Оподаткування моряків та заробітчан: цинічний грабунок чи справедлива данина державі?

Лише тридцята частина з необхідної суми податків моряків та заробітчан потрапляє до бюджету. Про це засвідчив аналіз Державною податковою службою України доходів громадян, які працюють за кордоном. Як наслідок - обласні відомства цієї структури посилюють роз'яснювальну роботу, різними способами виявляють моряків і заробітчан, що не сплачують податків, та надсилають їм спеціальні запрошення щодо добровільної легалізації прибутків. Деяких навіть карають. Детальніше - в матеріалі Олександри Опрової.

Володимир - моряк зі стажем, мешкає неподалік від Херсона. Дивується, як може держава вимагати такі великі податки з моряків:

“Я не створюю навантаження на ринок праці, більшу частину року перебуваю за кордоном, отже, не користуюся ніякими соціальними “благами”, а коли приїжджаю додому, то міняю валюту і витрачаю свої кошти тут, - обурюється Володимир. - Тим самим підтримую і економіку, і виробництво. Невже цього замало?  У сумі податку не передбачено ні пенсійного забезпечення, ні страхування. Моряк має заплатити, але жодного захисту натомість не отримує. То за що платити? Роботу ми шукаємо самі, роботодавці всі - іноземні. За навчання та переоформлення документів платимо самі, і це величезні кошти. Якби нам дали хоча б якісь знижки, перевели на спрощену систему оподаткування, у суму податку входили б відрахування до пенсійного фонду, страхування, то ще можна було б про щось говорити. І знову ж таки, я хочу бачити, куди йдуть мої кошти. 

Хтось добровільно подає декларації і що? Дороги як були розбитими, так і залишаються, хоча є винятки, правда, поодинокі. Місто, особливо стара частина, перетворюється на розвалля, нікому немає до того діла. Постійні пориви каналізації та водопровідних мереж, бо їх давно треба міняти. І водночас до місцевих бюджетів іде найбільша частка з наших податків, то де ці гроші?! Хоча б якийсь окремий фонд створили з надходжень від моряків і заробітчан та показували, що і куди вони розподіляють. 

А як бути морякам, що працюють на країни, з якими немає Договору про уникнення подвійного оподаткування? Виходить, що ми маємо платити і тій державі, яка дала нам роботу, і таку ж суму в Україні. А що тоді нам залишиться?”.

Хоча добровільно подані декларації дійсно є, проте більшість моряків та заробітчан все ж не бажають сплачувати податки в Україні. Натомість органи Державної податкової служби намагаються їх переконувати усіма можливими способами. Як розповів нашому виданню в.о. начальника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Ігор Клим, акцент роблять на роз'яснювальній роботі:

“Хочу нагадати про 67 статтю Конституції України, де чітко прописано, що кожен громадянин зобов’язаний подавати декларацію до податкового органу, - говорить очільник відомства. - У Податковому Кодексі, одинадцятому підпункті, п. 170 визначено, що іноземні доходи повинні оподатковуватися, якщо декларацію про майновий стан і доходи від іноземних доходів фізичні особи зобов’язані подавати до податкових інспекцій.

Усе набагато простіше, ніж висвітлюється і подається, адже з 70-ма країнами світу Україна має договори про уникнення подвійного оподаткування. Ми брали приклад Польщі, де працює досить багато наших заробітчан. Якщо людина працює в Польщі офіційно, вона бере довідку про отримані доходи і суму сплачених податків. Ставка податку в цій державі вища, ніж в Україні. Так, у нас ставка податку на доходи 18%, але в нас ще додається 1,5% військового збору, який не входить у договори з іншими країнами. Тобто заробітчанам, які працюють у Польщі, не потрібно платити ПДФО в Україні, залишається лише 1,5% військового збору. Так само і з моряками”. 

Ігор Клим застерігає, що в Україні рано чи пізно буде запроваджено загальне декларування. Людина повинна буде пояснити, звідки в неї прибутки: “Якраз таки багато моряків з цим стикаються, коли вони хочуть придбати за кордоном якесь майно, зокрема, нерухомість. От там чіткий контроль: хочеш щось придбати - покажи джерело доходів. Можливо, скоро так буде і в Україні. Проте не всі це розуміють. У нас поки що не так багато, буквально сотні випадків добровільного декларування саме моряками. Тому ми постійно проводимо роз’яснювальну роботу, розповідаємо, навіщо це потрібно”. 

Власне, роз’яснювальна робота починається у навчальних закладах. Щороку співробітники Державної податкової служби області збирають  моряків у Херсонській Морській Академії, студентів інших вищих навчальних закладів. Розповідають, куди саме йдуть кошти від податків і чому їх потрібно сплачувати: “Держава забезпечує навчання моряків, надає їм професію. Звичайно, і батьки вкладаються, але головний “поштовх” надає держава, - пояснює очільник обласного відомства. - Моряки та заробітчани тут отримують освіту, їх сім’ї користуються соціальними послугами. Школи, дитсадки, лікарні - усі ці заклади утримуються коштом бюджету. А з податку з доходів фізичних осіб, ось цих 18%, левова частка, а саме 60% розподіляється в місцеві бюджети, тобто бюджети міст та об’єднаних територіальних громад. 15% йдуть до обласного бюджету та 25% до державного. Про своє ж пенсійне забезпечення та внески до пенсійного фонду моряки та заробітчани мають потурбуватися самостійно. 

Якщо взяти обласний бюджет, то надходження до нього від ПДФО в цілому складають понад 90%. Тобто, це основний бюджетоформувальний податок для місцевих бюджетів”.  

Ігор Клим визнає, що моряків із заробітчанами можна зрозуміти, адже вони заводять в Україну валюту. З іншого ж боку - сім’ї і рідні моряків перебувають тут, отже, їм потрібно підтримувати соціальну сферу та віддати належне державі, як того вимагає закон. За його словами, сплативши податок, моряки та заробітчани мають право “спитати” з органів місцевого самоврядування, на що пішли ці кошти, тобто контролювати їх рух. 

Для того, щоб громадяни дистанційно звітували, подавали декларації, існує електронний кабінет платника податків. Усе, що потрібно - це оформити собі електронний підпис або електронний ключ. Довідки, звіти, декларації, інформація про стан розрахунків з бюджетом - все в онлайні. Не треба нікуди йти і взагалі це дуже зручно, говорить Ігор Клим.

А щоб моряки та заробітчани не зволікали з поданням декларації, співробітники Служби їх виявляють та надсилають запрошення добровільно легалізувати свої прибутки:

“На жаль, нас не підтримують на сьогодні крюїнгові компанії, які займаються працевлаштуванням моряків, на наші запити відповідають, що не володіють такою інформацією, - говорить Ігор Клим. - Проте виявити моряків та заробітчан, які не бажають подавати декларацію, нам допомагає наш центральний офіс, звідки ми отримуємо списки осіб, які отримують іноземні доходи. Згідно з цією інформацією, ми вже надсилаємо листи, запрошення, пропонуємо виконати свій обов’язок”.

Відповідальність за несвоєчасне подання декларації не надто велика - лише 170 гривень штрафу. Проте не для всіх. До декого застосовуються значно суворіші санкції, зазначає Ігор Клим: 

“Термін непозовної давності складає три останні роки. Якщо ж його перевищено, і суми недонадходжень мільйонні, то неплатнику може загрожувати кримінальна відповідальність. Але поки що такі випадки поодинокі. Ми все ж таки робимо акцент на роз’яснювальній роботі”.

Якими ж можуть бути наслідки, якщо держава таки вирішить посилити тиск на громадян з іноземними прибутками? Чи проводиться якась робота щодо захисту прав моряків, зокрема, стосовно недопущення подвійного оподаткування? 

З такими запитаннями ми звернулися до Професійної спілки робітників морського транспорту України. Проте незважаючи на наші листи, численні спілкування телефоном та обіцянки фахівців профспілки надати інформацію, відповіді ми так і не отримали. Виходить, що організація, яка має за будь-яких умов  відстоювати інтереси своїх підопічних, в тому числі у ЗМІ, з невідомих причин відсторонилася від проблеми.  

Разом з тим, ще на початку грудня, дана Профспілка активно лобіювала інтереси моряків, принаймні, у Фейсбуці. Згідно з оприлюдненою інформацією, незабаром українським морякам для підтвердження стажу доведеться надавати копії податкових декларацій. І це ініціатива Морської адміністрації України. https://www.facebook.com/MTWTU/posts/1870050293134176

Зокрема, вона пропонує додати до наказу Міністерства інфраструктури “Про внесення змін до Порядку присвоєння звання особам командного складу морських суден та до Порядку роботи Державних кваліфікаційних комісій” наступні документи: 

• трудову книжку (за наявності); 

• інформацію про Страховий стаж з Реєстру застрахованих осіб; 

• копію трудових договорів; 

• підтвердження оплати праці відповідно до трудового договору;

• копії податкових декларацій про майновий стан і доходи за період, який підтверджується.

На початку грудня Профспілка робітників морського транспорту України висловлювалася категорично проти таких змін. Проте сьогодні чомусь уже не поспішає коментувати свою позицію щодо захисту прав моряків.

І це ще не все. Ряд засобів масової інформації повідомляють, що українські моряки та заробітчани підпадають під дію нових правил фінансового моніторингу: 

https://mtwtu.org.ua/news/nalogooblozenie-dohodov-i-pensionnoe-obespecenie-morakov

“...28 квітня 2020 в Україні набрала чинності нова редакція Закону України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».

Нові правила передбачають, що відтепер не лише банки, а й страхові компанії, аудитори, рієлтори, адвокати, нотаріуси, бухгалтери, консалтингові фірми та інші суб'єкти (які не є фінустановами, але надають окремі фінпослуги) зобов'язані перевіряти правомірність походження коштів своїх клієнтів і запобігати протиправним фінансовим операціям. Таким чином, коли моряк поміщає грошові кошти на свій рахунок, то банк повинен перевірити законність походження цих коштів - що вони не є результатом незаконної діяльності”, - йдеться у статті.

Законотворці переконують, що документ спрямований суто на перешкоджання протиправним фінансовим операціям. Тож морякам і заробітчанам, які офіційно працевлаштовані та отримують “білу” зарплату, боятися нічого. Чи будуть банки передавати інформацію щодо надходжень до податкових органів - наразі невідомо.

Фото Олександра Корнякова

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини