Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Що відбувається на дні колишнього Каховського водосховища у другу весну після підриву

Поширити:
08 травня 2025 11:37
2,412
Вербові та тополеві зарості, Каховське водосховище
Вербові та тополеві зарості. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

Плавні Великого Лугу, які були затоплені при будівництві водосховища, не були суцільним лісом, а мали вигляд смуг, що чергувалися з луками, болотами та, можливо, степовими ділянками. Такий вигляд територія колишнього Каховського водосховища приймає і зараз.

Про це повідомив еколог Вадим Манюк журналістам Суспільного.

"Це буде мозаїчна система. Нам треба підтримати луки. Тому що тут дуже багато рідкісних видів цікавих, невіддільна частка нашого природного біорізноманіття. Для таких систем хотілося б, щоб сюди прийшли, можливо, дикі коні. Вони б формували оці от лучні ландшафти", — додав еколог.

Великий Луг, який був розташований на території колишнього Каховського водосховища, продовжує відновлюватись. Втім на деяких ділянках рослинам важче закріпитися, через постійні коливання рівня води. Це нормальне явище для плавнів, протоки тут можуть з'являтися та зникати кожного року, зазначив Вадим Манюк.

"Ця весна дуже, бідна на воду. Ми бачимо, що плавні віддають воду Дніпру, а не навпаки, як хотілося б зараз. Отаке надмірне зневоднення, звісно, воно несприятливе для плавнів. Проте це система гнучка, вона адаптується", — розповів науковець.

За його словами, на деяких ділянках можна помітити сліди кабанів. Ці тварини заселили місцину ще минулої весни. Крім ссавців колишнє водосховище заселили птахи. Зокрема можна побачити пірникоз та мартинів.

На місці колишнього водосховища продовжують спостерігати ріст вербових та тополевих заростей.

  • Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою.
  • ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі Каховської ГЕС.
  • В ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко повідомив, що у червні він бачив проростки верби, що підіймались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. А вже 19 жовтня там побачили дерева більше ніж 2 метри заввишки. Там вперше майже за 70 років відбулося водопілля.
  • В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
  • Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко розповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
  • Восени у річці Кам’янка, яка розташована на території Каховського водосховища пересохли струмки, проте вода продовжила надходити й навесні її кількість зросла.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів