Верби, які продовжують рости на дні колишнього Каховського водосховища, перебувають в хорошому стані. На травень 2025 року вони сягають 5-7 метрів.
Про це в ефірі “Вгору” повідомила докторка біологічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України та співзасновниця Української природоохоронної групи Анна Куземко.
Докторка біологічних наук розповіла, що з'являлися повідомлення про те, що дерева на дні колишнього водосховища в поганому стані. Тому під час останньої експедиції запросили колегу з інституту, який вивчає процеси фотосинтезу. Він досліджував скільки хлорофілу у вербах і показники дуже добрі.
За її словами, у верхів'ї вербам недостатньо вологи, а на самому дні дерева перебувають в гарному стані.
У четверту експедицію науковців вразило те, що верба зацвіла та швидкість її росту:
“Унікальне явище, що верба зацвіла фактично на третій вегетаційний сезон. Адже за літературними даними, деревні види верб квітнуть на пятий-сьомий рік. А тут ми маємо дуже цікаву ситуацію”.
Зокрема, Анна Куземко зазначила, що цікавий аспект у тому, що верби дуже щільно ростуть – 30-40 особин на квадратний метр.
“Один із факторів швидкого росту верб – це конкуренція за світло. Звісно не може існувати на одному квадратному метрі понад 30 верб. Тому зараз спостерігаємо те, що дерева які перебувають в кращому стані, вони продовжують рости, а слабші – відмирають. Таким чином вивільняючи ресурси для сильніших”, – пояснила науковиця.
Анна Куземко додала, що зараз на території зруйнованої Каховської ГЕС спостерігають відновлення екосистем, заплавного ліса, які там існували до будівництва водосховища. Проте за 70 років відбулися зміни. Зокрема, змінився клімат і з'явилися чужорідні інвазійні рослини.