Підтримати нас

Батіг без пряника. Аналізуючи відхилений законопроєкт про мобілізацію

Автор статті
16 січня 2024 14:00
924
Поширити:

Урядовий проєкт змін до закону про мобілізацію, військовий облік та військову службу, який запекло обговорювався у суспільстві, профільний комітет Верховної Ради  забракував. 11 січня Кабмін відкликав свій законопроєкт. Однак після доопрацювання його винесуть на розгляд повторно.

Про бачення владою змін стосовно мобілізації Медіаплатформі «Вгору» розповів адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов. Він наголошує, що запропоновані урядом пропозиції будуть значно модифіковані, але аналіз відкликаного законопроєкту, який збурив суспільство, дає можливість зрозуміти можливі зміни у правилах мобілізації та військової служби. Охопити в одній публікації все, що може змінитися, неможливо, адже таблиця переліку пропонованих змін склала 215 сторінок. Адвокат озвучив лише ті моменти, які найбільше можуть зацікавити цивільну людину.

Як змінюються повноваження органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади у сфері мобілізації?

Законодавці хочуть активніше залучити до процесу мобілізації органи місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади, про що свідчить зміна формулювання. Якщо раніше вони мали «сприяти» призову, то, згідно із законопроєктом, їхнє завдання буде «забезпечувати» організацію призову, здійснення мобілізації, оповіщення, прибуття громадян, ведення персонально-первинного військового обліку. Зараз таких пунктів, як сповіщення, оповіщення і забезпечення прибуття на збірні пункти в переліку зобов’язань місцевої влади немає. Як і завдання контролю за мобілізацією, станом мобілізаційних заходів місцевих державних адміністрацій нижчого рівня. Отже, раніше було сприяння, а тепер глибше залучення. Це більше повноважень і більше відповідальності.

Що криється за виразом «розширення обов'язків, громадян під час мобілізації»?

Основний момент, важливий для переважної більшості військовозобов'язаних, окрім певних категорій, і особливо тих, хто не оновив інформацію про себе, – це зобов'язання протягом 60 днів від початку оголошення мобілізації або протягом 20 днів з дня її продовження уточнити свої облікові дані. Є декілька варіантів: через центри надання адміністративних послуг, через електронний кабінет призовника військовозобов'язаного, або особисто в ТЦК.

Друге – законопроєкт вимагав завжди мати при собі військово-обліковий документ з документом, що посвідчує особу, і пред'являти його на вимоги представника ТЦК або співробітника поліції.

Третє – ставати на військовий облік за місцем перебування, якщо ви переїхали, проходити медкомісію. Найголовніше – це облік з чіткими конкретними строками.

Чи передбачена якась відповідальність за невиконання цих обов’язків?

Законопроєкт передбачав величезне розширення обсягу і видів відповідальності. Планується суттєве збільшення штрафів за порушення правил військового обліку взагалі, порушення законодавства про оборону, військовий обов'язок, військову службу, мобілізаційну підготовку. Це штрафи до 34 тис. гривень, а в особливий період (власне,  у нас і є особливий період) – до 51 тис. гривень. Щобільше, ці стягнення можуть накладатися протягом трьох років із дня вчинення або виявлення порушення. І це важливий момент, бо обмеження по строках стало набагато ширшим.

У проєкті чітко визначили поважні підстави неявки за повісткою: стихійне лихо, хвороба, смерть близьких або інші, що обґрунтовано свідчать про поважність причини.

За статтею 336 Кримінального кодексу України (ухиляння від призову під час мобілізації) передбачено від 3 до 5 років позбавлення волі. І якщо зараз кримінальна відповідальність настає після того, як пройдено ВЛК, то законопроєкт передбачав, що такі дії, як відмова від медогляду або лікування, вже є складом цього злочину.

Резонанс суспільства викликали пропоновані зміни повноважень щодо затримання людини до трьох годин для складання протоколу відповідно до тих порушень, про які я казав. У певних випадках – до трьох діб, коли є необхідність встановлення особи для з'ясування обставин про порушення. Ми говоримо вже про ті випадки, які зараз відбуваються, і проєкт закону, фактично, намагається відобразити проблеми, з якими зіткнулися ТЦК в процесі мобілізації, і усунути їх. Тобто, раніше не можна було затримувати людину. А якщо приймуть пропоновані норми, алгоритм дій зміниться.

Чи потенційні нововведення можуть дати працівникам ТЦК якісь більші повноваження щодо вручення повісток прямо на вулиці?

Вручення повістки на вулиці людині, на яку раніше вона не була виписана, як і раніше, буде незаконною. Адже в проєкті прописується інформація про те, що повинно бути зазначено в повістці: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження людини, якій ця повістка вручається; ТЦК, що видав повістку; мета (уточнення даних, проходження ВЛК тощо); місце, дата, час явки за викликом; підпис або електронний цифровий підпис посадової особи, яка видала повістку; реєстраційний номер повістки.

Фактично, повістка повинна бути, як і зараз, заповнена на конкретну особу. Такого варіанту, що до людини на вулиці підходять працівники ТЦК або поліція, щоб вручити повістку, не передбачає ані чинний закон, ані пропонований проєкт.

Але якщо  приймуть вимогу завжди мати при собі військово-обліковий документ, алгоритм, найімовірніше, буде таким. У вас попросять обліковий документ. Якщо його не пред'явили, то працівники ТЦК, поліції  вважатимуть, що у вас такого документа немає і ви порушуєте Закон про військовий облік. Вони можуть запропонувати скласти відносно вас протокол і попросити документи або затримати, якщо це є необхідним, до трьох годин. У рамках цих дій, вже встановивши вашу особу, безпосередньо підготувати повістку відповідно до законодавства і вручити її.

Як може змінитися порядок вручення повісток?

Законодавці пропонують розширити рамки, де може бути вручена повістка і ким. Якщо зараз вручає повістку виключно представник ТЦК, то передбачається долучити до цього і працівників поліції. Законопроєкт передбачав декілька варіантів вручення  повістки. Перший – особисто  під розпис. І тут є варіанти: вручення повістки або в приміщенні ТЦК, або за місцем проживання, або за місцем роботи, або в громадських місцях, що є найбільш резонансними, конфліктними ситуаціями.

Другий варіант – це повістка про виклик до ТЦК через електронний кабінет призовника або військовозобов'язаного або на електронну пошту. Це, власне, все, що було написано. Порядок функціонування цього кабінету окремо встановлять 

Постановою Кабінету міністрів України додатково. Деталей по цьому кабінету немає, але що ми можемо з цього проєкту побачити? Якщо кабінет буде, реєстрація в ньому буде обов'язковою. Якщо ви в ньому не зареєструвалися, то вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності зі значними штрафами. Якщо ви там зареєструвались, можете отримати повістку.

Чи реально працюватиме цей механізм отримання повістки через електронний кабінет?

Розуміння, як він буде працювати, поки немає, є лише загальні норми. Я не впевнений, що кабінет запрацює так, як законодавець бачить. Це моя особиста думка. Якщо людина ухиляється від призову, наявність кабінету збільшує шанси отримати повістку, а факт нереєстрації в кабінеті треба спочатку виявити, а потім притягнути до відповідальності. Але, можливо, будуть якісь зміни.

Кого стосується скасування відстрочок?

Якщо коротко щодо пропонованих змін, то вони полягають у звуженні кола осіб, що мають право на відстрочку, які не можуть бути мобілізовані.

Якщо зараз не підлягають призову люди з інвалідністю, то пропонується підставою для непризову вважати тільки інвалідність першої та другої груп, третя з переліку випадає.

Також мова йде про значне звуження кола людей, які зайняті постійним доглядом за хворими. Якщо хвора дитина, дружина, або батьки – все залишиться по-старому, якщо догляд стосується не власних батьків, а батьків дружини – це, за змістом законопроєкту, не стане причиною для непризову або відстрочки. Зараз не підлягають призову ті, хто мають дружину/чоловіка з-поміж осіб з інвалідністю, або є опікунами таких осіб. Інвалідність третьої групи підопічних також викреслять.

Ще один важливий момент у питанні визначення певної особи, яка буде вчиняти дії за доглядом: важливо мати не лише перший ступінь спорідненості з людиною, яка має інвалідність першої або другої групи, а також їхнє бажання – вони повинні зазначити, що хочуть, аби саме ви були тією особою, яка за ними доглядатиме.

Плануються зміни у призові народних депутатів – не підлягатимуть призову лише чинні нардепи, а не якихось попередніх скликань.

Виключають зі списку тих, хто не підлягає мобілізації, працівників бюро економічної безпеки Державної виконавчої служби. Щодо держслужбовців категорій «Б», «В», може бути заброньовано тільки 50% від кількості цих осіб.

Також пропонуються певні зміни щодо студентів: тим, у кого зі зміною в законодавстві припиняється право на відстрочку, дається можливість закінчити навчальний рік, а вже  потім прийматимуть подальші рішення щодо їх мобілізації чи відстрочки.

Зараз норма гарантує відстрочку особам, жінки, чоловіки, близькі родичі яких загинули або пропали безвісти під час проведення АТО і під час повномасштабного вторгнення. Законодавці хочуть виключити право на відстрочку, якщо це стосується діда або баби. У списку родичів, які загинули або пропали безвісти, залишаються жінки, чоловіки, мати, батько, рідні брат або сестра.

Не підлягають призову чоловіки, чиї жінки вагітні або перебувають у відпустці за доглядом дитини до трьох або до шести років, якщо є медичні показники.

Які зміни очікують жінок? Чи треба їм ставати на облік?

Планується поставити в обов'язок ставати на військовий облік тим жінкам, хто має фармацевтичні та медичні спеціальності, всі інші – за їхнім бажанням. Якщо ви маєте якісь корисні навички та хочете бути залучені до війська, то зверніться до ТЦК і повідомте, що ви хочете стати на облік. 

Чи доведеться тим, хто має третю групу інвалідності, знову проходити медкомісію?

Проєкт конкретно про це нічого не говорить. Але можемо зробити  висновки, що так. По-перше, передбачається, що люди будуть визнані або придатними, або непридатними до військової служби. Обмежено придатних не буде. Обмежено придатні – це всі, хто потенційно повинен пройти повторну ВЛК. Тобто, кожен, хто втратить право на відстрочку (у зв'язку з тим, що у них інвалідність третьої групи, або з іншими обставинами) і хто був обмежено придатний і може бути мобілізований, автоматично має оновити свої дані та пройти ВЛК, яке визначить їх придатність чи непридатність.

Що очікувати людям, що тим чи іншим чином порушуватимуть закон про мобілізацію, який планують ухвалити?

Крім суттєвого збільшення штрафів і кримінальної відповідальності (від 3 до 5 років ув’язнення) за ухиляння від мобілізації, до якої хочуть прирівняти також непроходження ВЛК, автори проєкту планували застосувати й обмеження. Мова про внесення таких осіб в реєстр боржників, обмежити їх права на відчуження, на виїзд за кордон, на надання певних адміністративних і консульських послуг, права на водіння транспортним засобом. Але ці обмеження мають бути припинені після того, як особа виконала вимоги.

Чи це реально? Щодо механізму застосування обмежень думки фахівців розходяться. Окрім обмеження виїзду за кордон, яке і так працює. Наприклад, у нас є інститут обмеження права керування транспортними засобами боржниками, але насправді він працює недосконало. Якісь арешти, відчуження нерухомості – можливо. Відмова в певних послугах від держави, наприклад, отримання закордонного паспорта або неприйняття на державну службу – теоретично може бути. Зараз розмова потенційно йде навіть про обмеження користування банківськими картками. На мою думку, це малоймовірно, буде дуже суттєвий негативний суспільний резонанс, тому навряд чи ця норма буде функціонувати. Але я можу помилятися.

На мою думку, масове впровадження обмежень малоймовірно. Це можливо за умови, якщо діє повноцінна електронна база. А вона нормально не функціонує. Є приклади, коли людина, яка пройшла ВЛК і стоїть на обліку в одній області, їде у відрядження або до родини в іншу – і отримує там штраф. Бо військово-обліковий документ на руки не видають, комунікації між ТЦК немає. Звісно, після звернення до громадської приймальні ми зробили запит і штраф був скасований. Але такі приклади є свідченням недосконалості електронної бази, що робить пропоновані обмеження малоймовірними.

Про які потенційні нововведення варто ще згадати?

Найголовніше, для тих, хто довгий час проходить службу, передбачається демобілізація, право звільнитися з військової служби через 36 місяців.

Також передбачається право військового на тримісячну відпустку після полону і навіть право звільнення зі служби після полону.

Пропонується внесення змін до Кодексу законів про працю. Зараз роботодавець не має права вимагати додаткові документи, які підтверджують партійну, національну приналежність, а також місце проживання людини. Пропоновані зміни: окрім випадків, які стосуються військовозобов'язаних. Тож роботодавець буде зобов'язаний володіти інформацією про актуальне місце реєстрації, перебування людини, яка потенційно може бути призвана на службу.

Вводиться поняття «рекрут» – це особи, що проходять випробування перед підписанням контракту, і після цього аналізуються вже його навички, чи може він бути контрактником, чи ні.

Чого, на ваш погляд, у проєкті не вистачає?

Не вистачає гарантій, соціальної та матеріальної підтримки. Я спілкувався з багатьма і військовими, і з колегами, і всі говорять про відсутність гарантій. Наприклад, поранені військовослужбовці, які виведені поза штат, отримують 800-900 гривень. Вони фактично сам на сам залишились з усіма проблемами: перенісши ампутацію або важке поранення, вони потребують подальшого лікування, вони не мають можливості утримувати свої родини. Дуже непогано було б, якби новий законопроєкт або подальші нормативні правові акти регламентували, наприклад, стовідсоткове право на протезування, на матеріальне забезпечення у повному розмірі до моменту прийняття рішення про придатність або непридатність, а не 900 гривень.

Дуже часто від людей, які звертаються до нас на консультацію,  чуємо історії демотивації. Наприклад, брат, знайомий, кум, сусід, якого поранили і який перебуває в безпорадному стані: він має 800 гривень виплати, він нікому не потрібен, він не може утримувати дружину та дітей. І це величезний негативний момент: для людей, які виконали свій обов'язок, які поранені, немає гарантій психологічної, соціальної та найголовніше, мабуть, фінансової підтримки для забезпечення базових своїх потреб і своїх родин. Можливо, якогось гідного пожиттєвого матеріального забезпечення у зв'язку з інвалідністю. Цього не вистачає. Не вистачає спрощення порядку медичних, бюрократичних процедур після поранень. Цей момент, можливо, і не повинен бути саме в цьому законопроєкті, але це той «пряник», який мав би впроваджуватися разом із «батогом» – а саме так сприймає переважна більшість законопроєкт про зміну правил мобілізації в його початковому вигляді.

Адвокати громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я надають безоплатну правову допомогу кожному, хто її потребує. Щоб отримати відповіді на конкретні питання, проконсультуватися у ситуаціях, які потребують допомоги юриста, звертайтеся за безоплатною правовою або юридичною консультацією до громадської приймальні Фонду.

Також юристи Фонду милосердя та здоров'я активно долучаються до створення матеріалів Медіаплатформи «Вгору», в яких йдеться про важливі юридичні питання: що робити, якщо родичі або знайомі зникли безвісти, як оформити статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно або підтвердити трудовий стаж під час війни.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами:

+38 (066) 790 90 21,

+38 (095) 805 72 99 (Телеграм, Viber)

щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 095 805 72 99.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ