додати, що такий перехід відбуватиметься лише за власним бажанням строковиків.

Зміни в оплаті для військовослужбовців

Ці зміни стосуються переважної більшості категорій військовослужбовців, яким повернули доплати у 30 тисяч грн. Для тих, хто перебуває «на нулі» або безпосередньо бере участь в бойових діях, доплати становлять до 100 тисяч грн. Доплати строковикам – близько 6 тисяч грн, курсантам – більше ніж 2 тисячі. Щодо цього важливого питання оплати до нас зверталися свого часу військовослужбовці, які мають значний досвід, працюють інструкторами, доплати для інструкторів складають від 15 до 30 тисяч грн.

Важливий момент – Законом передбачено виплати 20 тисяч грн для поранених бійців, які перебувають на стаціонарному лікуванні, і тих, які визнані обмежено придатними або непридатними. Ті, хто пережив полон і тортури, мають право отримати допомогу   100 тисяч грн.

Зміни в порядку та правилах вручення повісток

Тип повісток став більш визначеним, щоби було розуміння, з якою метою викликають чоловіка.

Перший тип – це ПОВІСТКА ДЛЯ УТОЧНЕННЯ ДАНИХ, її вручають для перевірки загальної  інформації про людину, про склад її сім'ї, роботу, стан здоров'я, тобто, тих даних, які можуть дати підстави для відстрочки від призову на строкову військову службу або навпаки. Наприклад, був студентом, але вже закінчив навчання.

Другий тип – ПОВІСТКА ДЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКОЇ КОМІСІЇ. Конкретна мета – пройти медичне обстеження, з'ясувати стан здоров'я, виявити придатність або непридатність людини до військової служби.

І третій тип – МОБІЛІЗАЦІЙНЕ РОЗПОРЯДЖЕННЯ. Це наступний крок після медичної комісії. Мобілізаційне розпорядження вручають лише тим особам, які визнані придатними для проходження військової служби.

Законодавець чітко розділяє всі типи повісток, але ТЦК не завжди проводять процедури згідно з законодавством, і в разі недотримання цих процедур маємо звернення про порушення. Наприклад, коли вручається повістка для уточнення даних, людина приходить для уточнення даних на 9 годину, до 10.00 дані уточнили, після цього їй іноді вручається повістка для проходження медкомісії та до кінця дня людина має на руках мобілізаційне розпорядження. У нашій приймальні таких прецедентів не було, але мої колеги такі ситуації фіксували. Більш розповсюджена практика, коли людину викликають для уточнення даних, а виходить вона з результатом лікарської комісії.

Я хотів би звернути увагу на силове затримання при врученні повісток. Такі випадки є. Як би непатріотично це не звучало, але кожна людина має право відмовитися від проходження служби. Це її право відповідно до законодавства. Але тут виникає наступне питання – відповідальність, кримінальне провадження, судовий розгляд, покарання. Але це вибір людини: або вона проходить службу, або, якщо не хоче, реєструється кримінальне провадження. Кожен приймає рішення і відповідає за нього відповідно до закону. 

Зміни у порядку бронювання військовозобов'язаних працівників

Перелік категорій ключових працівників різних підприємств і установ, яким надається тимчасова відстрочка від мобілізації, розширений. Цю інформацію мають довести до працівників, які підлягають бронюванню, керівники підприємств. Ці зміни мають як позитивний момент – розширене бронювання, так і негативний – довгі бюрократичні процедури.

Щоб отримати бронювання, людині треба перебувати на обліку або стати на облік. А оскільки бронювання вимагає перевірок, певних кроків, певного часу, то не завжди ТЦК з об'єктивних причин чекає рішення з цього питання. На жаль, є багато прецедентів, що поки процес бронювання проходить всі бюрократичні процедури, то виявляється що людина вже десь проходить фактичну службу. І таких випадків багато.

Якщо ви, або ваш керівник, розумієте, що ви підпадаєте під бронь, що та чи інша людина критично потрібна в робочому процесі, ви маєте право її забронювати. Але невідворотний, обов'язковий крок процесу – це, звичайно, облік, медкомісія з усіма потенційними наслідками, до яких ви повинні бути готовими.

Тут важливо не чекати повістки, а діяти на випередження, ініціатива повинна йти від роботодавця, який звертається з питанням бронювання. Це буде більш перспективно, можна буде надати відповідні звернення. Все це не гарантує того, що не буде призову, але збільшує вірогідність бронювання. Ми комунікували по цих питаннях з певними представниками ТЦК, вони питали, чому, якщо працівник принципово важливий, процедура бронювання не була ініційована місяць, пів року тому, а лише після отримання працівником повістки? Це теж важливий момент.

Зміна умов призову для людей, які мають родичів з інвалідністю

Говорячи простою мовою, законодавець надає можливість отримати відстрочку в тих випадках, якщо близькі родичі – дружина, хтось з батьків, батьки дружини мають інвалідність першої або другої групи. Зміни полягають в тому, що аналізується, чи є інші особи, які можуть доглядати за цими людьми. Якщо таких людей немає, тоді ви можете повноцінно реалізувати це право на відстрочку.

Зміна умов призову для студентів

Підстави для відстрочки для студентів змінені – ті, хто отримує другу, третю або непрофільну освіту, можуть бути мобілізовані.

Зміни щодо умов звільнення зі служби

Ці зміни полягають в тому, що, ті хлопці й дівчата, які під час воєнного стану були визнані непридатними до військової служби, можуть бути звільнені в запас, за умови перегляду висновку військово лікарської комісії про непридатність через 6−12 місяців.

Цікавий момент – звільнення зі служби стосується тих хлопців і дівчат, чиї близькі родичі – чоловік, дружина, син, донька, батько, сестра – загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів забезпечення національної безпеки, оборони, збройної агресії, а також під час забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. Тут не зовсім зрозуміло щодо загибелі родичів – чи повинні вони мати статус тих людей, які безпосередньо брали участь у захисті, тобто бути військовослужбовцями, працівниками правоохоронних органів, членами добровольчих формувань, тобто які безпосередньо зі зброєю в руках здійснювати протидію і загинули? Або, умовно кажучи, це цивільна бабуся, яка загинула або зникла під час звільнення села або міста? Цей момент виписаний не зовсім чітко. Хоча, за змістом пояснювальної записки до законопроєкту, здається, це буде стосуватися тих, хто брав безпосередню активну участь у цих заходах.

Зараз в нас є чотири звернення від хлопців, які на цих підставах звертаються з рапортами та хочуть спробувати звільнитися. Якщо загинули родичі-військовослужбовці, то тут питань немає, все чітко працює. В разі загибелі цивільної особи поки отримуємо відмови, але подивимося, що буде далі, можливо, хтось буде мати рішення про оскарження, тому що в Законі це прописано не чітко.

Поради від адвоката

  • Стати на облік, пройти ВЛК.  
  • В будь-яких неправомірних, на вашу думку, моментах, звертатися за правовою допомогою.
  • Проаналізувати законодавство (у тому числі за допомогою юриста), щодо наявності підстав для звільнення зі служби чи отримання відстрочки.
  • Спочатку консультуємось, радимося, а потім щось робимо.

Нагадуємо, що громадська приймальня Фонду милосердя та здоров'я надає безоплатну правову або юридичну консультацію. Також юристи фонду розповідають багато корисного і для читачів Медіаплатформи «Вгору»: чи можуть комунальники відключити мешканців від своїх послуг за несплату; як отримати субсидію, коли є борги за комуналку; як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів