Щі португальські, короп у білому вині та баранчик жандорьєр. Це не страви якогось відомого київського ресторану чи мішленівського кухаря! Це все подавалося в ресторанах Херсона на початку 20 століття.
Правда, ціни були такі, що лише заможні жителі та аристократія могли їх замовляти. Бо не кожен міг сплатити 1 рубль за обід. Для порівняння, місячна заробітна плата чорнороба тоді була десь 30 рублів. Не дуже “походиш” по ресторанах.
І куди було податися простому люду? В “обжорки”заклади харчування, де подавалися недорогі традиційні страви. У радянські часи їх замінили їдальні та трактири.
Хочеш поїсти борщ з тарганами – це в “обжорку” чи трактир. Хочеш випити не за дорого – це туди ж. Хочеш, щоб тобі нахамили чи навіть побили – там також нададуть такі “послуги”. І у цій “пишності” ароматів та антисанітарії в закладах можна було легко “упіймати” холеру. Майже щороку вона “косила” сотні херсонців.
Трактир “Відень” у центрі Херсона особливо відрізнявся таким сервісом. Сучасники згадували: “на підлозі недокурки, сірники, голови оселедців, скатертини – у крихтах хліба та залиті борщем… прачку тут давно не бачили…”.
“Рятував” херсонців Привоз. Там можна було відносно безпечно поїсти. Селяни привозили домашню їжу. Порція борщу, для прикладу, коштувала десь 3 копійки. Єдине, відвідувачі повинні були з собою принести хліб та посуд.
Мандрівник Олександр Афанасьєв-Чужбинський у 19 столітті так згадував про херсонський Привоз: “Західна сторона облаштована цілим лабіринтом комор, з лавами, де продаються страви для простолюдинів: борщ, вуха, локшина, печеня, білий і чорний хліб та збитень… Жінки все привозять зі своїх будинків… Звичайно, не останню роль тут грає також привітність і послужливість, на що простолюдин звертає увагу…”.
Традиції “обжорок” пережили імперію. Продовжили “гастрономічні традиції” царського періоду їдальні часів СРСР.