Підтримати нас

Як російські окупанти крадуть зерно з Херсонщини зараз та понад 90 років тому

09 вересня 2024 18:53

Спостерігають за врожаєм з космосу та збирають більше мільйона тонн зернових. Усім цим у 2024 році хизувалася окупаційна влада на лівобережжі Херсонщини. Нічого не нагадує? Так у 30-х роках минулого століття рапортували місцеві радянські чиновники в Москву про «передові» темпи колективізації та розкуркулення. Це все призвело до величезної трагедії – голодомору 1932-1933 років.

Як радянська влада грабувала українців понад 90 років тому? Та як тепер їх послідовники повторюють «подвігі дєдов» і крадуть зерно з лівобережжя Херсонщини? Поїхали розбиратися!

Радянським «серпом та молотом» по херсонському селянину

Від 400 до 500 тисяч людей. Стільки життів, за різними даними істориків, забрала трагедія Голодомору 1932-1933 років на території нинішніх Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Тоді радянська влада забирала все! Хліб, худобу, птицю. І все це відбувалося під лозунгом боротьби проти «пережитків капіталізму на селі». А ще місцеві чиновники ретельно виконували так званий «закон про п’ять колосків». Він передбачав за розкрадання колгоспного майна (а таким вважалися навіть кілька колосків, які перезимували під снігом на полі) розстріл на місці та конфіскацію майна. Амністія заборонялася.  По селах нишпорили радянські загони та відбирали в жителів усе зерно. А з 1929 по 1933 роки плани хлібозаготівель тільки збільшували.

Як результат, на Херсонщині, як і в інших регіонах України, були випадки канібалізму, самогубства та епідемій.

«Забирали і худобу, але найголовніше – їжу. Чула, що не давали збирати колоски. Били, гнали з поля. До колгоспу йшли, бо вже не було як жити, а там хоч щось украдеш в карман, принесеш додому. До колгоспу заставляли людей здавати свої сапалки, плуги, худобу. Худобу ніде було сховати, все одно знайдуть… Люди почали помирати з голоду взимку 1932 – 1933 р. Сиротами ніхто не опікувався. Голодували всі. Вижити зуміли тільки ті, хто їв усе підряд», – цитує спогади жительки Широкої Балки Катерини Луценко Інститут національної пам’яті.

Як рятувалися люди? Їли все, що могли знайти. Кору дерев, жолуді, терен, пили березовий сік.

За 4 роки, з 1929 по 1933, кількість населення на Херсонщині зменшилася на майже 25 % (цифри не точні та приблизні, ці показники можуть бути значно вищими).  Такий безглуздий та нещадний грабунок українського селянина став однією із найтрагічніших сторінок в історії України.

На сьогодні Голодомор визнали геноцидом кілька десятків країн. Серед них США, Чехія, Франція, Велика Британія, Грузія, Польща.

«Передовик-аграрій» Сальдо та його казкові плани

Зараз «возрождатєлі» радянського минулого на окупованій частині Херсонщини вирішили не відставати від «дєдов» та систематично грабують аграрний сектор. При цьому «малюють» такі показники врожаю, який начебто видно аж із космосу. Також вони нібито збирали кавуни по 70 тонн з гектара.

Головний колаборант Херсонщини Сальдо на окупаційних каналах, пабліках та сайтах рапортував, що у 2024 році баштанних планують зібрати 10 тисяч тонн. Та навіть заявив про якийсь розвиток системи зрошення.

Детальніше про вигадки окупантів та чому вони збільшують вивіз зерна з Херсонщини читайте у минулому матеріалі «Вгору» за посиланням

І це все відбувається на тлі того, що ситуація з водопостачанням на окупованій частині Херсонщини погіршується. Однією з головних причин є підрив військами РФ дамби Каховської ГЕС у 2023 році.

За інформацією Центру журналістських розслідувань, рівень підземних вод після руйнування дамби знижується, а деякі колодязі просто пересихають. Та й самі окупаційні ЗМІ повідомляли, що через посуху у середині липня загинуло 2 тисячі гектарів посівів. А до кінця цього місяця вигоріло від спеки 4 тисячі гектарів.

Але, попри це, колаборанти та окупаційна влада рапортували про колосальні цифри. Так, у них 10 тисяч тонн кавунів перетворилися на понад 2 мільйони.

Журналісти «ІРС-Південь» повідомляли, що окупанти свідомо завищують цифри. Цього року збільшився експорт зернових на 30% та цю продукцію вони планують продавати третім країнам.

На цьому фоні окупанти намагаються влаштовувати кавунові фестивалі, пропагандистські свята, на які не завжди  охоче приходить більшість жителів. Але у своїх ЗМІ загарбники силкуються створити картинку про господарську «ідилію та досягнення».

Ось так  окупанти повторюють “подвиги” своїх попередників та продовжують грабувати територію Херсонщини.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ