Охоронні зони вежі Вітовта - затверджено!

Охоронні зони вежі Вітовта - затверджено!

Міністерство культури України затвердило охоронні зони пам’ятки національного значення Дозорна (оглядова) башта, яка розташована на березі Каховського водосховища у селищі Веселе Бериславського району.

Нагадаємо, ця споруда доволі довго значилася пам’ятником архітектури обласного значення 19 століття (часів князя Трубецького) і була на обліку як Дозорна (оглядова) башта. Але за таємних обставин у 2003 році її зняли з обліку. Це з’ясувалося, коли представники приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» почали активно лобіювати будівництво Каховської ГЕС-2. Обласна влада надала замовникам будівництва офіційний документ, що вежа не має ніякої цінності.

Тобто, фактично її дозволили зруйнувати. Бо згідно з проектом будівництва Каховської ГЕС-2, вежа опиниться в самісінькому центрі майбутнього котловану. А якщо навколо неї будуть охоронні зони, будівельники не зможуть там безборонно рити та копати. Тож на  одних вагах опинилися інтереси «якоїсь споруди» - та будівництво вартістю 13,47 млрд. гривень.

Втім, 2017 року башта  враз постарішала на сторіччя. Вчені взяли проби розчину, що скріплює камені біля її підніжжя, і перші ж результати дослідження підтвердили - його склад ідентичний  цементу, яким користувалися на території Великого князівства Литовського за часів князя Вітовта. Отже, Дозорній (оглядовій) башті насправді - десь 700 років. Відкриття стало сенсаційним не тільки для нашої країни, а й  для литовських вчених, краєзнавців, туристів. «Вежа Вітовта» на Херсонщині стала популярною для міжнародних експедицій та відвідувачів.

Але знадобилося дуже багато зусиль (навіть дійшло до звернень за допомогою до керівництва Литовської Республіки та її представників в Україні), щоб цю спадщину визнали нашим національним надбанням та встановили, нарешті, охоронні зони.

Керівниця новокаховської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Тетяна Євсєєва підготувала проект  охоронних меж та зон Дозорної (оглядової) башти ще у 2017 році. Але головний архітектор області Григорій Ходін «футболив» ці документи під різними вигаданими приводами.

Лише після численних публікацій та звернень Григорій Ходін надіслав документацію для визначення меж і режимів використання зон охорони об’єкта національної культурної спадщини Дозорна (оглядова) башта у селищі Веселе Бериславського району Херсонської області  Міністерству культури України для розгляду та погодження.

Нарешті, нещодавно, як нам стало відомо, охоронні зони історичної пам’ятки у Міністерстві остаточно погоджено та затверджено, сталося це 20 серпня.

На час підготовки публікації, на сайті Мінкульту відповідний наказ ще не було обнародувано:

Але ця інформація стала відома від розробниці проектної документації, керівниці новокаховської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Тетяни Євсєєвої.

Документи:

Отже, вітаємо всіх захисників історичної спадщини з перемогою! Редакція «Вгору» дуже пишається, що теж внесла свій вклад у збереження унікальної споруди. 

P.S. Виготовлення цього матеріалу в рамках проекту «Місцева демократія» стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини