Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

Які рослини зайняли дно колишньої Каховської ГЕС

Поширити:
10 липня 2025 09:12
160
Територія колишнього Каховського водосховища
Територія колишнього Каховського водосховища. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

Дно колишньої Каховської ГЕС зараз переважно займає очерет. Він виживе на цій території, навіть якщо буде засуха.

Про це повідомив еколог Вадим Манюк журналістам Суспільного.

"Я за очерет найменше переживаю, він висохне останнім. Очерет — дуже живуча рослина. Недаремно він космополіт, по всьому світі поширився. Це вважається ледве не єдиною справжньою космополітною рослиною, яка є на всіх континентах і навіть на островах. Якщо сказати, що таке дніпровські плавні? Це буде очерет і верба", — розповів еколог.

За його словами, у перший рік після підриву ГЕС на березі водосховища був пісок. Спочатку тут з'явилися рослини, що “люблять” пісок, а тепер уже ті, які ростуть на луках. 

“Тобто тут поступово накопичується гумус, і з часом цей пісок може вкритись родючим ґрунтом", — додав він.

Серед рослин, які ростуть на березі: перекотиполе, канадська злинка. 

"Це інвазійний вид, чужинець, якого ми, як екологи, не хочемо впускати в наші екосистеми. Але цей процес не зупинити, і він виконує тут свою роль як піонерна рослина: накопичує першу біомасу, закріплює ґрунт", — сказав Вадим Манюк.

Також науковці бачили гірчак, плакун-траву, осоки, смикавець — це типове угруповання для природного болота.

“Так само й у лісі ми спостерігаємо, як стабілізувався ґрунт: він уже не пересихає, немає тріщин, не перегрівається, як було в перший рік, і не розсихається. Він уже вкритий шаром опалого листя, під ним — волога, і там зароджується власне життя всередині ґрунту. Це вже наземний ґрунт, що починає формуватись як родючий. І так — на кожній ділянці", — зазначив еколог.

  • Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою. В ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі.
  • В ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко повідомив, що у червні він бачив проростки верби, що підіймались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. А вже 19 жовтня там побачили дерева більше ніж 2 метри заввишки. Там вперше майже за 70 років відбулося водопілля.
  • В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
  • Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко розповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
  • У 2025 році на деяких ділянках можна помітити сліди кабанів. Ці тварини заселили місцину ще минулої весни. Крім ссавців колишнє водосховище заселили птахи. Зокрема можна побачити пірникоз та мартинів. Верби, які продовжують рости на дні колишнього Каховського водосховища, перебувають в хорошому стані. На травень 2025 року вони сягають 5-7 метрів. Найбільший діаметр стовбура – майже 8 см.  
  • Окрім того, на дні колишнього Каховського водосховища в кількох місцях знайшли рослину занесену до Червоної книги України – Осока житня.
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів