Історичний фестиваль Legio Historica: навчання та дозвілля два в одному

Історичний фестиваль Legio Historica: навчання та дозвілля два в одному

Два дні поспіль херсонці ходили на лекції, кінопокази та екскурсії історичного фестивалю Legio Historica та дізнавалися глибше про минуле нашого регіону. Цей захід у Херсоні проходить уже втретє.

Першого дня бібліотека Гончара перетворилася на лекторій, а наступного - відвідувачі гуляли вулицями міста,  слухаючи екскурсоводів.

Найбільшу увагу викликали розповіді Наталі Бімбірайте про історичну спадщину Литви та Криму, Єгора Сидоровича — про вихідців із Франції, які оселилися на території сучасної Херсонщини та Андрія Лопушинського — про археологічні дослідження 1914 року фортеці біля Тягинки.

 Усі лекції першого дня фестивалю відбувалися в бібліотеці імені Гончара.

Особливо зацікавив та розворушив аудиторію археологічний майстерклас завідувача археологічної лабораторії Херсонського держуніверситету Сергія Немцева. Експерт розповідає, як це було:

— Організатори попросили мене провести майстерклас під умовною назвою “археологія за годину”. Я подумав: найпростіше, що  можемо зробити - це викопати шурф поряд з бібліотекою та запропонувати людям зачистити який-небудь об’єкт. У планах було на дні шурфа викласти слово зі шматочків кераміки, засипати його піском, щоб люди спробували розчистити цей “напис”, не знищивши його. Але через рясні зливи ми передумали — копирсатися в багнюці ще те “задоволення”. Тому майстерклас   показували в акваріумі. Я розповідав про пам’ятник, який ми  розкопуємо в рамках експедиції “Скелька” і заодно пояснював шкоду від “чорних” копачів. Ми зімітували в акваріумі культурний шар, у нас був такий багатошаровий пам’ятник. І на одній половині акваріуму ми показали дії “чорних” копачів, які все змішують, трощать та розкидають, а на іншій — правильне, поетапне “знімання” ґрунту. Коли ми проводимо розкопки — нам вдається простежити певну послідовність знахідок, які потім можна датувати та зафіксувати якусь історію. А от “чорні” шукачі варварськи працюють металодетекторами. Основна їх ціль —  метал, де почули сигнал — там і копають, знищуючи інші артефакти, — пояснив археолог.

Наприкінці першого дня відбувся прем'єрний показ документального фільму “Kalinindorf” авторами, якого виступили херсонці Лесь Касьянов та Юрій Капарулін. Однією з центральних тем сюжету стала трагедія Голокосту, у центрі уваги — селище Калинівське сучасної Херсонської області. Упродовж 1927-1944 рр. воно було центром першого єврейського національного району та мало назву Калініндорф.

Наступного дня слухачі лекцій перевтілилися в “туристів” та мали нагоду відвідати 3 екскурсії. Юрій Капарулін показував, де колись було єврейське гетто у Херсоні. Антон Костенко розповідав про українського історика та діяча Віктора Гошкевича. Архітектор Андрій Луцик дебютував у якості гіда та розповідав про будівлі  модернізму, проклавши маршрут від готелю “Фрегат” до ККЗ “Ювілейний”.

 Андрій Луцик веде екскурсію “Херсонський модернізм: назад у майбутнє”. Фото Юлії Данилевської

Фестиваль Legio Historica завершився панельною дискусією, під час якої історики, архітектори, археологи та навіть місцеві депутати обговорювали  збереження історико-культурної спадщини Херсона. 

Спочатку фестиваль Legio Historica організували у Києві у 2017 році. Перед тим, як завітати до Херсона, Legio Historica відбувся в Харкові, у планах засновників розширити географію фестивалю і поїхати до Львова. 

За словами координатора проєкту Євгенія Шатілова, мета фестивалю - “наблизити” історію до молоді, до людей, які не вивчали цю дисципліну професійно. “Історія не повинна бути чимось недоступним, чимось зарозумілим, підкреслює організатор,  ми намагаємось простою, доступною мовою розповідати правду про минуле кожного регіону, в якому ми буваємо. Також ми познайомилися з великою кількістю блискучих фахівців, зокрема херсонських колег обов’язково будемо залучати до інших медійних проєктів та історичних студій.” 

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини