Найбільша вітроелектростанція Європи на узбережжі херсонського Сиваша

Найбільша вітроелектростанція Європи на узбережжі херсонського Сиваша

Україна не залишається осторонь світових тенденцій у галузі альтернативної енергетики. Зокрема, на Херсонщині розташована одна з найбільших в Україні, а в майбутньому і найбільша у Європі вітрова електростанція - Сиваська ВЕС. На сьогодні її потужність становить лише 2,92 МВт. Проте станція перебуває у стані постійної розбудови. Планується, що по завершенню робіт її потужність зросте до 246 МВт. Детальніше про все - у статті Тетяни Назаренко.

Безперервне використання природних ресурсів рано чи пізно може обернутися для людства дуже невтішними наслідками. Як припинити це суто споживче ставлення та докорінно змінити ситуацію - над цим у розвинених країнах світу задумуються вже багато років поспіль. Одним із напрямків, які довели свою ефективність, є розвиток альтернативної енергетики. 

На сьогодні в Європі альтернативні джерела виробляють лише 3% від загальної кількості електроенергії. Проте вони поступово і невпинно нарощують потужності. Країни-лідери цього напрямку - Ісландія, Данія, Португалія та Іспанія. Україна також не залишається осторонь і розвиває альтернативні види, зокрема, вітрову. Можливо, уже скоро в нашій державі, а саме на Херсонщині, запрацює найбільша у Європі вітроелектростанція.

Найбільша в Європі

Вздовж узбережжя озера Сиваш, куди сягає погляд, - всюди білосніжні величезні вітряки. У поєднанні з рожевою водною гладдю, безкраїм степом та блакитним небом - краєвид неймовірний. Особливо гарно на заході сонця, коли все навкруги грає рожево-фіолетовими тонами, а на вітряках палахкотять червоні вогники… Туристи залюбки їдуть сюди не лише заради оздоровлення та відпочинку, а й щоб помилуватися цією красою, зафіксувати її на фото і відео.

Сиваська ВЕС сьогодні є однією з найбільших в Україні, та вже скоро об'єкт посяде гідне місце на  мапі всієї Європи. Вітряна електростанція розташована на території трьох сіл Присиваської ОТГ: Григорівки, Павлівки та Строганівки, а також села Першокостянтинівка. Її будівництво розпочалося ще на початку 2000-х років, за державною програмою розвитку поновлюваних джерел енергії. А вже у 2006 році програма завершилася і ВЕС залишилася недобудованою. Конкурс на продовження робіт виграла компанія “Сивашенергопром”. Вона ж знайшла інвесторів для подальшого спорудження об’єкта.  

Так, у 2015 році тут було встановлено 16 вітрогенераторів - кожен потужністю трохи більшою за 100 кВт. Усі вони виготовлені на вітчизняному заводі “Південмаш” за ліцензією компанії США Kenetec Windpower. Тоді ж введені в експлуатацію ще дві вітроустановки по 600 кВт. Їх також виготовлено на “Південмаші”, але за ліцензією TurboWinds (Бельгія).

А у 2018 році “Сивашенергопром” придбала норвезька компанія NBT AS, маючи на меті глобальну розбудову вітроелектростанції.

Міжнародний інвестиційний проєкт передбачає будівництво на північному узбережжі Сиваша 64-х вітроустановок по 3,9 МВт кожна. Зараз роботи наближаються до завершення. Інвестиції у спорудження об'єкта належать компанії Total Eren (Франція). Після того, як проєкт буде повністю реалізовано, - Сиваська ВЕС стане найбільшою у Європі вітряною електростанцією. 

Сиваська ВЕС і Присиваська громада

Поряд із загальнодержавним значенням цей об'єкт відіграє важливу роль і в житті місцевої територіальної громади. З цього приводу ми спілкувалися з головою Присиваської сільської ради Сергієм Кліщевським:

"Будівництво припало на час карантину. І багато мешканців нашої громади знайшли можливість заробляти гарні кошти. Це були дуже достойні зарплати, залучалися різні фахівці. У нас тут було багато іноземних компаній, які будували на території громади. В результаті за рік наш бюджет отримав понад 8 мільйонів додаткових коштів. Компанія “Сивашенергопром” виявилася досить соціально відповідальною. Вона допомагає нам з ремонтом доріг, які пошкоджуються в процесі будівництва ВЕС, зокрема, під час транспортування обладнання. Виділяються кошти на різні соціальні проєкти. Вони допомагали відремонтувати систему опалення у фельдшерсько-акушерських пунктах. На реконструкцію чи заміну водогону виділили понад 1,5 млн гривень. Виділяються гроші на садочки, школи в залежності від потреб. Це значні кошти, які вирішують багато різних соціальних питань. Чимало наших мешканців працюють на даному будівництві. До того ж вони ростуть професійно. Наприклад, працюють уже операторами. Тобто мають досить гарні робочі місця з достойною заробітною платою."

За словами Сергія Кліщевського, компанія “Сивашенергопром” є основним платником податків у громаді:

"Вони ще сплачують за землю, сплачують податки із заробітних плат, адже вони у нас зареєстровані. Зараз будівництво завершується, ВЕС працює в тестовому режимі. Електроенергія з виробництва йде в загальну енергосистему.

Також у нас на території планується будівництво ще однієї вітроелектростанції. Вона також потужна, більше ніж 60 вітряків і понад 20 ще планують добудувати. У перспективі на нашій території з'явиться ще й сонячна електростанція. 

Якщо всі ці об’єкти будуть побудовані, ми будемо однією з громад України, яка найбільше виробляє зеленої енергетики.

Більше про успіхи Присиваської територіальної громади після об’єднання - читайте за посиланням: https://cutt.ly/URiUIaD

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини