Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

На яку допомогу можуть претендувати люди, які пережили тортури росіян

Поширити:
11 серпня 2023 15:00
3,252

Те, що за пошкоджене росіянами майно можна отримати компенсацію, більшість херсонців розуміє, люди намагаються оформити відповідні документи, щоб мати за що відновити своє житло. Про те, що існує допомога від держави для тих, хто пережив тортури (у катівні або ж навіть у власній оселі), люди знають мало.

Юрист громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я” та адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов розповів Медіаплатформі “Вгору” про допомогу для тих, хто був у полоні та пережив катування.

Як оформити допомогу людям, щодо яких застосовувалося катування?

Загальний механізм працює так: відкривається кримінальне провадження, збираються докази. Це можуть бути свідчення родичів, сусідів, які бачили викрадення. Або розповіді тих, хто перебував поруч у місцях незаконного утримання, хто став свідком катувань, побиття, жорстокого поводження. А далі – справа адвокатів. 100 тисяч – це не компенсація, але це хороша підтримка, і ми допоможемо її отримати.

Чи часто звертаються люди, які пережили катування, по допомогу?

Про цю можливість знають мало, особливо в селах. Про свій досвід тортур люди воліють не говорити. Не всі, навіть повертаючись із полону, з катівень, можуть повноцінно продовжити своє життя. На жаль, є випадки самогубств. Механізм у будь-якому випадку вимагає пояснень, розповідей, а згадувати боляче. Часто люди кажуть: «Мені не потрібні ці 100 тисяч, я просто хочу забути про це, і все».

Чому важливо розказати свою історію, навіть не маючи на меті отримати 100 тисяч?

Ми повинні зафіксувати всі злочини, бо для росіян прийде час відповідальності. І коли виникнуть питання, у нас будуть конкретні, структуровані кейси з допитаними людьми, з рішеннями комітетів ООН, висновками, рішенням Європейського суду з прав людини. Це покаже системність злочинів. Це є фактично доказова база для міжнародних судів для притягнення злочинців до кримінальної відповідальності.

Скільки зафіксовано випадків викрадень в цілому?

Ми задокументували приблизно до 600 випадків. Ми знаємо, що більшу частину цих людей уже повернули, про частину викрадених відомо, що вони незаконно утримуються росіянами, де вони перебувають. Для родичів це дуже важливо, мегаважливо.. Але є люди, долі яких невідомі.

Якою може бути доля викрадених?

До затриманих на окупованій території дуже часто застосовують катування – жорстоке, дике, необґрунтоване та жахливе. Це найважчий момент. Потім людину або відпускають, або вона зникає з поля зору, або десь з'являється – в якомусь судовому процесі безпосередньо в окупованому Криму, або в ДНР-ЛНР (переважно в ДНР). Дуже часто росіяни заперечують, що утримують людину. Але може з’явитися опосередкована інформація від так званих «правоохоронних органів» Російської Федерації, що, наприклад, проводяться перевірки щодо її причетності до чогось. Це говорить про те, що росіяни хоча б фактично визнають, що працюють зі зниклим. Тому ми дуже радіємо, коли зниклих знаходять. Є надія на обмін після перемоги. Є можливість тиску через міжнародні організації – це не завжди ефективно, але все одно йде привернення уваги до проблеми.

Чи може для людей на окупованому лівобережжі російський паспорт стати захистом від підвалів і тортур?

Варто максимально ухилятися від отримання російського паспорта. Але за умови, що це не ставить під загрозу життя і здоров'я людини. Я скажу не дуже популярну річ: якщо треба обирати між підвалом і паспортом – обирайте паспорт. Ваша смерть або ваше каліцтво не допоможе ані вам самим, ані державі. Звичайно, я раджу виїхати з окупованої території, якщо є така можливість. І тоді необхідність отримувати паспорт зникає.

Чи може факт отримання російського паспорта стати причиною суспільного засудження та перевірок правоохоронних органів?

Ситуації є різні. Наприклад, люди із затоплених територій півтора року не зголошувалися брати той паспорт, а зараз росіяни їх шантажують тим, що без паспорта вони опиняться на вулиці. Звичайно, буде якийсь відсоток людей, які засуджуватимуть, які не будуть розуміти. Але якщо говорити про державу, про правоохоронні органи, то тут важливий момент – ваші наміри: ви робили це під примусом чи добровільно. Якщо це справді примусово, це в більшості випадків нівелює якусь відповідальність. Перевірка – це теж нормально. Треба бути готовим надати інформацію та усунути підозри.

Яким є механізм звернення за безоплатною юридичною допомогою для людей з окупованого лівобережжя?

Якщо це безпечно, можна звертатися напряму. Якщо вважаєте, що телефони прослуховуються або може бути інша небезпека, я раджу передати інформацію родичам, близьким людям, друзям, які перебувають у безпеці на неокупованій території, які можуть бути заявниками в кримінальних провадженнях. Подати заяву про злочин може бути будь-яка особа щодо будь-якої особи. Юридичні питання можуть бути різноманітними – спадщина, оформлення документів, пошкодження майна, насильницьке зникнення, катування, жорстоке поводження. До нас частіше звертаються люди, яким вдалося виїхати, або родичі, які за кордоном або на території вільної України. Ми зараз готуємо заяви по злочинах від свого імені, від свого імені звертаємося і відкриваємо кримінальне впровадження. Прийде час деокупації, або, можливо, раніше люди виїдуть, і в них уже буде на руках витяг. Заявником буде, умовно кажучи, Данилов, але потерпілим у тій справі буде власник пошкодженого майна або родич викраденого. Тож не майте сумнівів і звертайтеся за безоплатною правовою допомогою.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]

Нагадуємо, що Медіаплатформа «Вгору» опублікувала докладний алгоритм дій для того, щоб зафіксувати матеріальну шкоду та отримати компенсацію за втрачене або пошкоджене житло.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів